Reede, 19. aprill 2024
Nagu Eestis nii ka Soomes korraldab politsei aeg-ajalt üleriigilisi puhumisreide, viimati 24.03 õhtust kuni 26.03 hommikuni. Eestis samal ajal suurreidi ei tehtud, kuid võtsime võrdluseks reedest pühapäevani tabatud roolijoodikute andmed.

Soome politsei viis reede, 24. märtsi õhtust kuni pühapäeva, 26. märtsi varahommikuni läbi suure üleriigilise puhumisreidi, mille käigus tehti 36 000 joobekontrolli ja 120 narkotesti.

Joodikud, narkomaanid, tagaotsitavad

Järelevalve teostamiseks kulus kokku 2130 töötundi, ja tabati 122 joobes juhti. Alkoholijoobes juhte tabati 88 ja narkojoobe kahtlusega juhte 34. 240 sõidukijuhti puhusid tulemuse, mis jäi alla joobes juhtimise piiri.

Soome politsei jälgib tähelepanelikumalt ka juhtide tervislikku seisundit: lõppenud nädalavahetusel määrati 28 ajutist sõiduki juhtimise keeldu, sest oli alust arvata, et tervis ei luba inimesel roolis olla.

Suurreidide ajal “jääb pihku” muudki kui purjutajaid või väsimusest kokkukukkuvaid autojuhte: nii tabati kahe päevaga koguni 17 tagaotsitavaks kuulutatud inimest.

Soome politseiameti inspektor Heikki Ihalainen tuletas meelde, et joobes rooli istumine on ohtlik: “Liiklejate elule ja tervisele on joove suurim oht, sageli kaasneb sellega ka kiiruseületamine ja õnnetus ongi käes.”

Eestis üleriigilist reidi ei toimunud, aga…

Igapäevane politsei liiklusinfo toob masendavaid numbreid üleriigilise puhumisreiditagi. Reedel, 24. märtsil kõrvaldati autoroolist 5 alkoholi- või narkojoobe kahtlusega sõidukijuhti. 25. märtsil oli see number 27 ning pühapäeval, 26. märtsil 52. Kokku 84 “juhuslikku” leidu. Teedel arvatakse joodikuid sõitvat aga märksa enam, neid ei tabata.

2022. aasta detsembris avaldas justiitsministeerium joobes sõidukijuhtide analüüsi, millest selgub, et suurem karistus ei ole roolijoodikute arvu vähendanud.

Joobes juhtimise kuritegusid on registreeritud keskmiselt ligi 2500 aastas, rikkumiselt tabatud joobes juhtide arv pole 2017–2022 aastatel oluliselt muutunud, langenud on pisut korduvalt tabatute arv.

Joobes tapjajuhid neil ja meil

Soomes hukkus 2022. aasta esialgsetel andmetel joobes juhtimisega seotud õnnetustes 36 ning sai viga 395 inimest.

Soome politsei on murelik, sest viimase kolme aasta jooksul on iga viies liiklussurm ning iga kümnes vigastus  põhjustatud joobes juhtimisega seotud õnnetusest. Eestis oli see protsent mullu 28.

Eestis juhtus 2022. aastal 47 hukkunutega liiklusõnnetust, milles hukkus 50 inimest. Lisaks hukkunutele oli 17 avariid sellist, kus lisaks hukkunule sai vigastada inimesi. Kokku 39. Ühes liiklusõnnetuses hukkus korraga kaks ja ühes kolm inimest.

28 (60%) hukkunuga lõppenud liiklusõnnetustest juhtus maanteel. Neist 23 hukkunuga juhtus maanteedel, kus lubatud sõidukiirus oli 90 km/h ja 5 liiklusõnnetust juhtus maanteedel, kus lubatud suurim sõidukiirus oli alla 90 km/h. Asulas juhtus 19 liiklusõnnetust, neist suurlinnades 10.

Kõikidest surmaga lõppenud liiklusõnnetustest oli 13 (28%) õnnetuse puhul üks osalejatest joobes ning 11 juhul oli tegemist teelt väljasõiduga.

Soomes on elanikke ligikaudu 5 korda rohkem kui Eestis. Numbritele otsa vaadates ei saa kuidagi rahul olla, meie liikluspilt on põhjanaabritega võrreldes kõvasti kehvem ja liiklejavaenulikum.

Niisiis ootame suuri reide, mille käigus rohkelt roolijoodikuid oma juhiloast ilma jääksid. Kas teadsite, et suur osa Eestis “tahmadest” on kriminaalses joobes hetkel kui politsei nad rajalt maha võtab!? Oleks tore kui iga kodanik, märgates ebaadekvaatselt rooli ronivat kaaskodanikku, ta viisakalt ära talutaks ja kui ise ei julge, siis 112 helistaks.

Ega muidu see pidu ei parane kui roolijoodikute arv ei vähene!

Kaanepilt: Soome politsei pressiteenistus

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN