Kolmapäev, 17. aprill 2024
Mida teha auto kojameestega talvel, kui auto jääb üleöö seisma? Kas tõsta nad üles või jätta rahule? Aastaid on meile pähe tambitud tarkust, et kojamehed tuleb lahkudes üles tõsta. Uus tarkus aga kummutab selle müüdi. Jäta kojamehed rahule!

Aastaid tagasi oli tavaline pilt, et talvel olid autode kojamehed üles tõstetud, põhjuseks, et nii kahjustuvad need külmaga vähem. Tänapäeval ütlevad asjatundjad aga, et seda ei tohi mitte mingil juhul teha. Autot seisma jättes tuleb kontrollida, et kojameeste mootor on välja lülitatud, aknapühkijad ise aga võib rahulikult puhkeasendis klaasile lebama jätta.

Nimelt kui kojamehi pikka aega üleval hoida, venitab see välja kojamehe luua vedru ja selle tulemusena väheneb kojamehe surve klaasile. Kui see on juhtunud, ei aita enam ka kojamehe harja vahetus, ehkki see pruugib tunduda mõistliku ja odava lahendusena. Teiseks jäätub õhku tõstetud kojamees ja see tuleb enne sõitma hakkamist lahti sulatada või pehmeks kloppida. Mis omakorda tekitab kahjustusi klaasipuhastaja metallosale. Ülestõstetud kojamehed[dropcap]![/dropcap] Jätke külma ja lumega üleöö seisval autol kojamehed rahule, las nad lebavad rahulikult klaasil. Enne sõitu tõstke kojamehed üles ja harjake-kloppige need puhtaks.

[dropcap]![/dropcap]Kontrollige, et kojameeste lüliti on null-asendis. Klaasile külmunud kojamehed üritavad tööd teha ja selle tulemusena võib kojameeste mootor sisse kärsata. Ärge kasutage kojamehi, kui auto aken on jääs. Jää moodustab aknale konarusi ja see rikub kojamehe harju.

[dropcap]![/dropcap]Puhastage aeg-ajalt kojameeste harju, pestes neid sooja vee ja õrna nõudepesuvahendi lahusega. Kuivatage kojamehe harjad pehme lapiga ja talvel käige üle silikoonõli- või pulgaga. Silikoon väldib mustuse ladestumist harjadele.

[dropcap]![/dropcap]Kojameeste harju tuleb 1-2-korda aastas vahetada, sõltuvalt aastasest läbisõidust ja ka kojameeste kvaliteedist. Kuidas seda teha, vaata täpsemalt lisatud videost.

Meedia: Toyota, Enda Pärisma. Tunnuspilt: EAA 2016 Ylle Rajasaar

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Liiklusohutuse seisukohast on läbi tuuleklaasi avanev väljavaade üks olulisemaid asju autojuhi jaoks. Hea vaate tagavad puhas ja kriimustamata tuuleklaas ning kvaliteetsed kojamehed. Talvel on klaasi puhastamisega vaja kõvasti vaeva näha. Siit veel üks lisasoovitus: pane aknakraabits endale alati taskusse, hea soojast võtta ja tööle hakata!

Ja kojamehi valides  – kui sa ise täpselt ei tea, millised sinu autole sobivad, siis küsi julgelt müüjalt nõu. Eks see on natuke vastutuse jagamine ka – soovitab sulle valed mehed, peab pärast häbenema. Aga no nii hull see asi ei ole muidugi, enamasti nad ikka teavad, mida soovitada. Harju vahetada oskad sa juba ise, eks. Ei? No siis vaata videost ja proovi. Kohe mitu korda. Puhast klaasi ja töökaid kojamehi!

Talvise autosõidu ABC: auto talveks ettevalmistamine

1 kommentaar

  1. blank

    Täiesti õige soovitus kojameeste osas. Lisaks tuleb ka arvestada, et nii mõnedki on kojamehi püsti tõstes (jättes kojamehed eelnevalt välja lülitamata) neid jõuga väänanud ja seeläbi kojameeste mootori ära rikkunud.

    Üks lause jäi siiski segaseks. See lause on: “Eks see on natuke vastutuse jagamine ka – soovitab sulle valed mehed, peab pärast häbenema”. Valed mehed? ja mitte kojamehed??? 🙂 Aga võib-olla on see lause autori poolt taotluslikult kirjutatud selline natuke humoorikas.

KOMMENTEERI SIIN