Teisipäev, 21. mai 2024
Ford Focus, pretensioonitu auto, sobib pea igaühele
Liitrine EcoBoost mootor teeb konkurentidele pähe
Sooduskampaania hinnad alates 13 230 eurost
Üsna suure tõenäosusega auto kohe kätte

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Mida suudab üks piimapaki suurune mootor maailmale pakkuda, mõtlesin pisut murelikult, kui oma üle kahe korra suurema ja võimsama mootoriga autoga Focuse järele sõitsin.

Ärge saage valesti aru, ma lähen alati proovisõidule sooviga, et auto mulle meeldiks. Aga mõistlike autode raudvara puhul ei osanud ma seda meeldimist päris lõpuni ette kujutada. Liiatigi veel sellise pisimootoriga, mille suhtes iga endast lugupidav “õigete” kütuseõgardite austaja skeptiline on…

[toggle title=”Proovisõiduauto tehnilised andmed” load=”hide”]Mootor: 1,0 l, 125 hj EcoBoost
Käigukast ja veoskeem: manuaal, esivedu
Pikkus, laius, kõrgus: 4399 mm, 1823 mm, 1485 mm
Tühimass ja kandevõime: 1333 kg, 567 kg[/toggle]

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Juhi töökoht tundub esialgu väga intuitiivne seni, kuni jaapanlasega sõitnud inimene peab kojamehed esiklaasi puhtaks pühkima panema. Siis saab auto kõrval seisnud Fordi esinduse töötaja esimese hooga natuke märjaks (vabandan veelkord südamest!), kuid tõsi, ka klaas saab lõpuks puhtaks.

focus

Ford teeb samas mulle nuppude harjumatu paiknemise ja koletult kõrge käiguga pedaalid tasa väga hea isteasendi, mugava rooli, õigesse kohta lõppeva käigukangi ja hea nähtavusega.

Erinevalt paljudest teistest autodest ei pidanud ma normaalsetes oludes kordagi tundma, et ei näe välja. Vaid mingis väga imelikus olukorras jäi A-piilar korraks vasaku esiratta juures toimuvat pisut varjama.

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Sõidu poolest saab Focus väga kiiresti omaks. Selle autoga lihtsalt on äärmiselt kerge sõita.

Seda eriti siis, kui jätta meelde õpetussõnad esindusest: “Tahab natuke rohkem pööret saada kui vabalthingav…” ja mitte juhinduda käiguvahetusel näidikutepaneeli luulutamisest. Mikromootor, mille käitumise suhtes eriti maanteel skeptiline olin, oli üllatavalt tubli.

Vähe sellest, et maanteel jäid pöörded umbes 90-ga sõites alla 2 000, ei koperdanud Focuse EcoBoost ka pisimootorite komistuskivile – suurte kiiruste kütusekulu, ja me räägime päriselu, mitte utoopilisest ametlikust maanteekulunumbrist. Maanteel jäi kuulmata ka mootorimüra, pigem domineeris tuule- ja teemüra.

Kuigi Focuse vedrustus ei ole ülearu jäik, oli küllalt kerge – tühjana pisut üle 1 300 kg – auto maanteel hea saak külgtuulele ja rööpas asfaldile, mis koos innukalt autot kursilt väärata püüdsid. Ent püüdlusteks need jäidki, kuna hästi rooli kuulav esiveoline tuli väikese auto kohta ootamatult vapralt läbi tuisu.

[dropcap]PIMEDA- JA LIBEDASÕIT [/dropcap]Jõudsin vaid keset tintmusta pimedust Fordi rooli taga proovisõidulugu peas kokku sättides mõelda, et sellesse sektsiooni peab vist küll kirjutama vabanduse, miks libedusest jälle juttu ei tule…

Kui taevast hakkas sadama erinevas olekus vett ja asfalt kattus üsna kiiresti sellise kihiga, et oleksin külateel ringi keerates, tagaots ees, peaaegu kogu täiega kraavi vajunud. Kummatigi pidas Focus end sellele eelneval pikal maanteesõidul nii soliidselt üleval, et minul auto turvalises soojuses sellest enne aimugi polnud.

ford focus

[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]Focuse mootorivalik on nii mõnegi konkurendi omast laiem. Nimekirjas on bensiinimootoritest 1,0-liitrine (100 või 125 hj) ja 1,5-liitrine (150 hj) EcoBoost pluss 1,6-liitrine (105 või 125 hj) mitte-EcoBoost, ning diislitest 1,5-liitrine (95 või 120 hj) ja 2,0-liitrine (150 hj) TDCi.

Kes aga sarnaselt mulle mikromootoritesse pisut skeptiliselt suhtub, võib heita pilgu näitlikule bensiinimootoreid võrdlevale tabelile:

Mootor 1,0 EcoBoost 1,6 1,0 EcoBoost 1,6 1,6 1,5 EcoBoost
Käigukast M M M M A Powershift M
hj 100 105 125 125 125 150
Pöördemoment 170 150 170 159 159 240
Tippkiirus 187 182 195 192 187 212

 

Osavam tabelilugeja vist juba taipab, kuhu ma sihin. Nimelt on ainuke koht, kus nn mikromootor oma 1,6-liitrisele suguvennale alla jääb, kõige väiksema võimsusega variantide hobujõunäitaja, kus 1,6-liitrisel isendil on tervelt 5 hj rohkem. Ikka ei veena?

Vaatame veel tabeleid. Mootorid on täpselt samas järjestuses, eriti tõstame esile kaht keskmist, jõunumbri poolest võrdset mootorit.

Mootor 1,0 EcoBoost 1,6 1,0 EcoBoost 1,6 1,6 1,5 EcoBoost
Käigukast M M M M A Powershift M
CO2 g/km 105 136 108 136 146 127
Kütusekulu linnas l/100km 5,7 8,3 5,7 8,3 8,7 7,0
Kütusekulu maanteel l/100km 3,9 4,6 4,1 4,6 4,9 4,6
Kütusekulu keskmine l/100km 4,6 5,9 4,7 5,9 6,3 5,5

 

Kui maanteel ja keskmiselt on vahed mikromootori kasuks umbes liitrike, siis linna jõudes muutub pilt järsult – kaks ja pool liitrit säästu pisimootorile! Näiteks kulub sellisel juhul kuus 2 000 km läbisõidu ja kütusehinnaga 1,2 eurot liitri kohta tervelt 60 eurot vähem.

Selliste tulemuste pinnalt on raske skeptiliseks jääda, tõepoolest. Hakkab tunduma, et väiksem saaste ja kütusekulu samade jõunumbride juures on päriselt ka võimalik.

Käigukastide valikus on nii viie- kui kuuekäiguline manuaalkäigukast ja kuuekäiguline automaatkäigukast. Automaatkäigukasti ei saa valida kõige nõrgemate mootorite juurde – 100 hj EcoBoost, 105 hj vabalthingav ja 95 hj diisel, mille juurde on ainus võimalik käigukast viiekäiguline manuaal.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Sarnaselt Škoda Superbile saadab ka Focust vääramatu praktilise auto maine. Luukpära-Focus mõjub oluliselt suuremana kui ta tegelikult on, ja naabrinaise “kolmese” Mazda kõrvale parkides olin tõepoolest üllatunud, et autod olid ühesuurused, Ford vaata et kriipsu võrra väiksemgi.

focus

Olenevalt sellest, kas valitud on väike tagavararatas või rehviparanduskomplekt, on pagasiruumi maht istmeid näppimata luukpära puhul 316-363 liitrit, sedaanil 421-475 liitrit ja universaalil 476-490 liitrit. Selg sõidusuunas turvatool mahtus auto uksest sisse ja jättis ka eesistujale natuke jalaruumi. Juhi taga istudes ei tekkinud samuti probleeme.

[dropcap]HIND [/dropcap]Fordi edasimüüjal on praegu käimas sooduskampaania, mille raames saab Focusega proovisõitu teinud ostja auto hinnast 4 700 eurot soodsamalt ja kaasa antakse ka viieaastane lisagarantii. Tõsi, päris kõiki mootori-käigukasti-keretüübi-varustuse variante seal ei ole, kuid kindlasti tasub tõsistel ostuhuvilistel kampaanialehte uurida.

Kui peaks tõepoolest juhtuma, et sobivat sealt ei leia, aga Focust ikkagi väga tahaks, siis lohutuseks pakutakse ka teisi autosid hinnakirjast 3 500 eurot soodsamalt. Seega saab hinnakirja kõige soodsama Focuse tavapärase 16 900 euro asemel 13 400 euroga.

Tegemist on üheliitrise 100 hj EcoBoost mootori, viiekäigulise manuaalkäigukastiga Trend-varustustasemel uhiuue luukpäraga. Soodsaim muidu samaväärne sedaan on 600 eurot kallim ja universaalkere maksab veel 100 eurot rohkem.

Kalleim Focus on hinnakirja järgi universaalkerega, kaheliitrise diiselmootori ja automaatkäigukastiga Titanium-varustustasemel auto, mille sildil on kirjas 24 600 eurot, millele kehtib mainitud 3 500-eurone soodustus.

Küll aga on Ford heldelt võimaldanud huvilistel oma autole ka avatud nimekirjast lisavarustust valida, selle tegevuse tagajärjel võib auto hinda kerge vaevaga jällegi mitme tuhande euro võrra kergitada.

ford focus

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Prooviautol oli kolmest EcoBoostist nö keskmine, 125 hj versioon ja autot kättesaades nullitud kompuuter näitas autot tagastades keskmiseks 5,3 l/100 km. Seal sees oli nii tuisus kui linnas rüselemist, ja ma ei ole gaasipedaaliga sugugi leebe.

[dropcap]VAATA KA [/dropcap]Focuse konkurendiks on põhimõtteliselt terve C-segment. Toyota Corolla, Opel Astra, Honda Civic, Renault Megane, Volkswagen Golf, Citroen C4, Mazda 3…

On autosid samas hinnas, on noobelmarkide veidi kallimaid või veidi teise suunitlusega isendeid – Volvo V40 ja Mercedes A-klass. Ja suuresti on see siinkohal maitse küsimus. Eurooplast või jaapanlast, sinist või punast… igaühele oma, ja valikut on mehemoodi.

Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte

Tekst: Maarja Kupits, fotod: Ford

72%
72%
Tubli väike mootor
 • DISAIN
  7.5
 • KVALITEET
  7
 • JUHI TÖÖKOHT
  6.8
 • INFOLUSTIVÄLI
  7.5
 • RUUMIKUS
  8
 • SÕIDUVÕIMEKUS
  7
 • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
  7
 • HIND
  8
 • ÜLALPIDAMISKULUD
  8
 • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
  6
 • LAPSESÕBRALIKKUS
  7.5
 • ACCELERISTA FAKTOR
  6.5
blank

Maarja ütleb enda kohta: "Elan ja hingan bensiini, gigabaite ja kõike nendega seotut. Kui ei tea, siis uurin välja ja kui ei oska, siis õpin." Maarja on Accelerista uudistetoimetuse juhataja ning vilunud testisõitja. Kapott avaneb iseenesest ja mootor laotab end Maarja ette vabatahtlikult laiali: ei ühtki saladust, mida Maarja ei teaks!

KOMMENTEERI SIIN