Neljapäev, 18. juuli 2024
MPV, suur mahtuniversaal, mahtur – kuidas seda autoklassi ka ei nimetaks, Renault Espace on vaieldamatu teerajaja. Nüüd esitleti Espace’i kuuendat mudelipõlvkonda, mis ajale kohaselt on võtnud linnamaasturi kuju, ent mitte minetanud eelkäijate parimaid omadusi.

Espace’i ajaloo kohta saab pikemalt lugeda siin, kuid mis veelgi olulisem – sain Pariisis vaadata, mida uut kuues põlvkond toob.

Üles oli seatud kolm erineva temaatikaga “töötuba”, kus insenerid erinevatest uuendustest ja nende taustast rääkisid. Vast põnevaim oli ruum, kuhu olid üles rivistatud kõik Espace’i kuus põlvkonda ja erinevaid muudatusi sai ka oma käega katsuda.

Renault Espace 2023

Kui esimene, 1984. aasta mudel lähtus põhimõtetst “7 kohta, mugav, ruumikas, panoraamvaade autost välja”, siis iga järgnev põlvkond tegi kõike sedasama, aga veidi paremini. Kuid autode üha suuremaks muutumine ei saanud lõpmatult jätkuda, seega seati värskeimat mudelit luues eesmärgiks ruumikust minetamata auto uuesti kergemaks ja väiksemaks teha.

Uus mudel on eelkäijast keskmiselt 215 kg kergem (sõltub varustusest), pikkuse ja ruumikuse jaoks on sobilik võrrelda neid tulpasid:

Muidugi on suur uuendus ka linnamaasturi kerekujule üleminek, kuid viiendat Espace’i vaadates oli see joon olemas ka seal. Renault ei salga, et põhjuseks on linnamaasturite populaarsus – Espace on mudelivaliku ruumikaim auto ja see samm tundus halo-autole kõige loogilisem.

Renault Espace 2023

Varustustasemeid saab olema kolm, neist kaks kõrgemat saavad ka 4Control nelikroolimise. Auto suurust arvestades on see vaid tervitatav. Teises töötoas tutvustatigi muuhulgas nii nelikroolimist kui ka šassiid ja jõuallikat.

Uus Espace saab vaid ühe täishübriidse mootorivaliku, ja selleks on kolmesilindriline 1,2-liitrine turbobensiin paaritatud 50 kW elektriajami ja 2 kWh akupakiga. Kokku annab see 200 hj ja 410 Nm, kütusekuluks lubatakse vaid 4,6 liitrit “sajale”. Lisaks on veel teinegi elektriajam, mis toimib generaatorkäivitina ja vahetab sidurita käigukastis käike.

Renault Espace 2023 nelikroolimine

Espace on ehitatud Renault-Nissani alliansi CMF-CD platvormile, ootuspäraselt on see eelmisest platvormist nii kergem kui ka jäigem – kokku 43 kg massisäästu tuleb ainult platvormist. Nelikroolimine on väga loogilise ehituse ja põhimõttega – taga on mitmikhoobvedrustus, kokkujooksuvardad on ühendatud ajamiga, mis tagarattaid olenevalt kiirusest kuni 5 kraadi vajalikus suunas keerab. Tänu sellele on 4,7-meetrise auto pöörderaadius vaid 10,4 meetrit – sama, mis Renault Cliol.

Renault Espace 2023

Omaette ooper on see, mida on tehtud multimeedia ja ühenduvusega. Renault on väga uhke oma suure L-kujulise ekraani üle, mis koondab näidikuploki ja multimeediaekraani üheks elemendiks. Google’i teenused on autosse sisse ehitatud, mis tähendab, et põhimõtteliselt saab autosse tõmmata mis iganes lemmikrakenduse muusika, navigatsiooni ja meelelahutuse jaoks. Kõrgema riiuli helisüsteem on loodud Harman Kardoniga koostöös, kuid selle eest tuleb loomulikult lisa maksta.

Renault Espace 2023

Sõitjateruumist rääkides saab Espace’i tellida nii 5- kui 7-kohalisena, teine istmerida on 22 cm võrra nihutatav ja seljatoed kuni 31 kraadi kallutatavad. Valikuline kolmas istmerida on tellimisel tasuta, kokku klapitud kolmanda reaga on pakiruumi maht sõltuvalt teise istmerea asendist 477-677 liitrit. 5-istmelises Espace’is on asjadele ruumi lausa 777 l.

Renault Espace 2023

Mugavusvarustus ja panipaigad on samuti tasemel – lisaks juhtmevabale laadijale on igas istmereas kaks USB-C dokki, autos on kaks 12V pistikupesa, erinevate seadetega meeleoluvalgus… Erinevate panipaikade mahutavus on kokku 39 l, keskkonsoolis on libistatav käetugi mugavama asendi leidmise soodustamiseks. Lisana pakutav rohkem kui 1 m² panoraamkatus filtreerib UV-kiirgust ja teravat päikesevalgust nii hästi, et ei vaja pimendavat kardinat.

Renault Espace 2023

Seega kokkuvõtvalt – kuigi kuju on muutunud, on Espace ([espass], mitte [iispeiss]!) sisult sama, mis kunagine MPV-segmendi teerajaja. Tellimused avatakse kevade jooksul, hinnainfo kohta tuleb lähiajal eraldi teade.

Fotod: tootja

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN