Neljapäev, 23. mai 2024
Reedel, 9. juunil ületas Elektrilevi piirkonna elektritootjate võrku antud kogus esmakordselt 5GWh piiri. Sellest valdav enamus ehk 499 MW oli päikeseelektrijaamade poolt toodetud elekter. Vähemalt suvisel ajal e-autod särtsuta ei jää. Elektrilevi soovitus on väiketootjatel eelkõige oma tarbeks taastuvenergiat ammutada.

Elektrilevi võrgus on kokku 18 682 tootjat koguvõimsusega 711 MW ning möödunud nädalal tehti esimest korda ilus tootmisrekord väiketootjate poolt.

Rekordiline oli ka kogu ööpäevas elektritootjate poolt võrku antud kogus – 9. juunil võrku toodetud 5 GWh moodustab ligi kolmandiku selle ööpäeva Elektrilevi klientide tarbimisest.

“Eestlased on osavalt pannud looduse enda heaks tööle ja trend jätkub ka sel aastal, seda näitavad meie päikesepargiga liitujate taotluste püsivalt kõrged numbrid. Olen kindel, et kaugel pole ka see hetk, mil meie võrguga ühendatud elektritootjad on võimelised varustama kogu tarbimise,” kommenteeris Elektrilevi juhatuse liige Mihkel Härm.

Aprilli ja maikuu jooksul esitati Elektrilevile 1628 elektritootja liitumistaotlust summaarse võimsusega 357 MW, millest mikrotootjaid oli 1222 summaarse võimsusega 14 MW.

Projekteerimisel või ehituses olevaid liitumislepinguid on 821 tk summaarse võimsusega 190 MW, millest 616 on mikrotootjate liitumised 7,7 MW võimsusega.

“Viimane aasta on olnud läbivalt päikeseparkide nö buum kui ühel hetkel tõusis liitumisavalduste arv lausa kaheksa korda ja hetkel ei näe veel seda raugevat. Endiselt on siiski kõige kasulikum toota energiat enda tarbeks ning iga päevaga muutuvad ka salvestusteenused populaarsemaks ja ühtlasi ka kättesaadavamaks,” sõnas Härm.

Toimetaja kommentaar

Medalil on ka teine külg, millest Õhtuleht mõni aeg tagasi pikemalt kirjutas. Päikesepaistelisel ajal saab elektrit tõepoolest “tasuta”, ja seda võrku andes tuleb lausa peale maksta.

Suur osa mikrotootjatest toodab energiat otse võrku, kuigi mõistlikum oleks ülekülluse ajal salvestada energia akudesse ning kasutada seda siis kui toodangut on vähem.

Buumi ajal jäävad tähelepanuta mitmed murekohad, millega tuleb tegeleda kaugemas tulevikus: näiteks, mis saab päikesepaneelidest siis kui need on oma elukaare lõpus? Või akudest – kellel need olemas on?

Üks on kindel, Elektrilevi uudise valguses võivad elektriautode omanikud olla mureta, suvel särtsu jagub. Kas talvel ka odav elekter autosid toidab, seda näitab aeg. Täna-homme e-autod särtsuta ei jää, ja ülehomne pole me tänane mure!

Kaanepilt: Unsplash

1 kommentaar

KOMMENTEERI SIIN