Kolmapäev, 12. juuni 2024
Soome Autoliidu koolitusjuht Teppo Vesalainen tuletab meelde paar lihtsat reeglit, kuidas sügistalvisel ajal kaugtulesid õigesti ümber lülitada. Ka automaatse tuledelülitusega autol on teatud juhtudel vajalik üle minna käsitsirežiimile ning nõuanded kuluvad marjaks ära.

Pimedal ja libedal ajal on tulede õige kasutamine eriti oluline. Mitmetel mudelitel ei põle näiteks tagatuled koos päevasõidutuledega, need sõidukid muutuvad pimedas liigeldes parajateks tontideks, mida taganttulijail sageli on pea võimatu märgata.

Osal sõidukitel hoolitseb tulede eest automaatika, kuid ka see ei tööta alati eksimatult: kehva ilmaga lülitub hell süsteem ümber n-ö käsitsijuhtimisele või annab vastutulija märku, et automaatne abiline teda pimestab.

Autojuht peab oma sõidukit tundma ja hoolitsema selle eest, et kõik vajalikud tuled õigesti põleksid. Enamikul tuledeta sõitjaist aga pole aimugi, et neil tuled ei põle.

Kui suvel sai ehk ka ilma kaugtuledeta hakkama, siis praegu on aeg meelde tuletada kaugtulede kasutamise põhimõtted.

Vastu tuleb teine liikleja

Kaugtuled tuleb lülitada ümber lähituledeks, et vastutulijaid mitte pimestada. Samas ei tohiks seda teha liialt vara.

Enamasti soovitatakse tuled ümber lülitada siis, kui kahe sõiduki vaheline teelõik on täies ulatuses valgustatud. Kaugtuled tuleks uuesti sisse lülitada paar-kolm meetrit enne vastutulijaga kohakuti jõudmist.

Pimestumise välimiseks ei tohiks roolisolija vastutulija tuledesse vaadata, vaid suunata oma pilk tee paremasse serva.

Ees liigub teine sõiduk

Kaugtuled tuleks lähituledeks vahetada ka siis, kui eessõitjale on jõutud kannule: õige hetk tuledevahetus teha on siis, kui ees sõitva auto kontuurid on selgelt näha.

Pimedal teel eessõitjast möödasõitu teha soovides anna kavatsetavast manöövrist märku nii suunatulega kui ka korraks kaugtulesid vilgutades: oluline on, et eelmineja märkaks ja mõistaks su soovi.

Tulede lülitamine möödasõidul

Möödasõidul olles lülita kaugtuled sisse sel hetkel, kui jõuad kohakuti selle sõiduki tagaosaga, millest mööda sõidad.

Kui aga teed möödasõitu veoautost või bussist, lülita kaugtuled sisse alles siis, kui oled jõudnud veoki kabiini tagaosa või bussi esiratastega kohakuti., soovitab Soome Autoliidu koolitusjuht Teppo Vesalainen.

Keegi möödub sinu autost

Autojuht, kellest mööda sõidetakse, vahetab kaugtuled lähituledeks hetkel, kui näeb möödasõitja tagatulesid.

Tagasi kaugtuledele võib lülitada aga alles siis, kui kaugus ees sõitva autoga on kasvanud nii suureks, et selle piirjooni kaugtulede valguses enam näha ei ole.

2+2 vahepiirdega maantee

Kui 2+2 maanteel eraldab sõidusuundi piire, võib äärmistel sõiduradadel kasutada kaugtulesid ka siis, kui on vastutulijaid, ent vaid sirgetel ja vasakule kaarduvatel teelõikudel.

Paremale poole suunduvates kurvides on siiski oht vastutulijaid pimestada ja siis tuleks lülitada sisse lähituled. Eesliikujaile järele jõudes või neist möödudes kehtivad samad reeglid nagu muudelgi teedel.

Allikas: Soome Autoliit. Tõlkis: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN