Esmaspäev, 15. juuli 2024
WWCOTY kohtunikud alustasid 15. septembril tööd, et valida maailma naiste aasta auto 2018. Senine üpris kohmakas ja aeganõudev hindamissüsteem on asendunud uue ja ülevaatlikumaga. Tiitlivõitja selgub novembris.

WWCOTY ehk maailma naiste aasta auto kohtunikekogu on 2018. aastal saanud täiendust, teiste seas valib parimaid sõidukeid ka Venemaa autoajakirjanik Olesya Repkina. Seega esindab maailma naisi Euroopa idaosast nüüd juba kaks kohtunikku – aastal 2014 valiti WWCOTY auväärsete kohtunike sekka Ylle Tampere.

2018. aasta on autotööstuses olnud uuenduslik ja kirev ning parima sõiduki valimine tõotab tulla tasavägine. Suursoosikud on samad, mis Euroopa või maailma aasta auto eelvoorudes nimeliselt juba läbi käinud, aga see ei peaks kedagi üllatama, sest sellist autot nagu “ainult naistele” ei olegi tegelikult ju olemas.

UUS HINDAMISSÜSTEEM

Varasematel aastatel on naised valinud autosid kategooriate kaupa. Eraldi on auhinnatud aasta ägedamat öko-, pere-, sportautot jne. Seekordne hindamissüsteem erineb varasemast aga nagu öö ja päev ning selle läbiviimine ja tulemuste teatavakstegemine on oluliselt kiirem.

Igal kohtunikul tuleb esimeses voorus nimetada 12 tema arvates kõige paremat sõidukit möödunud aastast. Tegu peab olema globaalsete mudelitega, mida on tutvustatud ajavahemikul 10. september 2017 – 16. oktoober 2018. Kohtunikel tuleb oma hinded ära saata 16. oktoobril.

Igale valitud autole saab omakorda anda seitsmes kategoorias kuni 10 punkti, kus 10 tähendab kõrgemat ja 0 madalamat hinnet. Sõiduki puhul peab hindama disaini, sõidetavust, ökonoomsust, hinna- kvaliteedi suhet, ruumikust, sõidumugavust ning ühenduvust ja turvalisust.

Valitud uudismudelid peavad olema müügil vähemalt kümnes olulises sihtriigis. Kohtunik peab olema sõitnud kõikide nimetatud autodega ning suutma seda ka tõestada. Esimesele voorule järgneb teine, kus kõigi häälte alusel kujunenud pingereast tuleb igal kohtunikul valida 6 soosikmudelit.

Eraldi valitakse Unistuste Auto, mis on pühendatud 2016. aastal meie seast raske haiguse tõttu lahkunud Holly Reichile, tunnustatud ajakirjanikule, ühele WWCOTY algatajatest. Maailma naiste aasta auto 2018 tiitlivõitja tehakse teatavaks novembris.

IGA HÄÄL LOEB

Arvestades, et üle maailma on kohtunikke 30 ringis, on iga hääl väga suure kaaluga. Varasematel aastatel on üllatusi olnud väljavalitud mudelite seas – näiteks Vietnamis pruugib kohtunik soosikutena nimetada autosid, mis Euroopas on juba mullune lumi.

Millistele autodele võiks tänavu edu ennustada? Päris kindlasti näeme mudeleid, mis on korjanud auhindu teistelt konkurssidelt. Igal aastal on naiste seas kõrgelt skoorinud Rootsi, Korea ja Saksa autod, ilmselt pole erandiks tänavunegi saagikorje.

Kui kaalukalt kõlab nais-autoajakirjanike hindav hääl autotööstuses? Järjest kaalukamalt! Tänavu suve hakul võõrustas WWCOTY delegatsiooni Hyundai ning Peter Schreyer isiklikult tuli ja andis daamidele kätt, öeldes, et naisteta oleks automaailm ikka väga kurb.

Kui vaadata igasuguseid aasta auto valimisi ja nende mõju ostjate poole pealt, siis tegelikult ei mõjuta kuldsed karikad suurt midagi. Või veel lihtsamalt – kui juba “noksiskandaal” ei suuda kõigutada ostjate armastust oma autobrändi vastu, siis miks peaks seda suutma mõne kaaluka autoajakirjaniku arvamus? Jutuuberid roolivad, mitte ajakirjanikud. Paraku.

Aga meie hoiame igasugustel iludusvõistlustel silma kiivalt peal ning kui aeg käes, palume Ylle Tamperel teha avalikuks ka oma selle aasta soosikute nimed. Sest olgu ostmisega kuidas on, võistlused on igal juhul toredad ning verd tahaks alati näha.

Allikas: WWCOTY

KOMMENTEERI SIIN