Neljapäev, 18. aprill 2024
Kanada on eesmärgiks seadnud heitmevähendusplaani, mille kohaselt peavad alates 2035. müüdavad autod olema heitmevabad.

Föderaalvalitsus hakkab (eriti riigis tehaseid omavatele) autotootjatele järk-järgult survet avaldama, et saavutada nullheitmega sõiduautode müügis 2026. aastaks 20% ja 2030. aastaks 60% turuosa. Tarbesõidukite ja veokite osas ollakse leebemad – 35% kogumüügist peaks 2035. aastaks roheline olema.

Lisaks eraldatakse 1,24 miljardit eurot ostutoetuste tarbeks, et julgustada elektriautosid või muid heitmevabasid sõidukeid ostma. Hetkel pakub föderaalvalitsus elektriauto, pistikhübriidi või vesinikauto ostjaile kuni 3650 € suurust maksutagastust, mõned provintsid pakuvad lisaks oma initsiatiive. Ostutoetuste süsteemi edasiarendamine on ülioluline – näiteks Itaalias kukkus just elektriautode müük toetuste lõppedes 40%.

Heitmevähendusplaani järgi peaks Kanda suutma vähendada kogu riigi emissioone 2030. aastaks tasemele, mis moodustab 2005. aasta heitmetest 40-45%. Heitmete “netonull” plaanitakse saavutada 2050. aastaks ning selle jaoks investeeritakse taastuvenergialahendustesse ja vähendatakse kütusetööstuse emissioone.

Ameerika Ühendriikidega võrreldes on Kanada autoturg tilluke – eelmisel aastal müüdi vastavalt suurusjärgus 15 miljonit ja 1,64 miljonit sõiduautot. Samas on Kanada maailma suuruselt kolmeteistkümnes autotootja ning nende otsus võib kiirendada tootjate elektrile panustamist.

Foto: Peugeot

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN