Esmaspäev, 17. juuni 2024
Hyundai uute linnamaasturite sõiduproov Kataloonias andis võimaluse panna käed külge neljanda põlvkonna Santa Fe’le. Uustulnuk üllatab värske välimusega, noobli olemusega ning vaikse ja ökonoomse diiselajamiga. Eesti autoostjad saavad autot oma silmaga näha tänavu sügisel.

MILLEKS MEILE LINNAMAASTUR?

Linnamaasturite buumil lõppu ei paista. Eestis müüdud uutest sõiduautodest moodustasid need AMTELi värsketel andmetel tänavu esimesel poolaastal tervenisti 36,7%.

Endiselt ei ole ma päris veendunud selle trendi vajaduspõhisuses – ehk siis missuguseid reaalseid eeliseid annab (enamasti) esiveoline väikeelamu mõõtu liiklusvahend päevast päeva ummistunud-üleskaevatud linnatänavatel vaikselt lasteaeda-kontorisse-poodi-tagasi marsruudil tiksudes?

Võin enda kohta vist maasturiskeptik öelda küll. Ka Santa Fe puhul ma ootusi esialgu üles ei kruvinud: 2,2 liitrine diiselmootoriga D-segmendi linnamaastur, mida iseloomustavad klassikalised väljendid nagu “silmapaistev disain”, “värskeimad ohutuslahendused” ja suurepärane hinna-kvaliteedi suhe sobitub üsna täpselt lihtsalt toredate (suurte) pereautode sahtlisse.

Ehk oligi hea, et jäin neutraalseks, sest nii oli kohta üllatusele. Esimene “ohoh!” emotsioon ei lasknud end kaua oodata: uue Santa Fe värske välisdisain on kõige paremas mõttes pilkupüüdev ja stiilne.

Barcelona lähistel Sant Llorenç del Munt i l’Obac looduspargi lähistel proovisõidule minnes sai aga peagi selgeks, et siin ei räägi me ainult välimusest. Uus Santa Fe on suure tõenäosusega üks linnamaasturite segmendi edukaid uustulnukaid.

VAIKNE JA NOOBEL SANTA FE

Meie käsutuses oli 2,2 l diiselmootoriga 8-käigulise automaatkäigukastiga 200 hj nelikveoline tippvarustuses Santa Fe. Tänasel diislitapuajastul julgeb Hyundai endiselt panustada suurtele diiselmootoritele, arendades neid saastevabamaks ja kütusesäästlikumaks.

Kuna esimene osa trassist kulges kiirteel, sai tähelepanu pöörata sõitjateruumile. Meeldivalt minimalistliku disaini ja materjalivalikuga on loodud nooblilt mõjuv keskkond, mida paljud tootjad oma turundusmaterjalides kuulutavad, kuid teps mitte kõik ei saavuta.

Samuti oli kabiinis kõrvupaitavalt vaikne – mürataseme vähendamisele on neljanda põlvkonna Santa Fe arendamise käigus ekstra tähelepanu pööratud. Seda, kuidas kodumaistel teedel rehvimüraga lood on, peab kunagi hiljem järgi proovima.

This slideshow requires JavaScript.

MÄGITEEDE MÕNUÜMINAD

Ja nüüd jõudsime selleni, kus ennast kehtestasid seni vaid fakti rollis esinenud progressiivne HTRAC-nelikveosüsteem ning uuendatud roolisüsteem ja vedrustus. Mõnuga käänduvad mägiteed!

Kogenum kolleeg, Whatcari peatoimetaja Kaido Soorsk võlus mürakast maasturist välja sellise maanteede valitseja, et puhas nauding oli tunnetada kiirendust-pidurdust-kiirendust ja kaassõitjaistme üllatavalt tõhusat külgtuge. Lapsik, jah, ma tean.

Rooli pääsenult oli põnev järele proovida, kuidas Hyundai neljanda põlvkonna nelikveotehnoloogia jaotas veojõu vastavalt sõiduolukorrale esi- ja tagasilla vahel. Sport-sõidurežiimis kantakse lausa 50% pöördemomendist tagaratastele vastavalt rataste haardevõimele ja sõidukiirusele.

8-käiguline automaatkäigukast teeb oma tööd täiesti märkamatult. Ausalt, ma ei oleks ealeski oodanud niisugust agiilsust ja sõidulusti sellisest majasuurusest peresõidukist!

This slideshow requires JavaScript.

MAASTURISKEPTIK ANNAB VIST ALLA…

Kas uus Hyundai Santa Fe murdis maasturiskeptiku veendumused? Mahuka pereauto soetamine ei peaks tähendama kompromissi praktilisuse nimel ja kõigist väikestest rõõmudest loobumist. Santa Fe sellist ohvrit ei nõua, nagu äsja kogetud sai.

Samas pakub see lisaks mahukale sõitjateruumile, seitsmele istekohale ja senisest 40 l suuremale pagasiruumile ka ohtralt ohutus- ja juhiabilahendusi.

[toggle title=”Fakte Hyundai Santa Fe koht” load=”hide”]
Mootor: 2199 cm3, R2.2, 16-v HLA, DOHC, 4 silindrit reas
Võimsus: 200 hj/147 kW @ 3800 rpm
Pöördemoment: 440 Nm @ 1750 – 2750 rpm

Käigukast: 8AT
Veoskeem: 4WD
Tippkiirus: 205 km/h
Kiirendus 0 – 100 km/h: 9,3 s

Kütusekulu kombineeritud NEDC: 6,1 – 6,3 l/100 km
CO2 heitmetase kombineeritud NEDC: 160 – 165 g/km

Pikkus/laius/kõrgus: 4,770 / 1,890 / 1,680 m
Teljevahe: 2,765 m
Kliirens: 185 mm

Turvalisuse eest hoolitseb Hyundai SmartSense pakett: Rear Occupant Alert (esmakordselt autotööstuses), Safety Exit Assist (esmakordselt Hyundai mudelitel), Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist, Forward Collision-Avoidance Assist with pedestrian detection, Lane Keeping Assist, Blind-Spot Collision Warning
[/toggle]

LAPS JA LEMMIKLOOM EI UNUNE

Ainulaadse lahendusena monitoorib auto tagaistme märguanne ( Rear Occupant Alert) tagumistel istmetel toimuvat ning annab häiret, kui auto seisma jätnud juht hajameelselt oma järeltulijad või lemmiklooma sõidukisse unustama peaks.

Vajadusel aktiivselt sekkuvad erinevad nutikad juhiabilised on muidugi juba üsna ootuspärased nagu ka suure ekraaniga infolustiväli, mis pakub eluks vajalikke ühenduvuslahendusi. Nutitelefoni juhtmeta laadimise alus vihjab samuti sellele, et kõik modernsed lahendused on olemas.

Esimese Hyundai mudelina on Santa Fe varustatud ka esiklaasinäidiku ehk head-up displeiga, mis kuvab 8-tollisel virtuaalnäidikul juhile olulist infot. Tegemist ei ole plastekraaniga, tõeliselt selge ja erk kujutis projitseeritakse esiklaasile, juhile sobivaima paigutuse ja nurga all.

Kõik eelpool loetletud abilised ja mugavused ei ole küll igal varustustasemel saadaval, kuid sooritusvõime poolest peaksid heameelt pakkuma ka baasvarustusega versioonid.

SÄÄSTLIK DIISEL

Kütusejanus ei saa Santa Fe´d samuti süüdistada: 2,2-liitrine CRDi (200 hj/147 kW, 440 Nm pöördemoment, nelikvedu, 8AT) kombineeritud kütusekulu NEDC alusel on 6,1 – 6,3 l/100km.

Mägiteedel lustisõiduga õnnestus üllatuslikult kätte saada samuti üsna tagasihoidlikud numbrid. Arvatavasti sobib uus Santa Fe pereinimesele, kelle auto peab olema suur, kes hindab lisaks praktilistele väärtustele ka väikest sõidurõõmu ja peab lugu esteetilisi aistinguid hellitavast keskkonnast.

EDU VALEM

Eestis on Santa Fe eelmised põlvkonnad leidnud poolehoidu, ja kuigi hinnainfot esialgu veel ei ole, võiks ka uustulnukale juba praegu edu prognoosida.

Eestisse jõuab uus Santa Fe kenasti maasturimüügi tipphooaja alguseks oktoobris – novembris. Oodata on kahte mudeliversiooni: nii esi- kui nelikveolises variandis pakutakse autole 2,2 CRDi 200 hj diiselmootorit ja 8-käigulist automaatkäigukasti. Laskem end (meeldivalt) üllatada!

Pildid: Lena Murd, Hyundai

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN