Pühapäev, 16. juuni 2024
Ylle Rajasaare arvamuslugu “Kuidas selgitada PR-teksti surnud jänesele” pani lugejad kihama. Opeli kauaaegne fänn Tanel saatis toimetusele pika kirja, öeldes, et Opel oli ja jääb ka edaspidi väga heaks saksa autoks. Avaldame kirja autori loal täismahus.

“Ma kirjutan Teile Opeli loo pärast Acceleristas.

Teie artikleid loen alati suure huviga ning pean Teid suurimaks Opeli sõbraks ajakirjanike seas, sest Teie kirjutate ausalt asjadest ning erinevalt mõnest teisest väljaandest ka kiidate, kui selleks on põhjust. Ka seekordne lugu on järjekorde hea tõestus Teie sõnaosavusest, aga tahaksin mõningaid asju täpsustada.

Olles ise juba väiksena suur auto- ja Opeli sõber, siis olen üks neist õnnelikest, kes on saanud võimaluse ühendada töö ja hobi. Kuue aasta pikkuse kogemuse põhjal julgen õelda välja, et Opeli müük oli ainuõige otsus.

Detroit ei olnud väga hea omanik ning Opel oli pidevalt vaeselapse rollis. Eriti valusalt andis meile tunda, kui pidime eksisteerima koos Korea Chevyga. Nüüd vähemalt hoolitsevad Opeli käekäigu eest inimesed, kes ka teavad, mida eurooplased tahavad.

Lisaks olid GM tooted vägagi keerulisteks aetud (peab ju Astra/Insignia sobima Opelina Euroopasse ning Buickiks Hiina ja USAsse). 700 eurot kokku tõmmata auto pealt ei tohiks olla eriline kunst.

Pean tunnistama, et ehkki kompromisse on nii Grandlandi, kui ka Crosslandiga tehtud, ei saa kohe kindlasti väita et huvi leige või sõidab halvasti. Crosslandi igasuguse müügi on hetkel nullinud pikk tarne (kuni 6 kuud).

Sellegipoolest inimesed tellivad, sest sellise raha eest on Crossland suurepärane linnaauto. Vägagi meenutab oma lahendustega esimese põlvkonna Merivat. Sõiduomadused pole kohe kindlasti tipptasemel aga Carringist “Crossu” ostjad pole ka seda pidanud primaarseks.

Ise olen kõige rohkem üllatanud mootori kohapealt. GM mahlapakk, mis Astral on, ei kannata kriitikat eriti (eks sellel ka jällegi põhjuseid palju, sest Corsa peal 5+ mootor).

Ka Grandlandiga on olnud tagasiside väga meeldiv ning just hakkavad esimesed kliendid autosid kätte saama. Jällegi on tarneaeg pikk ning erinevalt paljudest tootjatest, on Grandlandil liiga palju kombineerimisvõimalusi, mis välistab suure laoseisu.

Tänapäeva tarbimisühiskonnas rääkida, et pead Opelit ootama pool aastat, kui näiteks Tartu Škodas on 100 autot maja taga laos olemas, siis oodata viitsivad vähesed.

Ise olin ka kahtleval seisukohal, kui Grandland X avalikustati (ei mahu pähe idee, et SUV ei saa olla 4WD). Saanud nüüd sõita, saan ütelda, et esiteks on tegemist kõige vaiksema Opeliga mudelirivis, 88kW diisli kohta on üllatavalt terava minekuga ja sama raha eest sama palju autot leida on keeruline.

Lõpuks taandubki tegelikult asi maine ja isikliku maitse peale ning eks eestlane peab ka hinda vägagi palju täna veel jälgima. Lihtsalt PSA peab nägema vaeva, et GM all uinunud Opel õpiks jälle erakliendile müüma. Aastaid on ju miinus tekkinud igasuguste suurte tehingute pärast.

Opel saab olema Saksa auto. Et sõidab PSA põhjal, kasutab Aisini kaste (ettevõttest on muide 33% osalus Toyotal) ning bensukad tulevad Hiinast, ei mängi mitte mingisugust rolli tavalisele inimesele. (Carlos) Tavarez on PSA juba surmast päästnud ning ma usun, et ta teab, mida ta teeb.

Crossland/2008 ja Grandland/3008 on täiesti erinevad tooted pealt vaadates. Nagu üks mu koleeg naljaga ütles, et Peugeot on IT haridusega noorele mehele, Grand inimesele, kes tunneb puudust nuppudega telefonist, ning neid inimesi on jätkuvalt väga palju.

Lisaks ei jõua isiklikult ära oodata uue Combo saabumist. Praegune põlvkond oli täielik feil. Põhimõtteliselt ostutoode.

Kuuldes uudistest, et näiteks Eestis pidi Konkurentsiamet andma loa Opeli ja PSA ühinemiseks, sest LCV turuosa on üle 50%, siis Opeli tarbekate 25% mahu moodustamine üldnumbrist ei ole laest võetud.

GM suhtumist iseloomustab väga hästi Opel Corsa, mida ehitatakse Fiat Grande Punto põhjale ju tegelikult juba 2006st aastast. Senimaani on löönud Corsa oma hinna ning varustusega, kuid tänaseks on kahjuks võhm väljas.

Pika juttu kokkuvõtteks, siis olen kindel, et mina oma teadmistega autotööstusest kahvatun ekspertide kõrval, aga ma armastan Opelit. Opel on alati osanud häid autosid ehitada ning kindlasti ehitab ka edaspidi.

Nii nagu Tavarez eilsel pressikal palus ajakirjanduselt toetust ja usku (sama tegi ta ka 2013. aastal, kui hakkas PSAd krahhist päästma) palun seda mina. Kõige hullem, mis ajakirjandus teha saab, on hakata tootma negatiivseid artikleid. See ei mõju kellelegi hästi.”

Leia oma Opel siit

Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN