Teisipäev, 16. aprill 2024
Uljanovski autotehas on seadnud ambitsioonika plaani järgmise kolme aasta jooksul kasvatada eskporditavate autode mahtu 20 000 ühiku võrra aastas. Autod, mida üle ilma müüakse, on tõelised klassikud, lipulaevaks UAZ Hunter, mis läheb läbi paksust ja vedelast. Offroaderid üle ilma niutsuvad rõõmust, sest “Uaziku” sarnaseid “päris autosid” pole tänapäeval enam väga palju tootmises.

20 000 eksporditavat aastat tähendab UAZ jaoks kolmandikku kogumüügist, ülejäänud toodang müüakse maha Venemaal ning kui vaadata edetabelit, siis pole kahtlust, et tehas võiks koduturule mõeldes tootmismahtu veel suurendadagi.

Välisturgudel loodetakse ambitsioonikaid müüginumbreid saavutada tänu geograafia laienemisele ja uutele turgudele sisenemisele. UAZ peaks lähiajal müügile jõudma Kagu-Aasias, Lähis-Idas ja Ladina-Ameerikas.

Selle nimel, et “Uazikul” välismaal hästi läheks, on Uljanovski autotehas panustanud sihtkohamaade vajadustele kohandatud toodete projekteerimisse. Teiste seas on inseneride töölaual diiselmootoriga UAZ Patriot mudeli väljatöötamine, sama mudel püsib koduturu uute autode müügi edetabelis kindlalt esikümnes.

Tehase jaoks võtmetähtsusega on UAZ Patriot, UAZ Pickup, UAZ Hunter kliimamudelite väljaarendamine palava kliimaga riikide tarbeks – mis omakorda jagunevad „niiske kliima“ ja „kuuma kliima“ vajaduste järgi Lähis-Idas, Aafrikas, Ladina-Ameerikas ning Kagu-Aasias.

Lisaks on 2018-ndasse aastasse planeeritud parempoolse rooliga UAZ Hunteri mudeli tootmine ning selle eksport Indoneesiasse, Indiasse, Sri Lankale, Namiibiasse, Botswanasse, LAV-i, Pakistani, Malaisiasse ning Taisse.

Samal ajal kaalub UAZ võimalust luua 2018.-l aastal koostöös regionaalsete partneritega kohapealne komplekteerimiskeskus Iraanis ja Egiptuses, lisaks ka UAZi koostööettevõtte rajamist Vietnamis.

Selline käik võimaldab ettevõttel viia ellu autotehnika müüki mitte ainult eelpoolmainitud kohtades, aga ka riikides nagu Iraak, Afganistan, Sudaan, Liibüa, Laos ja Kambodža.

Täiendavalt seisab Uljanovski autotehase lähima kahe aasta plaanides mitmete esinduste avamine võtmepositsiooniga välisturgudel nagu Ladina-Ameerikas, Lähis-Idas ja Kagu-Aasias.

Ühe võimaliku tugiteenusena eksporditööstusele näeb UAZ ettevõte uute rahastamisvahendite väljatöötamist, mis on mõeldud riikidevaheliste suurklientide krediteerimiseks ning UAZi välismaiste maaletoojate ja edasimüüjate tegutsemise rahastamiseks.

Juba 2016-nda aasta detsembris sõlmis UAZ koostöölepingu riiklike korporatsioonidega Vnešekonombank (VEB), Valgevene Vabariiklik Arengupank ning BelVEB Pank. 2017-nda aasta jooksul kavandatakse sõlmida sarnaseid lepinguid, mis tagavad tarnete finantseerimise Aserbaidžaani, Kasahstani ja Kirgiisiasse.

Uljanovski autotehase “Uazikute” tehniline sooritusvõime on laialt tuntud ning tunnustatud kogu maailmas. Seetõttu on ettevõtte prioriteediks lähitulevikus UAZile traditsiooniliste turgude müügimahtude taastamine SRÜ aladel ning lähisriikides, aga ka uute turgude vallutamine.

Tänu kohaldatud mudelite tootmisseandmisele saab see plaan reaalseks juba lähiaastatel. Samuti on reaalne kohapealsete tehaste käivitamine ning UAZ brändi esinduste avamine mitmetes riikides.

Sama lugu on uute finantsteenuste ja uudsete tooteedenduskanalite loomisega. Ettevõte jätkab aktiivselt koostöösildade loomist maailmas tunnustatud eritehnika tootmise ja autotööstuse lisamoodulite arendamise tippudeks peetavate ettevõtetega nagu Gruau, Stoof ja Tamlans.

Uljanovski autotehas mõistab head nalja. Nende Facebooki lehelt võib leida pidevalt küll vihjeid uudismudelitele, aga näiteks ka ootamatu paralleeli Nokia legendaarse nuputelefoni 3310ga. Kel huvi vene masinate vastu, siis tasub lehel silma peal hoia.

This slideshow requires JavaScript.

ACCELERISTA KOMM Tundub, et Vene autod rokivad maailmas järjest rohkem. “Uaziku” edulugu on seletatav umbes samade sõnadega nagu 4×4 Urbani ehk Niva oma: autol on tõeline nelikvedu ja selle parandamine nõuab nutti ja tehnilisi oskusi, aga mitte hooldustöökotta sõitmist.

Tõeliste fännide tõeline auto – vaadake kasvõi UAZ autode välimust! No ei ole mingi lillelaste pehme tugitoolike, mis mööda teed sõidab, ammugi mitte mingi maasturilaadne toode. UAZ Hunter on maastikuauto. Kõige tõsisem maastikuhai, mida mõnegi lumehelbekese silmad eales näinud on.

Teeb isu küll. Tahaks endalegi kuuri alla ühte sellist masinat, mille peal harjutada mootori lahti-kokku panemist ja jõulisi roolimisliigutusi, sest mingit võimendit sel ju ometi küljes pole. Auto nagu jõusaal, auto nagu päris, auto nagu… andke juba siia!

Allikas ja meedia: Autostat ja UAZ tehas. Tõlge: Ilona Toots

3 kommentaari

 1. blank

  Sõjaväe aegadest mäletan, et komandöri Uazikuga sai läbi igasugustest porimülgastest kuid miinuseks see, et pidevalt oli midagi katki. Auto oli rohkem remondis kui sõidus.

  • blank

   Kaitsen toimetust. Tegu ei ole reklaamtekstiga vaid UAZ tehase ametliku teatega, mis annab ülevaate lähituleviku tegevusest. Sarnaseid teateid väljastavad kõik autotootjad. Hands on testiga on pisut keerulisem, sest Venemaa autotehaste külastamine ja testüritustel osalemine ei ole maailma kõige lihtsamate ülesannete killast. Aga tegeleme sellega.

   Mis puutub meie Venemaa autoturult tulevatesse teadetesse, siis on meil sarnane koostööpartner nagu Eestis AMTEL.

KOMMENTEERI SIIN