Teisipäev, 18. juuni 2024
Kolm kuud tagasi küsisin oma healt kolleegilt internetivestluses, kas ta teab, kellele kuulub valge Dodge Ram kirjaga “Maaelu popiks!”. Ta ei teadnud, imestas vaid, miks mind selline asi peaks huvitama.

Vastus väga lihtne – kodusel kitsal külavaheteel tuli nimetatud “ameeriklane” mulle vastu nii laialt ja sellise kiirusega, et pidin oma masina terveksjäämise huvides vähemalt poole auto laiuses teelt maha sõitma.

Puhas õnn, et ma ei jäänud lootma, et ta mõistliku inimesena kiirust maha võtab või oma trajektoori muudab, ja et just seal ei olnud muidu teed ääristavaid suuri kive ning erinevalt mõnest mainitust (khm) on minu autol päris-nelikveolisena sellistest vahepaladest piisavalt ükskõik.

Kahjuks oli mul tol hetkel kuhugi nii kiire, et pidin piirduma erineva ventileeriva sõnavaraga ja oma teekonda tagasipöördumata jätkama.

Koju naastes nägin seda valget pahategijat küll tee äärde pargituna, aga auto käest küsima minna, mis kohaga ta õige mõtleb, ei ole teatavasti eriti tulemuslik. Sinna see lugu tolleks korraks jäi.

Naistepäeval hakkas sotsiaalmeedias ja juba üsna varsti ka muus meedias liikuma uudis, kuidas telemees ja riigikogulane Tanel Talve oli oma Dodge Ram’iga tähtpäeva puhul lasteaeda kringlit sõidutades ühe naisterahva auto ära rihtinud ja sellele väga ebaadekvaatselt reageerinud.

Ka see ei äratanud minus tavalisest lollusest suuremat tähelepanu, kuni nägin Delfis lugu, kus Tanel omale tuha pähe raputamist teeskles. Mis te arvate, millise auto pilt selle loo juures oli? Just nimelt, vana tuttav valge rammija-Ram, kirjaga “Maaelu popiks!”.

Tegelikult on asi muidugi murettekitav. Alles hiljuti tõsise haiguse läbi põdenud inimene istub pidevalt autoroolis, kuigi asjatundjad soovitavad sellest vähemalt 3-6 kuu vältel hoiduda. Ajal, mil see valge masin minu suunas madallendas, oli tuntud telemehel haigusepisoodist möödas vaid umbes kuu.

Ja ta ei ole kindlasti ainuke selline, sest Eestis kehtiv süsteem seda otseselt keelata ei saa. Kui tervisetõend kehtib, siis keegi vaevalt vahepeal kontrollima tõttab, kas inimene ise oma seisundit adekvaatselt hinnata suudab ja vajadusel rooliminekust hoidub.

Järjest hakkab tunduma, et see ei ole Tanelil esimene ega viimane kord kellelegi (peaaegu) pihta sõita. Tanel, miks sa teed nii? Kas keegi peab enne viga saama, et sa mingeid järeldusi teeksid?

Kui sul oma uhkest autost jõud üle ei käi, ole hea, osta mõni väiksem. Või kui see ka ei aita, palka omale maksumaksja raha eest autojuht. Aga vali mõni selline, kes teistega ka arvestada suudab.

Või arvad sa tõesti, et kringel parandab kõik vead? “Kui teil esineb mitmes valdkonnas puudujääke, ostke suur auto ja natuke kringlit?” Tõsi või?

Naistepäeva kringlilugu võib lugeda ERR uudisteportaalist

Loo autor Maarja Kupits on kaheaastase poja ema, autoajakirjanik, tõlk ja kolumnist

VIDEO ON ILLUSTRATIIVNE JA KRINGLIT EI PAKUTA. TANEL ON OLEMAS

TOIMETATUD: TÄHELEPANELIK LUGEJA SAATIS TERVITUSEKS LAULU

blank

Maarja ütleb enda kohta: "Elan ja hingan bensiini, gigabaite ja kõike nendega seotut. Kui ei tea, siis uurin välja ja kui ei oska, siis õpin." Maarja on Accelerista uudistetoimetuse juhataja ning vilunud testisõitja. Kapott avaneb iseenesest ja mootor laotab end Maarja ette vabatahtlikult laiali: ei ühtki saladust, mida Maarja ei teaks!

KOMMENTEERI SIIN