Reede, 14. juuni 2024
Tallinlased saavad edaspidi Vanasadama piirkonnas vabalt hingata ning kõrvadele puhkust: kaldaelektri kasutuselevõtt toob sadama ümbrusesse puhtama õhu ja vähem müra.

Tallinna Sadam paigaldab viiele Vanasadama kaile ABB uusimad kaldaelektriseadmed, mida kasutavad seisvad laevad saavad vähendada laevamootorite heitgaase ja mürareostust. See on esimene taoline projekt Eestis.

„Tallinna Vanasadam on üks tihedaima laevaliiklusega sadamaid Euroopas ning kaldaelektri võimekuse loomine on märgilise tähisega samm laevaliikluse tekitatava keskkonnamõju vähendamisel linnaruumile,“ kommenteeris Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm.

„Arvestades paranevat õhukvaliteeti ja vähenevat müra, on see positiivne uudis nii kõigile linlastele ja Tallinna külalistele, aga ka laevaoperaatoritele, kes saavad panustada linnaruumi keskkonna kvaliteedi arengusse.“

Esimene kaldaelektri võimekusega kai valmib 2019. aasta lõpus ning see hakkab teenindama Tallinki Tallinn-Stockholmi liini laevasid.

Järgmise aasta esimeses pooles tekib kaldaelektri kasutamise võimalus ka Vanasadamas silduvatel Eesti-Soome liini laevadel.

„Arvestuslikult väheneb ühe meie reisilaeva, mis kasutab elektritoiteks rohelist kaldaelektrit vähemalt 7 tundi päevas, CO2 heitmete maht 230 tonni võrra ühes kuus,” märkis Tallinki laevateeninduse juht kapten Tarvi-Carlos Tuulik.

Samuti avaldub laevamootorite seiskamine paranenud õhukvaliteedis, kuna sadamapiirkonna õhku paiskub vähem heitgaase ja tahkeid osakesi. Tallinki laevad kasutavad kaldaelektrit juba Stockholmi sadamas.

Paigaldatav tehniline lahendus on kõige kaasaegsem kaldalt laevale (shore-to-ship) lahendus, mille tarnib ABB, ning loob võimaluse ühendada laev maapealsesse võrku 11-kilovoldisel pingel.

Ohutuse tagamiseks on kasutusel dubleeritud kontrollmehhanismid, mis tagavad kõrgepinge väljalülitumise igas ohuolukorras.

Laeva ühendamiseks kaldavõrku maapealset personali ei vajata – laevameeskond juhib kaugjuhtimispuldiga kail paiknevat kaablikraanat laevaluugini ja ühendab kaabli laeva pistikuga.

Laeva elektrisüsteem toimib mõlemal juhul: nii üleminekul kaldaelektrile kui ka tagasiminekul generaatoritoitele – ilma katkestusteta.

„Meile on au olla Tallinna Sadama partner Eesti esimese sellise lahenduse rajamisel ning panustada ABB tehnoloogilise võimekusega niivõrd läbimurdelise projekti realiseerimisse,“ märkis ABB Balti riikide juht Jukka Patrikainen.

ABB on juhtiv kaldalaadimislahenduste pakkuja juba ligi 20 aastat ning täna on ettevõttel selle valdkonna kõige terviklikum lahenduste portfell.

Tallinna Sadam korraldas viiel Vanasadama kail (3, 5, 7, 12 ja 13) kaldaelektri väljaehitamiseks rahvusvahelise riigihanke, mille võitjaks osutus AS Elero.

Alajaama seadmed ja automaatika tarnib ABB ning elektriühenduseks vajamineva kaugjuhitava kraana tarnib Eesti ettevõte Scaleup OÜ.

Kaldaelekteri rajamist Vanasadamasse toetab Euroopa Liit Euroopa Ühendamise Rahastu (CEF) meetme projektiga TWIN-PORT 3, mis viiakse ellu koostöös laevafirmade, Helsingi sadama ja Helsingi linnaga. Projekti kogumaksumus on 61 miljonit eurot, sellest Vanasadama kaldaelektri eelarve 3,5 miljonit eurot.

Tallinna Sadam, Helsingi Sadam, Stockholmi Sadam ja Turu Sadam sõlmisid 2016. aastal kokkuleppe, mille kohaselt arendavad Läänemere tihedaima reisiliiklusega ning linnasüdamete vahetus läheduses paiknevad sadamad kaldaelektri lahendusi ühtsest standardist lähtudes.

KOMMENTEERI SIIN