Esmaspäev, 15. juuli 2024
Tesla on elektriautode uue ajastu pioneer ning mõnikord tahaks talle saadikupuutumatust. Nimelt on Barclays panga vanemanalüütik Brian Johnson asunud Teslat innukalt süüdistama alatus müügitrikis: ostjaid meelitatakse odava hinnaga, ostu sooritades selgub kallis tõde. Härra Johnson, seda teevad ju kõik müüjad?!

Bloomberg oli nõus Brian Johnsoni raportit lugema ja tema kommentaare kuulama. Raportist selgub, et kuigi Tesla presenteerib oma autosid kui ülimodernseid tulevikusõidukeid, siis Model 3 “rahva-elektriautoga” on valitud igivana kaupmeeste müügitaktika, mis ettevõttele sugugi au ei tee.

Johnson väidab, et Tesla ahvatleb Model 3 ostjaid üsna labase müügitrikiga, lubades neile 35 000 dollari (umbes 32 000 eurot) eest übermoodsat särtsusõidukit. Teslat! Müügikeskkonnas aga selgub, et selle hinna eest saab… vähe. Vähem kui kõlav reklaam oodata lubaks.

Baashinna eest saab ostja (vabas tsiteeringus) neli ratast, kuudi ja rooli. Sel autol pole peal eriti mingit lisavarustust ning ühe laadimisega venib see vaevalised 354 kilomeetrit. Juhul, kui ostja peaks tõesti tahtma Model 3ga sõita, tuleb tal tellida suurem aku. 500 kilomeetrit läbiv Model 3 maksab aga juba umbes 38 000 dollarit.

Nõnda. Aku on, pool tuhat kilomeetrit sõita saab, aga tahaks mingit muud värvi kui must ja natuke suuremaid velgesid ning lubatud juhiabisid. Laksti! tuleb hinnale juurde vähemalt 20 000 dollarit.

“Üks autokaupmeeste vanimaid müügivõtteid on reklaamida auto välja vastupandamatu hinnaga, mis kliendid kiirelt müügisalongi/internetipoodi toob. Alles ostma hakates selgub, et tegelikult reklaamiti oluliselt vähem atraktiivset kaupa,” kirjutab Johnson oma raportis.

Ta meenutab, et Tesla tegevjuht Elon Musk on varem soovitanud Model 3 aastatepikkuses järjekorras ootajatel vahetada orientatsiooni ja osta odava rahva-elektriauto asemel hoopis moodne ja kallis Model S. Johnson ütleb, et seegi on levinud taktika: odavat kaupa kahjuks enam pole, aga te võite võtta kallima, mis on… vähemalt sama hea.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Härra vanemanalüütik murrab nüüd küll lahtisest uksest sisset! Tesla on autotootja, mis sarnaselt konkurentidega võitleb oma ellujäämisõiguse eest maamunal ning keegi ei saa keelata sel kasutamast turundusvõtteid, mis töötavad.

Erinevalt konkurentidest on tegu Teslaga. Elektriautode uue tulemise (ja jäämise) lipulaevaga. Tänu Teslale saame me parema ja puhtama maailma, ja kõik see muu jutt, mida me juba sada korda oleme rääkinud.

Lisaks, ei sunni keegi lugupeetud härra Johnsoni ostma Model 3 ega isegi Model S-i. Teslal on olemas kolmas suurepärane mudel, mida ei pea aastaid ootama, krossover Model X. Maksab suurusjärgus sama palju kui Model S või natuke rohkem.

Kui see ka ei sobi, on välja mõeldud Nissan Leaf – uus mudel jõuab septembris ning pakub sõiduraadiust 300 km+, veel on olemas Chevrolet Bolt ja Opeli sõsarmudel e-Ampera, mis on võimelised läbima ühe laadimisega 500+ km. Ja kui noobelauto isutab, siis paistavad nurga tagant Jaguar i-PACE ning Porsche E-Mission.

Ühesõnaga, valikut on, ja tuleb järjest juurde. Müügitrikke tõenäoliselt ka. Aga aitäh, et härra Johnson meid hoiatab muidugi. Ehkki me oskame koti pähetõmbamisest ise ka suure tõenäosusega hoiduda. Seda enam, et Model 3 ootejärjekord on marupikk meiesuguste keskkonnasõprade jaoks, me sõidame pigem jalgrattaga ja võtame ELMO-rendist elektriauto, kui soovi on.

Ja üldse, tundub, et see on mingi kestev ja isiklik vimm Tesla vastu, mis härra vanemanalüütikut tegevuses hoiab. Siin videos leiab ta, et Tesla on üldse ülehinnatud auto. Nojah siis.

Allikas: Bloomberg, CNBC. Kaanepilt: Ylle Rajasaar (Model X)

KOMMENTEERI SIIN