Laupäev, 13. aprill 2024
Ma kirjutan seda ja ei usu isegi: mulle meeldis Toyota. Nimi, mis minu jaoks seostus alati kõige igavamate ja sõidunaudingust kaugemate autodega, osutus äkki… hämmastavaks. Aga alustame algusest.

Toyota Hilux, Vladimir Niinimäki

Ma vältisin Toyotat, sest mulle tundus alati, et nende lähenemine autokultuuri mõistmisele oli liiga kaugel minu omast. Kaasaegsetest hallidest Toyotadest ei suutnud ma nimetada ühtegi, mis oleks köitnud minu tähelepanu, kuni ilmus GT86 ja järgnes GR Yaris. Tundub, et just sel hetkel meenus jaapanlastele, et nad oskavad teha mitte ainult Priust igale maitsele, vaid mäletavad ka oma ajalugu ja suurepäraseid autosid, mis erutavad kõigi mõtteid, kes on automaailmaga seotud.

Toyota Hilux, Vladimir Niinimäki

Ma otsustasin alustada oma lähenemist kaubamärgile kaugelt. Hilux ei ole kaugeltki see mudel kaasaegses Toyota valikus, mis esimesena meelde tuleks. Kuid just see mudel sütitas minus huvi proovida, mis see endast kujutab.

Toyota Hilux, Vladimir Niinimäki

Hiluxi kohta teadsin ma vähe, kuid piisavalt, et luua ettekujutus. Esiteks, Hilux oli esimene auto, mis jõudis iseseisvalt Põhjapoolusele, pilootideks veidi joobes Jeremy Clarkson ja James May. Teiseks, see masin on võimeline taluma kukkumist kõrghoonest, üle elama üleujutuse, tulekahju, vandalismi ja kõike muud, mis pähe võib tulla.

Toyota Hilux, Vladimir Niinimäki

Kolmandaks – kui maailmas toimub relvastatud konflikt, siis Hiluxi kasti mahub suurepäraselt kuulipildija, raketiheitja ja palju muudki. Piisavalt huvitav komplekt alustamiseks.

Toyota Hilux, Vladimir Niinimäki

Ja nii saangi ma võtmed kätte – kõige tavalisemad, välja arvatud üks asi: varustustase Invincible. “Võitmatu” Toyota, muigan ma. Tundub, et turundajad teevad oma tööd suurepäraselt. Kiiresti rooli!

Toyota Hilux, Vladimir Niinimäki

Minu jaoks ei olnud üllatus kõva plastiku rohkus, vananenud multimeedia ja “mittemoekas” analoognäidikupaneel, mis siiski näeb välja parem kui paljud digitaalsed. Kuid Hilux ei püüa paista millegi enamana, kui ta on – tööauto igaks elujuhtumiks. Pigem üllatas mind meeleoluvalgustus, mida ma ei suutnud ümber lülitada millelegi muule peale sinise. Kuid kui sõitjateruumi “mänguasjade” mitmekesisus võib pettumust valmistada inimesele, kes kujutab autojuhtimise protsessi ette kui suhtlemist isikliku arvutiga, siis need, kes naudivad suhtlust autoga mehaanika kaudu, leiavad Hiluxist kui mitte vaimustust, siis kindlasti põnevust.

Toyota Hilux, Vladimir Niinimäki

Esiteks, selle autoga saab sõita, kindad käes. Kõige olulisemad funktsioonid – istmesoojendus, klaaside soojendus, mootori eelsoojendus, käigukang, nelikvedu ja muusika juhtimine – toimuvad füüsiliste nuppude ja hoobade abil. Ei mingit menüüd, hääljuhtimist või žeste – ainult nupud. Tundub, et see Toyota teab midagi minu turvatsoonist. Minu jaoks uude autosse istumise järel olin sõiduks valmis kahe minutiga. Oleksin olnud kiireminigi, kuid selgus, et Apple CarPlay toimib ainult juhtme kaudu, ja see vajas lahendamist.

Toyota Hilux, Vladimir Niinimäki

Sõidu ajal tundub 2024. aasta auto endiselt mitte nagu kaasaegne sõiduauto, vaid kaubik. Pikapi eripära – kerge tagaosa kipub konarlikul teel hüplema. Pealegi, kui sõita mööda metsateed ainult tagaveoga, siis märkate sageli, kuidas stabiilsuskontroll töötab. Aga näidake mulle pikapit, mis seda ei tee. Esimene probleem lahendatakse auto kasutamisega otstarbekohaselt – sõiduga koormaga kastis, teine – esisilla ühendamisega, mida saab teha liikumise ajal. Huvitav on see, et kogu aja jooksul ei tundnud ma end hetkekski sõiduautos. Rohkem roolitööd kurvides, täielik ükskõiksus asfaldi kvaliteedi suhtes ja kõik-on-võimalik tunne, mis teeb selle auto eriliseks.

Toyota Hilux, Vladimir Niinimäki

Vaimustuse hetk tuhmub veidi, kui on vaja autot tankida. Hoolimata sellest, et kapoti all on 2,8-liitrine diisel, nõuavad suurus, kaal ja aerodünaamika umbes 9 liitrit diislit maanteel ja umbes 12-13 linnasõidul. Teisest küljest, kes ütles, et suur pikap peab olema säästlik?

Toyota Hilux, Vladimir Niinimäki

Kokkuvõttes? Järjekordne auto, mille võtmeid ei tahaks esindusele tagastada. Jah, selle auto lihtsus võlub mind. Ma tõesti usun, et sellega võin sõita Nordkapist Kaplinna ja tagasi ilma eriliste muudatuste ja ettevalmistusteta. Hiluxil on tehasest suurepärane valgustus, mis muudab iga öise teekonna päevasõiduks. Paigaldada katusele telk, pakkida isiklikud asjad kasti – ja seiklustele vastu!

Toyota Hilux, Vladimir Niinimäki

Hilux sai mu edetabelis 40 punkti, mis on 8 punkti rohkem kui Isuzu D-Maxil, asetades ta samale pulgale Suzuki Jimny ja Dacia Dusteriga.

Fotod: Vladimir Niinimäki

blank

Endine kooliõpetaja, IT-ettevõtja ja autoentusiast. Armastab kõike, mis liigub, aga itaallastele on südames eriline koht. Unistus - teha ümbermaailmareis!

KOMMENTEERI SIIN