Reede, 24. mai 2024
Fiatil ei lähe just kõige paremini. Praeguse seisuga on Eestis 225 Fiati, mis on toodetud aastatel 2018-2023. Sellesse arvu kuuluvad muidugi ka tarbesõidukid. Võrdluseks – lähim konkurent Renault võib uhkustada 4419 autoga. See on 20 korda rohkem, kui te ei viitsi kalkulaatorit haarata.

Enamus Fiate meie teedel on tarbesõidukid ja pisikesed 500-d. Kuid 2014. aastal lõi Fiat väikese linnakrossoveri, mis sai nimeks 500X. Ja selles lühikeses artiklis tahan rääkida autost, mida praegu on Eestis vaid umbes 100 tükki.

Fiat 500X, Vladimir Niinimäki

500X, nagu ka Mini Countrymani puhul, on viide väikesele eelkäijale pigem disainiline kui ideeline. Auto on suur ja võrreldes teiste liikluses osalejatega ei näe pisike välja nagu ootaks. Ei, muidugi ei juhi te Jeep Wranglerit või Defenderit, kuid võrreldes Fiat 500-ga on “maastikuversioon” korralikult kaalus juurde võtnud. Kuid siiski, sugulus Jeepiga on olemas – auto on loodud samale platvormile Jeep Renegade’iga.

Fiat 500X, Vladimir Niinimäki

Auto on ümbritsetud Itaalia auraga. Ta on justkui tahtlikult lihtsakoeline – kaval pilk, ümarad vormid väljas ja sees, väike multimeediaekraan, mis on vaevu suurem kui kaasaegne nutitelefon, kuid täidab siiski oma funktsiooni ja ei juhi tähelepanu teelt kõrvale.

Näidikuplokk on analoog, välja arvatud väike keskekraan. Jah, see ei tundu nii kaasaegne nagu selle elektriline vend Fiat 600E. Kuid samal ajal on selles tõesti mugav ja minu lühike maanteesõit ei muutunud seljale piinavaks. Mind üllatas korralikult, et kogu tee oli sõitjateruumis vaikne – väiksem vend Fiat 500 on nii vaikne ainult seistes.

Fiat 500X, Vladimir Niinimäki

Praegu on see mudel oma elukaare lõpus. Mudel on juba 10 aastat vana ja tehniliselt pole see aja jooksul palju muutunud, saades mõned kosmeetilised uuendused ja mõned uued mootorid.

Fiat 500X, Vladimir Niinimäki

Hoolimata heast hübriidseadmest, mis võimaldab 1,5-liitrisel mootoril tarbida umbes 5-6 liitrit “sajale”, avarast sõitjateruumist, kus neli täiskasvanut tunnevad end mugavalt, erksast välimusest, ei ole see Eestis suurt populaarsust leidnud.

Fiat 500X, Vladimir Niinimäki

Võib-olla on põhjuseks ka hind – testitud auto maksab peaaegu 30 000. Kuid kui otsite tõeliselt ebatavalist väikest linnamaasturit, aga Volkswagen Taigo, Toyota Yaris Cross või Škoda Kamiq tunduvad teile liiga igavad valikud – soovitan vaadata Itaalia poole. See ei üllata parimate tehnoloogiatega, kuid annab võimaluse sõita ereda iseloomuga autoga.

Fiat 500X, Vladimir Niinimäki

Kokkuvõttes saab auto minult 39 punkti – sama palju kui noorem vend Fiat 500, Volkswagen Taigo ja Renault Austral. Samas reas leiab ka Dacia Sandero Stepway ja Opel Grandlandi.

Fotod: Vladimir Niinimäki

blank

Endine kooliõpetaja, IT-ettevõtja ja autoentusiast. Armastab kõike, mis liigub, aga itaallastele on südames eriline koht. Unistus - teha ümbermaailmareis!

KOMMENTEERI SIIN