Kolmapäev, 29. mai 2024
Rootsi autotootja Volvo esitles äsja Volvo EX30 täiselektrilist linnamaasturit. Väike, aga võimas, turvaline nagu Volvo olema peab – ja kõige pisema süsinikujalajäljega Volvo läbi aegade! Eesti kuulub nende valitud turgude hulka, kus vormilt väike, aga sisult suur EX30 on juba eeltellitav.

Milanos 7. juunil 2023 maailmale avalikustatud ja valitud turgudel (k.a. Eestis) juba tellitav EX30 on Volvo Carsi esimene väike noobel-linnamaastur, suurendades ettevõtte pidevalt kasvavat täiselektriliste sõidukite nimekirja nelja mudelini.

Volvo EX30 atraktiivne hind, mis algab umbes 38 000 eurost, tagab, et täiselektrilise linnamaasturi hind on sarnane samaväärse sisepõlemismootoriga mudeliga.

“Täiselektriline EX30 on meie kõigi aegade väikseim linnamaastur, kuid suur asi klientide ja ettevõtte jaoks,” ütles Volvo Carsi tegevjuht Jim Rowan.

Vormilt väike, sisult suur

Nagu iga Volvo, on ka EX30 silmapaistev, turvaline ning loodud inimesi ja nende vajadusi silmas pidades. EX30 kehastab kõiki Volvo Carsi disainiväärtusi väiksemas formaadis.

Pikk teljevahe, suured rattad ja võrdsed üleulatuvused toovad väliskujundusse tasakaalu ja rafineeritust. Loomulikult on olemas ka Thori vasar, ehk Volvo uue generatsiooni sõidukitele iseloomulik tulede disain.

Välisvärve on viis, alates stiilsest Cloud Blue’st kuni heleda ja väljendusrikka Moss Yellow’ni, mis on inspireeritud Rootsi lääneranniku kaljudel kasvavast samblikust. Interjöörivalikuid on neli.

Vajadustele vastav akutehnoloogia

Volvo EX30 puhul saab valida vastavalt vajadusele kolme jõuallika ja kahe erineva akutüübi vahel, see teeb võimalikuks ka soodsama hinnataseme.

Linnasõitudeks ja lühikeste vahemaade läbimiseks on valikus ühe mootori ja LFP-akuga sõiduk. See on kuluefektiivsem ja selle tootmine on vähem ressursimahukas.

Suurema sõiduulatuse jaoks on ühe mootoriga laiendatud sõiduulatusega variant koos NMC-akuga. NMC-aku sisaldab liitiumi, niklit, mangaani ja koobaltit ning toodab oma energiat tõhusamalt kui LFP-variant. Sõiduulatus on kuni 480 km.

Suurimat jõudlust pakub Twin Motor Performance, mis ühendab NMC-aku ja teise elektrimootori. Nelikveolisel EX30-l on 315 kW (428 hj) ja kiirendus 0-100 km/h 3,6 sekundit – see on ametlikult kõigi aegade kiireim Volvo.

EX30 laeb kiiresti. Laiendatud sõiduulatusega Twin Motor mudeli laadimisvõimsus on kuni 153 kW (standard 134 kW), laadides 10 protsendilt 80 protsendini veidi rohkem kui 25 minutiga. Auto keskekraani ja rakenduse kaudu saab määrata voolutugevuse, maksimaalse laadimistaseme ja laadimise algusaja.

Parima võimaliku sõidukogemuse toetamiseks on EX30 šassii häälestatud nii, et auto kompaktsed mõõtmed oleksid maksimaalselt ära kasutatud. Madal raskuskese täiendab sõidumugavust ja kiirust nii linnas kui maanteel.

Väiksem süsinikujalajälg, suurem turvalisus

EX30 süsinikujalajälg on senistest Volvodest kõige väiksem ja see on oluline samm lähemale Volvo Carsi säästlikkuse eesmärkide saavutamisele.

Tänu kogu tootmis- ja elutsükli vältel tekkinud heitkoguste vähendamisele ning materjalide läbimõeldud kasutamisele õnnestus vähendada auto süsinikdioksiidijälge 200 000 km pikkuse sõidu jooksul alla 30 tonni.

EX30 on turvaline ning hoolitseb nii sõidukis viibijate kui teiste liiklejate eest. Standardvarustuses olev spetsiaalne jalgrattaohutusfunktsioon aitab vältida nn ukseõnnetusi, andes hoiatuse, kui autos viibija hakkab jalgratturi, rolleri või jooksja ees ust avama.

Tipptasemel turvatehnoloogia ning kerekonstruktsioon vastavad ambitsioonikatele ettevõttesisestele ohutusnõuetele ja valmistavad autosid ette erinevateks reaalseteks ohuolukordadeks.

Täiustatud Park Pilot Assist

EX30 on esimene Volvo, mis sisaldab Volvo Carsi populaarse Park Pilot Assisti uue põlvkonna funktsiooni, mis saab hakkama igat tüüpi parkimiskohtadega, muutes parkimise kitsastes kohtades hõlpsaks, tuvastades kõik vabad parkimiskohad ümber sõiduki.

Kui juht on 3D- kasutajaliideses soovitud koha valinud, juhib funktsioon nii gaasi, pidurit kui rooli. Ekraanilt näeb kaugust objektidest.

Nagu ka teiste Volvodega, tehakse EX30 puhul tihedat koostööd selliste tehnoloogiapartneritega nagu Google, Apple ja Qualcomm, et pakkuda parimat võimalikku kasutajakogemust. Infotainment-platvormi pakutakse koostöös ECARXiga ühisettevõtte HaleyTek tarkvara kaudu.

Auto jagamine on lihtne

EX30-l on ka digitaalse võtme funktsioon, mis on mugav ja lihtsustab teistega auto jagamist. Tehnoloogia põhineb täiustatud UWB ja CCC tööstusstandarditel ning ühildub paljude telefonimarkide ja -mudelitega.

Spetsiaalne rakendus sisaldab kõiki autoga seotud asjakohaseid teenuseid alates laadimisest kuni auto leidmiseni suures parklas. Distantsilt saab sõidukit lukustada ja avada ning eelsoojendada. EX30 saab kauguuendusi, mis muudavad auto aja jooksul järjest paremaks.

Tuleb ka Cross Country versioon

Alates järgmisest aastast on saadaval ka EX30 Cross Country. Tellimused avatakse aastal 2024, mil algab eeldatavasti ka tootmine.

Volvo EX30 Cross Country jätkab Volvo Carsi pikka Cross Country pärandit, kuulsat mudelivalikut klientidele, kes soovivad oma autolt veidi rohkem seikluslikkust. Autol on mitmeid valikulisi omadusi nagu suurem kliirens, mustad 19-tollised mustad veljed ja 18-tollised veljed koos eritellimusel rehvidega.

EX30 Cross Countryl on iseloomulikud esi-, taga- ja küljekaitsed, mustad paneelid eesmisel kaitseraual ja pagasiruumi luugil ning stiilsed Cross Country detailid – väike kapotile kinnitatud Rootsi lipp on kirsiks tordil.

Pildid ja videomaterjal: Volvo

KOMMENTEERI SIIN