Laupäev, 18. mai 2024
Alles detsembrikuu lõpus Eestis huvilistele tutvustatud GR Yaris tekitas turul erakordse huvi, mille tulemusel on kogu käesoleva aasta toodang Eestis läbi müüdud.

Amserv Auto AS juhatuse liige ja Toyota brändijuht Margus Nõmmik kirjeldab, et kui keskmiselt jäävad ühe automudeli müüginumbrid kuus 40-50 auto juurde, siis erimudelite müük toimub alati piiratud koguses.

Sellegipoolest püstitas automüüja oma statistikas erimudelite arvestuses rekordi, sest alles aastavahetuse eel Amservis toimunud esitlusel koos värske maailmameisteri Sebastian Ogieri WRC autoga tutvustatud Toyota GR Yarise mudelit soetati enam kui 10 tükki nädalas ning nüüdseks on kogu maailmas suurt huvi tekitanud autod Eestis selleks aastaks otsas.

“Praeguse rallimaastiku võiduautoks kujunenud Toyota GR Yaris on tõesti tekitanud eestlaste seas erakordset elevust ning enamik proovisõidul osalejatest on auto ka ära ostnud. Kahtlemata on tegemist uudse mudelivalikuga, kuid selle populaarsus kodumaal on ka meile endile olnud suureks üllatuseks,” märgib Nõmmik.

Tema sõnul telliti esimesed ligi 20 autot Amservilt juba detsembri alguses, kui veel prooviautogi polnud Eestisse jõudnud. Nõmmiku sõnul on huvitav ka kokkusattumus, et Sebastian Ogieri WRC auto nr 17 esitluse ajaks oli ka tellitud GR Yariseid 17. Praegu saavad huvilised end ootenimekirja seada, kuid selle aasta tootmisest enam autosid ei jätku.

Sarnaselt Eestile on ka paljudes teistes riikides Toyota sportseeriate piiratud mudelite kogus 2021. aastaks läbi müüdud ning toodang tulevasteks aastateks veel selgumisel. “Igal juhul võib ennustada, et kui tänaseni maksis GR Yaris keskmiselt 37 000-40 000 eurot, siis näiteks 2022. aastal on see kindlasti juba kallim,” tõdeb Nõmmik, viidates Uus-Meremaale, kus on tellimused järgmiseks aastaks juba avatud ning auto hind ligi 6000 eurot senisest kõrgem.

Nõmmiku sõnul pole sportautode tootmine Toyota jaoks midagi uut, vaid pigem strateegiline suund, mille eesmärk on autode katsetamine ekstreemsetes oludes selleks, et viia saadud teadmised ja tehnilised uuendused üle ka tavaautode tootmisprotsessidesse ja tagada kõrgeim kvaliteet.

Toyota sportautode seeria populaarsust Eestis on aga Nõmmiku hinnangul toetanud nii nende edu rallimaastikul kui ka tavapärasest erinev disain, millega on keskkonnasõbralike hübriidautode välimus sportlikumaks muudetud. Lisaks on eestlased seotud ka Peetris asuva Toyota Gazoo Racing kontori ja töökojaga.

Sportmudelite kasvav populaarsus ka mujal maailmas on andnud Toyota brändijuhi sõnul autotööstusele selge suuna just seda tüüpi lahenduste toomiseks turule.

“Ka Toyota on taolise nõudluse tõttu lisanud oma senistele mudelitele sportlikke disainielemente ning näeme juba tänaste ettetellimiste näitel, et sellised strateegilised muudatused on turu poolt hästi vastu võetud,” räägib Nõmmik sedaankerega ja linnamaasturi GR Sport seeriate lisandumisest valikusse.

Fotod: Fifty Visual/Sten Ottep

KOMMENTEERI SIIN