Laupäev, 13. juuli 2024
Oktoobris alustavad Tallinnas kooliõpilaste sõidutamist kolm spetsiaalset koolibussi. Linnapildis eristuvad uued bussid enda väliskujunduse poolest, mis valiti välja vastaval ideekonkursil ning on inspireeritud turvaliselt koos reisimisest.

Tallinna Linnatransport (TLT) koostöös Tallinna linnaga toovad alates oktoobrist liinile uued koolibussid Scania Irizar i4, et parandada koolibussiteenuse kvaliteeti. Uued koolibussid saavad ka eristuva välimuse, mille loovlahendus selgus avaliku konkursi tulemusena. Ühtekokku laekus konkursile 24 loovlahendust, mida 7-liikmeline žürii hindas anonüümsete töödena, arvestades nende sobivust koolilastele ning linnapilti. Žüriisse kuulusid Eesti Õpilasesinduste Liidu, Tallina linna ja TLT esindajad.

Žürii esimees, Tallinna abilinnapea Andrei Novikov tõi välja, et liinile jõuavad üks 63-kohaline ja kaks 55-kohalist kõigi mugavustega bussi, mis vastavad kõikidele turvanõuetele ning tagavad liikumisvõimaluse ka ratastooliga sõitjatele.

“On oluline, et koolibussid oleksid vahva välimusega ning vastaksid õpilaste soovidele, “ ütles Novikov. Ta lisas, et koolibussid on mõeldud Tallinnas alg-, põhikoo­li- ning gümnaasiumiõpilaste­le. „Tavapärasel kooliajal sõidab igapäevaselt pealinnas koolibuss kolmel liinil: Viimsi keskus – Balti jaam, Tammneeme – Balti jaam ja Tiskre – Balti jaam, mis tagab tiheda asustusega äärelinnadest mugava ja kiire ühenduse kesklinnaga, kus paljud õpilased koolis või huviringis käivad.”

“Lisaks saavad koolid busse tellida ka näiteks õpilaste laagritesse viimiseks või ekskursioonidele sõiduks. Koolibussi kasutamine on õpi­lastele tasuta, selleks peavad nad bussi sisenemisel näitama juhile oma õpilaspiletit. Lisaks on koolibuss turvaline, sest sinna peale õpilaste teisi sõit­jaid sisse ei lasta,” selgitas Novikov.

TLT koolibuss 2.koht
2. koht – Michel Bucheli

Žüriisse kuulunud Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse esimees Anette Viin selgitas, et eristuva disainiga koolibussid võimaldavad nii väikestel kui suurtel koolilastel oma bussi lihtsamini ära tunda ning see muudab kooli- ja kojusõidu samuti põnevamaks.

„Igal saadetud tööl oli oma iseloom. Enamik hinnatud töödest olid kenad, osad olid näiteks lahendatud põnevates kirgastes toonides, eristudes nõnda tavalistest liinibussidest. Hindasin kõrgelt töid, mis sobiksid linnaruumi, mille loovlahendus oli läbimõeldud ning samas minimalistlik ja ajatu,“ hindas Viin. Ta lisas, et hindas ka seda, et koolibussi välisilme sobiks nii algklassi lapsele kui ka gümnasistile.

TLT juhatuse liige Otto Popel sõnas, et konkursile laekus töid nii Eesti koolinoortelt, loovagentuuridelt kui ka rahvusvahelistelt transpordihuvilistelt. Töid hinnati teadmata, kes on töö autor.

TLT koolibuss 1. koht
1. koht – Optimist Creative

„Enim punkte kogus Eesti loovagentuur Optimist Creative, kelle lahenduses oli kasutatud meeleolu sõnumeid ja lõbusaid ühevärvilisi illustratsioone. Teise koha töö autoriks on Michel Bucheli, kelle pakutud loovlahendusel olid kuvatud Tallinna linna kõrghoonete siluetid. Ideekonkursi kolmanda koha pälvis Nora Pelšs, kelle väljapakutud lahendus oli pastelsetes toonides koolibuss,“ tõi Popel esile.

Uued koolibussid jõuavad Tallinnasse septembri lõpuks, misjärel viimistletakse nende välimust vastavalt loovkonkursi lahendusele. Uued Scania koolibussid jõuavad liinile oktoobri teises pooles.

Fotod: TLT

KOMMENTEERI SIIN