Esmaspäev, 15. juuli 2024
Møller Baltic Import ehk Volkswageni maaletooja Balti riikides tegi teatavaks 2017. aasta müüginumbrid ja tänavused plaanid. Margus Värton käis kohvi ja koogi kõrvale kuulamas, mis uudiseid Volkswagen Eestisse lähiajal toob.

Iseenesest on pressikonverentsid ühed tüütud kohad. Laias laastus on kõik alati sama – slaidid, videod ja viksid pintsakute-kostüümidega inimesed. Ja ometigi – kui räägib maailma suurima autotootja maaletooja Balti riikides, siis on põhjust kuulata.

NIMEMUUTUS JA TEGEVUSE LAIENDAMINE

Esmalt vormilisest – Møller Gruppenit ei ole enam, on Møller Mobility Group. Uue nime taga ei ole mitte kihk varandust uute visiitkaartide trükkimisele kulutada, vaid soov näidata firma rahvusvahelisust ning automüügist kaugemale ulatuvat ambitsiooni.

Sisu poolelt – Møller soovib kaasa rääkida linnastunud maailma muutmisel paremaks kohaks ning nina ja käe sisse pista autojagamise ärisse. Mis kujul nimelt, on seni veel teadmata, aga ikka tore, kui nimi juba uueks tegevuseks valmis.

UUS MÜÜGISALONG

Mølleril on Eestis kaks tooli – nii maaletooja kui edasimüüja oma. Et see teine kindlamini maas seisaks, tuleb Tallinna juba sel aastal uus Volkswageni keskus, Baltimaade vägevaim. Aadressiks saab sellel olema Tartu maantee 165 ning nurgakivi peaks pandama juba 1. märtsil.

Küllap Accelerista vaatab üle, et kivipanemisel ikka kohv ja saiakesed korralikud on. Uut teeninduskvaliteeti lubatakse ka – no me lubame sellelgi silma peal hoida.

LEEDU ON EESTIST PAREM!

Ka ilma uue nime ja keskuseta läheb Volkswagenil konkurente kadedaks tegevalt hästi – müüginumbrid kihutavad raketina kosmosesse. Baltikumis kasvas käive 20%, Eestis 10,8%. Kokku läks Baltikumis kaubaks 6991 Volkswagenit.

2017 oli aga viimane aasta, mil Eesti Baltikumi suurim autoturg oli – sel aastal ootab Møller igatahes Leedu turu möödakihutamist Eestist. Elanike arvu arvestades on see ka loomulik, kuid kuidagi kurb sellegipoolest.

Maailmas müüs VW mullu 6,23 miljonit autot, neist peaaegu pooled Hiinas. Raha hoogsasti juurde trükkivas maailmas läheb autotootjail hästi ning kui keegi arvab, et mingid saastetestid Volkswageni hoogu maha on võtnud, siis nad eksivad rängalt. Aastane kasv oli üle 4% ja Hiinas peaaegu 6% ning aeglustumist pole näha.

TARBESÕIDUKITE TÕUSUAEG ON EES

Tilk tõrva on Mølleri meepotis ka – tarbesõidukite müük Eestis ei taha kuidagimoodi seda hoogu sisse saada, mida Euroopas ja ka mujal Baltikumis nauditakse. Kui Euroopas on VW Fordi järel teisel kohal, siis Eestis on esimesed kohad Citroeni, Peugeot ja Renault käes.

Ka Toyota on volkaritest eest – ning sellegi pisibussid on tegelikult prantsuse päritolu. Mõneti on see ka mõistetav – praeguse Crafteri eelkäijad ei eristunud millegagi näiteks Mercedese pakkumisest, korralik pikap Amarok on suhteliselt värske mudel ning T6 peab veel mõned aastad T5-st jäänud mõru maitsega võitlema.

See, et Ford veel koha võrra tagapool on, ei ole mingi lohutus. Igatahes on Volkswagenil praegu sellel turul toimetamiseks head kaardid peos. Mølleri relvaks siin on eelkonfigureeritud, laos kliente ootavad ja hullu hinnaga Profi-mudelid nii Caddy kui Crafteri huvilistele.

Lisaks on jõuline hinnasurve Multivani poolt Mercedese V-klassi vastu. Kas juba Mercedesesse istunud kundet aga Volkswagenisse tagasi saab, seda näitab vaid tulevik.

MAASTURISARNASTE INVASIOON

Linnamaasturiks hüütud maasturisarnased tooted on kõikide tootjate tooteplaneerijad ühtviisi pöördesse ajanud. Pole ka ime – iga uus mudel leiab mingi oma pisikese niši ning sedasi kasvab see seibideks viilutatud segment ise jätkuvalt hooga.

Lisaks veel tõsiasi, et neid natuke suurema kliirensi ja kõrgema katusega mudeleid püütakse müüa klassi või kahe võrra kõrgema klassi tavaauto hinnaga ning seega on nad tootjale arutult kasulikud. Sellest patust pole keegi prii – Volkswagen ka mitte.

Nõnda ongi Volkswageni tänavune mudelistrateegia ääretult lihtne – T-Roci juba surutakse turule, uut Touaregi näeme juba märtsis (Pekingis, mõistagi) ning T-Rocist allapoole tuleb aasta lõpus veel üks mudel.

Kas selle nimeks saab T-Cross nagu prototüübil, seda ei julge veel keegi kinnitada – aga selge on, et T-ga see nimi algama saab.

KOKKUVÕTTEKS

Møller Baltic Import’i tänavune pressilõuna seega mingit maad raputavat uudist ei toonud. Kui üldse miski imestama pani, siis see, et elektrisõidukitest polnud üldse juttu. Pole ka ime – see on seni veel teiste poiste mängumaa ning Eestis jätkuvalt marginaalne turg.

Muus osas on kõik endine – Volkswagem pusib Toyotaga laias maailmas ning Toyota ja Škodaga Eestis, sõiduautod ei huvita väga kedagi ning mängumaasturid saavad kogu tähelepanu. No umbes nii ma ka kahtlustasin.

Kas Volkswageni tarbesõidukite tiivad meie turul kandma hakkavad, seda saame mõne aja pärast näha. Mittepüüdmises Møllerit igatahes süüdistada ei saa. Aasta pärast raporteerime jälle.

Allikas ja pildid: Volkswagen, maaletooja

KOMMENTEERI SIIN