Talvine ilm pakub autoomanikule igal sammul üllatusi. Kaasaegne pult ja kesklukustus ei pruugi toimida, kui õues vahelduvad pluss- ja miinuskraadid või valitseb käre pakane. Anname nõu, kuidas ennetada auto ukselukkude rikkiminekut ning mida teha siis, kui jama on majas.

Auto ukselukke tuleks regulaarselt puhastada ja õlitada, isegi kui autol on kesklukustus. Põhjus on lihtne: kui lukku ei õlitata ega hooldata kogub see aja jooksul mustust ja niiskust. See tähendab, et luku töövõime väheneb märgatavalt või lõpeb üldse otsa.

Kui kesklukk lakkab töötamast või puldi patareid saavad tühjaks ja autosse oleks vaja võtmega sisse saada, võib hooldamata luku avamine osutuda raskeks või isegi võimatuks. Halvimal juhul võib hooldamata lukk olla roostes ja ust ei saagi enam võtmega avada.

[dropcap]! [/dropcap]Õlitades lukupesasid korrektselt enne talvehooaja algust, tagab see lukkude nõuetekohase toimimise. Õlitamine aitab vähendada autolukkude liikuvate osade hõõrdumist ning aitab ennetada korrosiooni teket ning lukkude kinnijäätumist.

[dropcap]! [/dropcap]Enne luku õlitamist tuleb see põhjalikult puhastada. See välistab mustuse luku põhja kittimise. Lukku võib puhastada  riidetüki sisse mähitud väikese kruvikeeraja otsaga. See lükake õrnalt luku põhja.

Liigutage kruvikeerajat ringikujuliselt ja tõmmake välja. Vahetage riidetükk ja korrake protseduuri. Kui riie jääb puhtaks, võib riidele panna “rooste surma” ning puhastada lukuauku seni, kuni enam mustust ei eraldu.

[dropcap]! [/dropcap]Jäätunud ukseluku puhul on ainult üks sobiv abimeetod: (silikoon)õli! Kinnijäätunud lukuauku saab sulatada lahti spetsiaalse õlipihustiga sügavalt lukku piserdades. Selleks tuleb pihusti peenike ots torgata nii sügavale lukuauku kui võimalik ning väikeste kogustena iga paari sekundi tagant õli peale pritsida. Paari minuti pärast võib proovida võtit ukselukus liigutada, see aitab omakorda õlitada lukuhambaid. Nii tuleb üle õlitada kõik uksed, k.a. tagalugi lukustus!

[dropcap]! [/dropcap]Peale õlitamist puhastage luku välispind. Töödelge lukuääred silikoonmäärdega, et vältida edasist jäätumist. Võib kasutada ka nn. rooste surma, mida õige pisut luku sisse lasta, aga seda suurepärast ideed võiks enne elluviimist tutvustada oma autoteeninduse mehaanikule, et kuulda tema seisukohta.

auto-ukselukk pult

MIDA TEHA, KUI PULT PANEB SABA?

Ükskord koidab see (talve)päev, kui auto kaugjuhitav pult lõpetab ette teatamata töölepingu. Kõik. Sluss. Patareid on tühjaks saanud või külmaga tühjaks “jooksnud”, autosse sisse ei saa. Olukord näib möödapääsmatuna.

[dropcap]* [/dropcap]Esimene hea mõte: kutsuda autoabi! Sellise häda peale autoabi enamasti tuhatnelja kohale kiirustama ei kipu vaid hooldusmehaanik palub auto omanikul üles otsida auto varuvõti, täpsemalt nutivõtme metallist varundus. Nüüd tulebki välja mõelda, kus on varuvõtmekimp ja mine tea, ehk ka  – pult?

[dropcap]! [/dropcap]Igaks juhuks tasub üle vaadata pult ise – osal mudelitel on  v õ t i  peidetud puldi sisse ja tuleb sealt välja, kui vajutada puldil olevat pisikest nuppu. Kui puldist võtit ei leia, võib hakata elamist kadunud võtme otsinguil pahupidi pöörama.

[dropcap]* [/dropcap]Järgmine samm: üles tuleb leida ukselingis paiknev lukuauk. Paraku on rida mudeleid, millel seda lukuauku justkui ei olegi. On uks, moodne link, avamisnupp seal peal või puutetundlik lähenemine. Jälle häda!

[dropcap]* [/dropcap]Nüüd tuleb üles näidata loovust, pista taskusse pisike kruvikeeraja ning läheneda autole käepideme nurgast. Seal kuskil, selle plastikust katte all peab olema lukuauk! Lukuaugu koha saab tuvastada vaatluse teel – plastikkate on käepidemele asetatud kahes osas ning väiksema psa all ongi vajalik lähenemiskoht.

[dropcap]* [/dropcap]Käepideme plastikkate on korralikult kinni, selle eemaldamine ei tohi käia jõuga vaid nõuga. Ka on oht, et plastikkate külmaga lihtsalt ära murdub. Seega, sada protsenti fookust, ettevaatlikkust ja mõistusega toimetamist!

lukk

[dropcap]! [/dropcap]Me ei saa soovitada isetegevust moodsa liisitud või renditud auto puhul – hea oleks alustada auto volitatud teenindusest abi küsimisega ning kui seda võimalust ei ole, lugeda läbi auto käsiraamatust see koht, mis räägib konkreetse mudeli lukustussüsteemist.

[dropcap]! [/dropcap]Kui juba nõu küsimiseks ja käsiraamatu lugemiseks läks, võiks järgi vaadata, milline patarei auto kaugjuhtimispulti sobitub.

Enamasti müüakse õiges suuruses “tablette” ka suuremates toidupoodides. Patarei vahetamisega peaks hakkama saama igaüks. Kui ei, siis tuleb tõesti minna teenindusse.

Ajaleht Ilta-Sanomat tegi lukuaugu-leidmisest video. Sellest on näha, kuidas volitatud autoabi- mehaanik õrnalt auto käepidemelt lukukatte eemaldab ning autoukse avab.

VAATA SIIT, KUIDAS AVADA KINNIROOSTETANUD UKSELUKKU

Allikas: Soome liiklusturvalisuse keskus, IL. Tõlge: Marika Metsala. Pildid: Pexels, Ylle Rajasaar

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.