Esmaspäev, 15. aprill 2024
10Lines on Eesti idufirma, mille leivanumbriks on sõltumatult tegutsevad joonimisrobotid. Hiljuti kaasati 700 000 eurot investorite raha, mille toel loodetakse üleilmselt lahendada suurte parklate joonimise probleem igas maailmanurgas.

700 000 eurot pole ehk liiga suur raha, aga kui see tuleb headelt investoritelt, lisandub usalduskrediit ning omi ideid ellu viia on oluliselt lihtsam. 10Lines idufirma leivanumbriks on teekatendit ja parkimisplatse joonivad ise – masinad ehk robotid.

700 000 eurot tuli riskikapitalifirmalt Tera Ventures, kaasinvestorina osales USA investeerimisfirma Perot Jain, nende mõlema nägemuses peaksid Eesti insenerid suutma uuendusliku tehnoloogiaga maailmas läbi murda.

10Lines on välja töötanud parkimiskohtade ja teede märgistamise tehnoloogia, mis võimaldab asendada senise käsitsitöö automatiseeritud lahendusega.

Ettevõtte robotid kasutavad satelliitpositsioneerimist, mis kombineerituna muude sensoritega tagab täpsuse 1-2 cm joonte mahatõmbamisel.

10Linesi loodav tarkvara võimaldab kasutajal objekti digitaalselt kaardistada ning roboti liikuma panna, vahele jättes suure osa mõõtmis- ja ettemärgistusprotsessist, mis traditsioonilise meetodi puhul moodustab kuni 70% parkimiskohtade märgistamiseks kuluvast ajast.

Samal ajal on tulemus oluliselt täpsem ning keskkonnasõbralikum, sest võimaldab elimineerida aastas umbes 1,9 tonni CO2-emissiooni roboti kohta.

10Lines`i tegevjuht Tarmo Prints sedastas, et ettevõtte arendatav toode on ainulaadne, kuna teedejoonimisele ei ole siiani pakutud suuri uuenduslikke ja automatiseeritud variante.

„Praegu joonitakse parklaid väga aja- ja ressursimahukal meetodil. Ainuüksi Ühendriikides on 800 mln parklat, mille märgistamise maksumus on umbes 6 miljardit dollarit. Robotid pakuvad kõrgtehnoloogilist lahendust, mis võimaldab parklaid joonida oluliselt kiiremini ja efektiivsemalt,“ rääkis Prints.

10Lines on alustanud referentsprojektidega Eestis ning allkirjastanud eellepingud USA joonimisfirmadega. Tera Venturesi ja Perot Jaini investeeringu abil viiakse tehnoloogia väljatöötamine ja tootearendus lõpule, meeskond saab täiendust ja äri laiendatakse.

Tänaseni on 10Linesi põhiliselt rahastatud omafinantseeringuga. Idee on võitnud ka Prototroni programmi ning Euroopa Kosmoseagentuuri korraldatud ettevõtluskonkursi MyGalileoSolutioni esimese koha – preemiaraha oli 125 000 eurot.

10Linesi asutasid 2019. aastal Tarmo Prints, kes oli traditsioonilise parkimiskohtade märgistamise ettevõtte kaasomanik ja omab tööstuses enam kui 10 aastat kogemusi, ning Janno Paas, kogenud idufirmade tehnoloogiajuht (CTO) ja tehisintellekti arendaja.

Foto: 10Lines

KOMMENTEERI SIIN