Neljapäev, 30. mai 2024
Värv ei tundu olevat just olulisim asi autot valides: väheturvaline auto ei muutu sellest paremaks, kui ta punane on. Eurooplasted on aastaid eelistanud praktilisust edevusele. BASF -i trendikate autovärvide ülevaateuuringust selgub, et mõtteviis on muutumas: järjest enam nõutakse isikupärasemas kuues sõidukeid.

Keemiakontserni BASF kattevärvide osakond on andnud välja ülevaate, milles analüüsib Euroopa autoostjate värvi- ja pinnaviimistluse eelistuste trende. Kuigi suuri muutusi ei ole, on teatud suundumused näha. Üllatuslikult teevad võidukäiku sinine ja … pruun autovärv!

2016. aastal püsis kõik enam-vähem rahulik, eurooplaste värvieelistused drastiliselt ei muutunud, jätkuvalt eelistab valdav osa inimesi akromaatilisi värve. Kasvas varjundite ja viimistluste valik ning nõudlus erilahenduste järgi: üha rohkem kliente tuleb autot ostma, näpus oma, “eriline” värv.

Eritellimuste kasv kinnitab trendi, mida BASF on juba mõnda aega märganud: inimesed soovivad individuaalseid lahendusi ja isikupärastatud sõiduvahendeid. Varasemalt on IBM uurinud auto omamise ja kasutamise muutusi ning tõendanud, et tulevikus tahavad inimesed oma autot rohkem disainida, aga vähem seda isiklikult omada.

2016. aastal oli rohkem kui 2/3 ehk 78% Euroopas müüdud autodest värvitud akromaatilist (must-valge skaala) värvi, millest valge on endiselt selge lemmik musta ja halli ees. Praktilise hõbedase värvi eelistus on languses.

Sinist eelistas 10 % kogusegmendist, kuigi kromaatilistest värvidest eelistab seda 45%, samas kui kolmas koht kuulub üllatuslikult pruunile, punase järel – ehk on jõudnud aeg see vana karmiinpunane Austin Princess ajaloo prügikasti visata?

NB: Allpool olevate graafikute sisemine ring näitab kromaatiliste värvide populaarsust. Välimine ring näitab üldisi trende.

JA KÕIGE POPULAARSEM AUTO ON… MIS VÄRVI?

basf auto

Ehk on huvitav teada, et need 10 % inimestest, kes eelistasid sinist, on eriti valiv seltskond: “sinine” võib tähendada nende arvates peaaegu mida iganes, rohkem kui 100 eri variatsioonis, tumedast mustjassinisest kuni väga heleda ja hõbedase siniseni (viimane oli populaarne ka selle aasta Genfi autonäitusel).

Asi ei ole siiski ainult sinise toonides; valitseb üleüldine tugev nõudlus spetsiaalsete eriefektide ja viimistluste järele. Efektne värvitoon saavutatakse kasutades alumiiniumi pärlmutter- ja klaasihelvestega värvidega eraldi või kombinatsioonis, et luua soovitud sädelus.

Hall on tihedalt sinise kannul umbes 90 varjundiga. Pole ka ime, hall on jätkuvalt üks praktilisemaid värvitoone, mida auto kerel kasutada, sest varjab ära tolmu ja peegeldab teatud määral tagasi ka liigset kuumust.

2017. aastal on hall jõudnud trenditeadlike inimeste juustele, mööblile, ka autole: nii andis Ford äsja teada, et tänavuseks autovärviks nr.1 on valge ees tõusnud  hall, täpsemalt toonid Stealth Grey, Smoke Grey ja Storm Grey.

VÄRVIDE POPULAARSUS AUTOKLASSIDE KAUPA

Vaadates järgnevat tabelit on näha, et mida “tavalisem” auto, seda harjumuspärasem värv. Tundub, et ostjate soovi, vastavalt oma eelistusele väga eriline värv valida, tasakaalustab risk, et liiga eriline värv võib vähendada auto jääkväärtust.

Kompromiss oma soovide ja tegelikkuse vahel on  nõuda tavapärast värvitooni koos erilise sädelusega. Nii saab autoomanik rõhutada “veelgi seikluslikumat stiili” isegi tavavaliku autode puhul. Meenutagem ühtlasi, mida räägivad meile arvukad autoreklaamid ja tutvustavad bukletid? Seiklus, isikupära, eristumine on teema!

Täismahus kokkuvõtet saab lugeda siit

Allikas ja meedia: BASF. Tõlkis: Kadi Rünkla

Uuring: ütle mulle, mis värvi on su auto, ja ma ütlen, kes sa oled!

Uuring: auto omamine pole varsti enam oluline, aga selle disainimine tundub lahe

KOMMENTEERI SIIN