Neljapäev, 18. juuli 2024
Isejuhtivate sõidukite tehnoloogiat arendav Cleveron Mobility ning pakiveoettevõte DPD Eesti toimetasid teadaolevalt esimestena Euroopas kliendile paki kätte mehitamata isejuhtiva sõidukiga. Sõiduk on elektriline, liikleb sõiduteel ja on paindliku kaubamahutavusega ning pakub tänu sellele head alternatiivi linnades fossiilkütusel sõitvatele kaubikutele.

Isejuhtiv sõiduk on arendatud välja robotkullerina ja selle eesmärk on muuta inimeste ja ettevõtete jaoks kauba kättesaamine veel paindlikumaks ja keskkonnasõbralikumaks.

Cleveron Mobility juhatuse esimehe Arno Küti sõnul suudavad robotkullerid sarnaselt kaubikutega vedada kaupa mitmesse sihtkohta. Erinevalt tavakaubikust ei vaja see sõiduk autojuhti, mis loob juurde valikuid kauba efektiivsemaks kohaletoimetamiseks ning pakub leevendust kiirelt kasvavatele sisendkuludele pakiveo sektoris.

„E-kaubanduse turg jätkab arenenud maailmas kiiret kasvu. See nõuab juurde ka vedusid, kuid autojuhte jääb üha vähemaks. Pikas perspektiivis hakkab viimase miili tarne globaalselt seetõttu toimima autonoomsete lahenduste peal. Me soovime selles valdkonnas olla kindlasti maailmas esimeste hulgas ning saavutada turuliidri positsiooni,“ selgitas Kütt.

Isejuhtiv pakirobot

Autonoomsed ja elektri jõul sõitvad robotkullerid muudavad linnasid oluliselt keskkonnasõbralikumaks, vähendades heitmeid ja müra. DPD Eesti tegevjuht Remo Kirss ütles, et jätkusuutlik tark linnalogistika on väga oluline ja  elektrikaubikute kasutuselevõtt on juba üks meede, mida ettevõte tänasel päeval edukalt rakendab.

„Näeme, et autonoomsete robotkullerite kasutuselevõtt pakiveos on väga oluline järgmine samm keskkonnasõbralike tarneviiside seas. Meil on äärmiselt hea meel olla esimene pakiveofirma Euroopas, kes alustab autonoomse mehitamata kullerrobotiga pakkide kohaletoimetamise teenust avalikus linnaruumis. See võimaldab meil jätkata uuenduslike lahenduste tutvustamist läbi praktika laiemale üldsusele ning innustada ka elanikke ja tarbijaid tegema keskkonnateadlikke otsuseid teenuste ja toodete valikul,“ rääkis Kirss.

Euroopa esimene liikluses isejuhtiva mehitamata sõiduki poolt tehtud pakivedu tehti Tallinnas. Suuremas ulatuses robotkulleritel põhinev pakiveoteenus käivitub lähiajal Viljandis. Remo Kirsi sõnul hakkavad robotkullerid esialgu pakke viima Viljandi linna piires ja seda nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.

Robotkullerid liiklevad autoteedel ja nende tööraadius on ligikaudu 5 kilomeetrit, mille piires on need võimelised pakiveoringe erinevate sihtkohtade vahel tegema. Cleveron Mobility autonoomse robotkulleri platvorm võimaldab kasutada pakiveoks erinevaid pealisrakendusi, näiteks sooja- või külmakonteinerit, pakikappe või erineva mahutavusega konteinereid.

Fotod: DPD/Cleveron

KOMMENTEERI SIIN