Esmaspäev, 15. juuli 2024
Ükski auto ei ole õnnetuste eest kaitstud ja on täiesti normaalne, et sõidukid saavad iga paari aasta tagant väiksemaid või suuremaid kahjustusi. Auto läbisõidu teadmine võib palju rääkida auto minevikust, sealhulgas sellest, mitu korda see võib olla kahjustatud.

Selleks viis autoandmetega tegelev ettevõte carVertical Eestis läbi uuringu, et välja selgitada, mitu kilomeetrit auto tavaliselt läbib, kuni õnnetusse satub.

Sõiduki ajaloo teenusepakkuja mõõtis aastatel 2021-2023 auto läbisõidu ja õnnetuste arvu suhet. Andmetest selgus, et 2021. aastal sõitis keskmine Eesti auto 268 785 km, kuni õnnetusse sattus. 2022. aastal oli see keskmine 234 545 km ja 2023. aastal 278 403 km.

Liiklusõnnetus läbisõit

“Sõidukil, mille läbisõidumõõdikul on 300 000 kilomeetrit, võib olla juhtunud rohkem kui 1 õnnetus. Samas kvalifitseerub õnnetuseks ka väike põrge või kriimustus, seega peaksid kasutatud auto ostjad enne konkreetse auto soetamist uurima, milliseid kahjustusi on sõiduk kandnud,” selgitab carVerticali autoekspert Matas Buzelis.

Kuigi väiksemad kahjustused ei tohiks mõjutada otsust konkreetse sõiduki soetamise kohta, võib raske õnnetus tähendada, et autol on struktuurikahjustusi ja see ei pruugi enam sõitmiseks turvaline olla.

Naaberriigis Lätis on kahjustuste suundumused teistsugused. Seal langesid näidud 2021. aasta 240 247 km-lt käesoleval aastal 188 626 km-le. Keskmine Läti auto läbib nüüd enne õnnetusse sattumist 52 000 km vähem kui mõned aastad tagasi.

Nagu uuringust selgub, sõitsid Eesti autod 2023. aastal 89% rohkem kilomeetreid kui EL-is keskmiselt, kuni sattusid õnnetusse. See tähendab, et eestlased kahjustavad oma autot harvemini kui teiste riikide juhid. Kuna kahjustusi siiski esineb, võivad mõned ebaausad müüjad üritada sõiduki ajalugu varjata ja sellega auto müümisel rohkem raha teenida.

“Ostjad ei tohiks kasutatud autosid käsitleda kui uusi sõidukeid. Iga autojuht eeldab, et tema auto on heas korras, kuid tegelikkuses ei ole see alati nii. Meie hinnangul on 52,4% kasutatud sõidukitest vähemalt korra kahjustada saanud. Seepärast peaks kogu autoostuprotsessis olulist rolli mängima ajalookontroll koos proovisõidu ja füüsilise ülevaatusega volitatud töökojas,” ütles Buzelis.

Meedia: CarVertical, Accelerista

KOMMENTEERI SIIN