Laupäev, 15. juuni 2024
Statistiliselt saab iga teine tehasest väljunud auto mingil hetkel viga. Millised automargid on suurema ohufaktoriga kui teised?

carVertical viis hiljuti läbi uuringu eesmärgiga selgitada välja, milliste automarkide hulgas on vigastatud sõidukite osakaal suurim ning kui suur on sellisel juhul keskmine remondikulu.

Enim viga saanud automarkide seas on esikohal Tesla – 74,3% kontrollitud Teslade ajaloo aruannetest olid registreeritud kahjustustega, järgnevad Hyundai (69,1%) ja Subaru (68,7%). Renault (40,8%), Alfa Romeo (40%) ja Fiat (39,5%) on kolm kõige vähem kahju saanud kaubamärki.

Õnnetused - margid

Selliste erinevuste põhjust saab sageli selgitada terve mõistuse abil. Renault ja Fiat pakuvad enamasti taskukohaseid, väikese võimsusega autosid, mis on säästlikud ja sobivad suurepäraselt peresõidukiks või lihtsaks igapäevaseks pendeldamiseks.

Hyundai pakub taskukohaseid, kuid samas “lahedaid” mudeleid, mis tundub ideaalne valik noortele ja kogenematuile juhtidele. Subaru autod on üldiselt turvalised ja usaldusväärsed, kuid juhid ei oska sageli nelikveolisi sõidukeid ohtlikes olukordades õigesti juhtida. Tesla mudelid on küll täis kalleid ja keerulisi juhiabisüsteeme, kuid neile lootma ei saa jääda.

Tesla Autopilot

“Tesladega kehtib selline paradoks, et neil on nii üks kõige arenenumaid juhiabisüsteemide pakette, aga ka kõige rohkem õnnetusi. Nii suur õnnetuste arv võib viidata sellele, et juhid pole kas Tesla äkilise kiirendusega harjunud või lihtsalt ei ole nad sõidu ajal piisavalt tähelepanelikud. Pole mingi saladus, et suurim osa vigastatud Tesladest saadetakse Euroopasse USA-st,” selgitas carVerticali kommunikatsioonijuht Matas Buzelis.

Ferrari ja Lamborghini uhkeldavad kõige kõrgemate remondikuludega

Pole sugugi üllatav, et kõrgeim keskmine kahjude väärtus esineb Ferrari (94 149 eurot) ja Lamborghini (64 608 eurot) puhul ning see näitaja on mitu korda kõrgem kui teistel sellesse nimekirja kuuluvatel kaubamärkidel. Tesla (14 320 eurot), Dodge (9522 eurot) ja Porsche (8588 eurot) jäävad luksusautode arvestuses maha oluliselt madalamate remondikuludega.

Õnnetused - maksumus

Kõrge keskmine kahjustuste summa viitab sellele, et remont on kallis või et konkreetsete mudelite vigastused on märkimisväärsed. Kui eksootiliste autode remondikulud ulatuvad kümnetesse tuhandetesse, siis BMW autode keskmine kahju on 3994 eurot, Volkswagenil 3539 eurot ja Toyotal 3011 eurot. Uuringuga on arvutatud ka ülemaailmne keskmine kahjusumma, mis on 3574 eurot.

“Kulude osas on superautode õnnetused täiesti teisel tasemel. Isegi väike kriimustus võib tähendada pisaraid silma toovaid numbreid, nii et pole ime, miks Ferrarid ja Lamborghinid on nimekirja tipus,” ütles Buzelis.

Porschel on keskmiselt kõige rohkem vigastusi ühe auto kohta

Nagu arvata võib, esineb tugev korrelatsioon nende autode vahel, millel on registreeritud vähemalt üks vigastus nende autodega, millel on keskmiselt enim vigastusi ühe auto kohta. Porsche on selle edetabelis esikohal keskmiselt 1,71 kahjusündmusega ühe auto kohta, järgnevad Tesla (1,58) ja Hyundai (1,52).

Kõige vähem kahjustusi on Peugeot’l (0,75), Renault’l (0,73) ja Fiatil (0,7). Need automargid toodavad enamasti suhteliselt odavaid ja säästlikke autosid, mistõttu kipuvad selliste autode omanikud harvemini liiga kiiresti või agressiivselt sõitma.

“Kõige populaarsemate kahjustatud automarkide ja kõrgeima keskmise õnnetuste arvu vahel on madal korrelatsioon. Siiski on meie platvormil kontrollitud autode keskmine vanus umbes 9,5 aastat ja tavaliselt on mõne margi sõidukid selle aja jooksul kaks korda kahjustatud,” ütles Buzelis.

Uuringu käigus tuvastati ka mitu äärmuslikku juhtumit, sealhulgas üks Mercedes-Benz, mille tellitud ajaloo aruandes oli 35 kirjet vigastuste kohta. Mitmekordsed kahjustused on autode juures tavalised ja tekitavad veelgi suuremaid riske, sest selliste sõidukitega ei pruugi sõit enam ohutu olla.

Uuringu metoodika

Uuringu läbiviimise käigus analüüsiti 2 miljonit autode ajalooaruannet neile sõidukitele tekkinud kahjude kohta. Usaldusväärsetest andmebaasidest ning institutsioonidest kogutud aruanded sisaldavad nii läbisõitu, kahjustusi, omanikumuutusi kui ka muud olulist teavet.

Uuringu esmaseks eesmärgiks oli välja selgitada, kui levinud on kahjustuste andmed erinevate automarkide seas. Selleks analüüsisid ettevõtte andmeeksperdid platvormi kasutajate jaoks koostatud autoajaloo aruandeid.

Kahju keskmine rahaline kulu leiti konkreetse automargi õnnetusi kokku liites ja hulgaga jagades. Tulemused näitavad, kui tugevalt on teatud markide autod viga saanud ja kui kallis on tavaliselt nende remont.

Teisest andmestikust selgub ka keskmine kahjustuste arv ühe automargi kohta, mis arvutati konkreetse automargi õnnetusjuhtumite liitmisel ja summa jagamisel sama automargi kohta tellitud ajaloo aruannete koguarvuga.

Fotod: Tesla, carVertical

KOMMENTEERI SIIN