Esmaspäev, 20. mai 2024
MTÜ Elav Tänav algatusel toimuv piknik “(Kasti)rattaga talvele vastu” kutsub kõiki linlasi osalema, proovima erinevaid (kasti)rataste mudeleid ja jagama kogemusi aastaringseks rattaga liikumiseks.

Kogukondlik kokkusaamine toimub sel pühapäeval, 15. oktoobril kell 16.00-18.00 Telliskivi Loomelinnakus Fotografiska ees, rohkem infot saab Facebookist ürituse lehelt.

Tallinnas on (kümneid) tuhandeid inimesi, kes saaksid liiklusummikuid vältida, liikudes Põhjamaade elanikega sarnaselt jalg- või kastirattaga ning jõudes kuni 6 kilomeetri raadiuses uksest-ukseni vaid 10-30 minutiga. Rattalinnapea Mariliis Mia Toppi sõnul on ürituse eesmärk muuhulgas tõsta inimeste teadlikkust säästvatest liikumisvõimalustest, jätkusuutlikkusest ja kvaliteetse linnaruumi loomisest.

“Sündmusega soovime julgustada inimesi kasutama ratast ja kastiratast igapäevase liikumisvahendina aastaringselt, jagades selleks praktilisi näpunäiteid,” sõnas Topp. Kastirattad on end maailmas tõestanud praktilise ja säästliku transpordivahendina, sobides ideaalselt nii üksi kui ka perega liikumiseks ning kaubaveoks. Üritusel annavad erinevad rattamüüjad võimaluse proovida elektri- ja kastirattaid ning saada nõu nende valimiseks ja kasutamiseks. Inimestel on jätkuvalt võimalik taotleda KIK-ist 1000-eurost toetust elektrilise kastiratta ostmiseks.

Kastirattad, Hendrik Osula

“Säästev liikuvus on paljudes Euroopa linnades üks olulisemaid strateegilisi eesmärke ja nii on kirjas ka Tallinn 2035 arengustrateegias. Meie algatus näitab, et väikesed muutused igapäevases liikumises võivad anda kokku suure panuse ummikute vähendamiseks, keskkonna ja ka inimeste enda tervise säästmiseks. Tallinnas jääb väga suur hulk autosõite 6 km raadiusse, mis on sobiv vahemaa (kasti)rattaga läbimiseks,” ütles Martin Villig, igapäevane rattakasutaja ja üks Bolti ning Elav Tänav MTÜ kaasasutajatest.

ÜRO andmetel põhjustavad linnad globaaselt kogu 70% planeedi süsinikuheitest. Kui isegi 10-20% linlastest sõidaks vaid mõned päevad nädalas rattaga, oleks tulemuseks väiksem autode hulk, sujuvam ja ohutum liiklus, vähem müra ja süsihappegaasi heidet, parem tervis kõigile ning elavam linnakeskkond.

Lisaks toimub juba mitmendat korda meeleavaldus ohutussaarte ohtlikkusele tähelepanu juhtimiseks. Oma rahulolematust saavad inimesed avaldada juba täna, 11. oktoobril kell 17:30-18:30 kolmel pealinna ristmikul. Lisainfot leiab siit.

Fotod: Hendrik Osula

KOMMENTEERI SIIN