Jälle need jaapanlased! Kuskil nad midagi vaikselt toimetavad; rääkima hakkavad alles siis, kui asi töötab. Honda tehasest on lekkinud info,  et tarkvarafirmaga Softbank arendatakse tundelist autot. Empaatiline sõiduvahend on esimeste proovisõitude faasis. Millal selline armuauto teedele võiks jõuda, Honda ei ütle.

Honda salatsemine on arusaadav, sest tehisintellektiga sõiduautosid arendavad tasapisi mitmed autotootjad. Tunnetav, tundev, tundeliselt reageeriv auto võib olla järgmine samm edasi isesõitvatest autodest.

Honda on üldse viimasel ajal võtnud ette mitmeid uuendusi, alates reklaamiinimeste ukse taha ajamisest uudse, ümara koosteliini kasutuselevõtuni. Suure tõenäosusega tuleb vesinikmootorite läbimurre just Jaapanist ning Honda on selles vallas üks pioneere. Mis see “armastava auto” loomine siis kõige selle kõrval lõpuks ära ei ole!

Tuleviku tundeline auto ei piirdu üksnes autojuhtimisega inimese asemel vaid võib juhtida ka autos sõitjate elu. Näiteks mõõta nende pulssi ja hinnata tervislikku seisundit või aidata riietuse valimisel. Ei mingit maitselagedust või “mul pole midagi selga panna”-draamat enam. Ka poodiminekust saab tulevikus saksa täpsusega sooritatud missioon: auto ütleb, mida osta ja kui siis kotti satub kogemata üleliigne komm või siider, saadetakse sõitja auto kõrvale jooksma…

Kuidas see kõik võimalikuks saab? Empaatiline Honda saab peale “tunnetemootori”, mille mõtlevad/mõtlesid välja ja panevad kokku IT-ettevõtte Softbank insenerid. See mootor, mis suudab mõõta tundeid ja neile adekvaatselt reageerida, määrab kõigepealt ära, mis tundega juht autosse istub, peab temaga maha pikema vestluse ja siis – kuivõrd ka autol endal on tänu nutikale mootorile tunded – otsustab, mis saab edasi.

Seni on empaatilisele Hondale antud lihtsamat sorti suhtepuntraid lahendada. Näiteks istus autosse naisterahvas, kelle suhe oli äsja purunenud ja kes põdes õnnetut armastust. Auto mõistis teda ning püüdis prouat lohutada, meelitades teda endale uusi, sobivaid rõivaid ostma.

Mis on selle kõige mõte? Honda tahaks, et omanikud kiinduksid oma autosse senisest enam, et neil tekiks isiklikum suhe. Seda, kas ja millal armastav auto tõeluseks saab, me ei tea.

Honda tundeline auto

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Mida lühem uudis, seda rohkem küsimusi Kui autol on tunded nagu inimesel, siis kas ta on võimeline ka juhi peale vihastama? Tunded, teadagi, ajas muutuvad. Armastusest vihkamiseni pole millimeetritki jne.

Need olukorrad, mida tundeline auto seni lahendanud on, kõlavad nagu Cosmo suhtenurk ja ei veena kuidagi, et auto  i s e  tuleks selle peale, et õnnetut armastajat võib lohutada ka kuidagi teisiti, kui teda šoppama meelitades…

Ilmselgelt on armastaja-auto sihtrühm pigem naised, sest säärane nunnu-nunnu ja “ma ei tahagi teada, kus see mootor on ja kuidas käike vahetatakse”- suhtumine omistatakse enamasti õrnemale soole. Äkki need PR-inimesed, kelle Honda insenerid ukse taha saatsid, on otsustanud endale tegevust leida ja kujutavad ette, et tundeid eviv auto on võimalik?

Teine olulisem sihtrühm võiks olla seeniorid, kes elavad üksinda ja põevad suhtlemisvaegust. Istud autosse ja räägid temaga päev läbi, sõidad kohvikusse ja loomaaeda… Seenioridele, tõsi, oleks mõistlik lisaks armupaketile panna kaasa ka isesõitva auto täispakett, sest mida vanemaks inimene, seda vähem asju ta korraga teha suudab veatult. Mõtlemine, autoga suhtlemine, pulsi mõõtmine, … misasi see ümmargune ratas siin on?… eiei, see ei käi kokku. Üks asi korraga.

Kasutusmugavus – mida keerulisem autoaju, seda rohkem võimalusi hullu panna. Miks ma peaksin ostma armastava auto, kui ma a)ta tõenäoliselt nagunii liisingusse võtan b) ma tahan temaga sõita kuni garantii läbi saab c) ma vahetan ta mõne aja pärast nagunii uuema vastu. Margilojaalsus või “hissans, mulle meeldib see punane” on tänapäeval ajast ja arust mõttemall. Uus ja huvitav peab koguaeg olema.

Aga mis me ikka mõtiskleme. Hommepäev autod armastama ei hakka, tõenäoliselt jõuab magamistuppa enne autot siiski tehisintellektiga inimesesarnane robot. Seega, võtame rahulikult. Tehke parem auto, mis edasi liigub ja edev välja näeb.

Allikas: Nation Multimedia, hondablog. Pildil Honda NSX

Quo vadis, autotööstus? Salongis asendab loomanahka peagi ananass!

Quo vadis, autotööstus? Vastab Rakett69 III hooaja võitja Reigo Kebja

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.