Esmaspäev, 17. juuni 2024
Kuutasupõhised teenused ei ole oma olemuselt midagi uut. Korteri ja kosti eest on üüri makstud sajandeid ning praegu ei üllata kedagi mõne teenuse eest igakuiselt väikese summa pangakontolt mahaarvamine – olgu selleks siis miljonite lemmik Netflix (NAS:NFLX), kodumaine uudisteportaal või telekanalite valik. See ärimudel on kaupmehele väga kasulik ja tarbijale mitte nii tuntav.

Autotööstus oli üks väheseid, kes üha süvenevast trendist maha jäi ning kui liisingfirmadele igakuiste maksete tasumine välja arvata (mida teevad peaaegu pool autoostjaist), oli täisteenusrent juba peaaegu finantsinnovatsiooni kategooriasse kuuluv toode. Nüüd enam mitte.

2022. aasta keskel rabas BMW (XE:BMW) maailma uudisega, kuidas Lõuna-Koreas hakatakse pakkuma istmesoojenduse, pardakaamera või Apple CarPlay teenust kuupõhise tasu eest. Saksamaal, Ühendkuningriigis, Lõuna-Aafrikas ja mujalgi lisandusid vaikselt ka sõidukaamera teenus, automaatsed kaardiuuendused, roolisoojendus, parkimisabid ning muud mugavuslisad vastavalt sellele, kuidas omaniku rahakott ja auto tarkvara võimaldasid. Meil oli vaikne.

Aga mitte kauaks. Ehkki BMW hetkel Eestis selliseid tasulisi teenuseid veel ei paku, on neil lähiajal kavas tuua ka Eesti ja Läti turgudele kuupõhiselt tellitavate teenuste pakett. Mis selles täpselt sisalduma hakkab, pole veel lõplikult teada, kuid arvestades, et Eesti jaoks keegi eraldi autosid konstrueerima ei hakka, saavad võimalused ilmselt olema sarnased mujal Euroopas pakutavaga.

Samas pole tellitavad teenused enam sugugi ainult ühe autotootja pärusmaa. Tige konkurent Mercedes-Benz juba pakub oma klientidele mobiiliäpi vahendusel üle 20 erineva tellitava lisavõimaluse, vaid minimaalne teenuse tarbimise ajavahemik on kuu asemel aasta. Soodsaim neist on “Algaja juhi ja parkimisteenus”, soovitatuim aga “Abi sõiduki varguse korral”.

BMW plaanide kohaselt jääb Eestis paketi lansseerimine suve keskpaika. Lahenduse toimima hakkamine Eestis ja Lätis ei pruugi aga jääda avalikustamisega samasse aega, sest kasutuselevõtt oleneb peamiselt IT-süsteemide võimekusest tagada mugavad makselahendused ning teenuste lihtne ja arusaadav tellimine. Hinnad avaldatakse pärast BMW Connected Drive Store teenuse avamist Eestis.

Foto: BMW

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN