Teisipäev, 18. juuni 2024
Uuenenud Peugeot 308 parimad uudised tulevad kapoti alt
Uus kaheksakäiguline automaatkast on väga hea
Lihtsamas varustuses luukpära hind algab 14 900 eurost
Universaalkerega 308 SW hind algab 15 900 eurost

Peugeot kompaktauto on jõudnud oma elutsükli keskele ja väike värskenduskuur seega vältimatu. Välisele vurhvile eriti rõhku ei pandud, ent seda olulisemad muutused toimusid kapoti all.

Ingliskeelse sõna facelift vasteks pakuvad veebisõnastikud niisugusi mõisteid nagu „iluravi“ või „näoringlõikus“. Igatahes on tegu välimust värskendava tegevusega.

Nii vaadates pole Peugeot 308 kallal äsja toimepandud protseduur kindlasti facelift, sest „uue“ ja „vana“ 308 väliste erinevuste avastamiseks tuleb kasutada kui mitte mikroskoopi, siis tugevat luupi kindlasti.

Pealgi on see „vana“ 308 ainult nelja-aastane, nii et kortsusid kukla taha kokku vedada või „kanavarbaid“ silmanurkadest eemaldada polnudki vaja.

Aga progressi tuvastamine – mis siis, et see pole facelift, vaid pigem make-up – ei tohiks keeruline olla, sest pressiteate kohaselt evib „uus“ 308 „jõuliselt vertikaalset iluvõret“, „elegantset kapotti“ ja „LED valgussignatuuri kõikidel varustustasemetel“.

Vaata varustustasemeid ja hinnakirja lähemalt siit

SÕITJATERUUMIS PAISTAB SILMA UUENENUD INFOLUST

Ka seest pole 308 suurt muutunud: ikka seesama i-Cockpit, kus näidikuplokki tuleb vaadata üle imepisike rooli. Muidugi tehti ohtralt täiustusi-täiendusi infolusti- ja juhiabisüsteemidesse, mõned neist on õnnestunud, mõned mitte eriti.

Heast küljest näitas end proovisõitudel liiklusmärkide tuvastamise süsteem, kus kaamera tuvastatud kiirusepiirangu saab nupuvajutusega otse tempomaadile „hambusse“ anda.

Ent spidomeeter näitab alati tegelikust suuremat kiirust ja kui märgi järgi 50 km/h peale lülituda, liigub auto tegelikult pigem 46 km/h ja jääb kaasliiklejatele pidevalt jalgu.

Miks ei võiks kuskil menüüde sügavuses olla seadistusfunktsioon, mis võimaldaks „lugemisviga“ ette anda? Nooblimatele sõidukitele ju niisugusi võimalusi pakutakse.

OLULISEMAD UUENDUSED ON TOIMUNUD KAPOTI ALL

308 vedrustust polevat samuti muudetud, see on prantsuse autodele omaselt ikka pehmepoolne. Kaheliitrise diisliga ja GT Line-varustuses 308 läbis mägiteede serpentiine küll kõvasti lääpa vajudes, ent sellises olukorras tavapärast tugevat alajuhitavust ei tekkinud, auto liikus täpselt rooliga etteantud trajektoori mööda.

Mingist sportlikust sõidunaudingust siiski rääkida ei saa, selle tarvis tuleks istumise alla võtta ikka 308 GTI. Ent 308 tegelikud ja olulised, ehkki ebaseksikad muutused toimusid hoopiski varjatud regioonides. Valikusse lisandusid nimelt 1,5-liitrine 130-hobujõuline diisel (1.5 HDI) ja kaheksakäiguline automaatkäigukast (EAT8).

See kõik paistab olevat osa laialdasest, karmimate saaste- ja heitmenormide tingitud ümberrelvastumisprogrammist. Samuti tundub, et kõigele vaatamata loodab Peugeot (õigemini PSA kontsern) endiselt diiselmootoritele.

Diisli 0,1 liitri võrra vähendatud töömaht pole kosmeetiline meede, vaid tegu ongi täiesti uue mootoripõlvkonnaga.

Esialgu on 1.5 HDI saadaval vaid 130-hobujõulisena (120 hj 1.6 HDI kõrval, hiljem asemel), millalgi tulevikus lisanduvad ka teised versioonid.

Väljalaskegaaside puhastamiseks on kasutusel AdBlue (ehk kusiaine lahus) ning paljuski tänu sellele vastab mootor 2020. aastal jõustuvatele Euro 6c saastenormidele.

Samuti pidavat jõuallikas näitama suurepäraseid tulemusi uues, „realistlikus“ kütusekulu ja CO2-heitme mõõtetsüklis, ehkki ametlikud mõõtetulemused puuduvad tänini.

Proovisõitude põhjal jäi igatahes mulje, et 1.5 HDI on üks tõhus agregaat. Kõige tähtsam: 300 Nm pöördemomenti on kättesaadav laias pööretespektris ning jõud rakendub sujuvalt ja pehmelt.

Sõidutunnet rikub vaid 6-käiguline käsilülitusega käigukast, kus käigukangi liikumisteed on pikad ja lülitused ebatäpsed – PSA kontserni halvimate traditsioonide vaimus.

Kuna PSA koosseisu kuulub nüüd ka Opel, võib vaikselt loota, et ehk imporditakse Prantsusmaale varsti ka oskusteave hõlpsalt käsitsetavate käigukastide ehitamise kohta.

UUS, KAHEKSAKÄIGULINE AUTOMAATKAST AISINILT

Ent käiguvahetamise alalt on ka häid uudiseid, sest Baierimaal toimunud proovisõidu käigus saime proovida uut, 8-käigulist automaatkäigukasti.

See pole ZF-i hästituntud ja laialt kasutatav toode, vaid Jaapani firma Aisin looming. Proovisõiduautol oli automaatkast paari pandud 180-hobujõulise diisliga ning seda sujuvuse ja jõu kombinatsiooni võib küll äärmiselt õnnestunuks pidada.

Kahjuks saab kaheksakäiguline automaatkast Eestis kättesaadavaks alles millalgi aasta lõpul. Loomulikult pole seetõttu teada ka hind, aga Prantsusmaal maksab Peugeot 308 GT 2.0 BlueHDi 180 S&S EAT8 (jah, selline on täielik mudelinimetus) 35 950 ning Saksamaal 33 250 eurot.

Esialgu 8-käigulist automaati muudele mudelitele ei pakutagi, seegi on tulevikumuusika. Mis aga puudutab 1,5-liitrist diislit, siis seda hakatakse meil müüma alles millalgi järgmisel kevadel.

Vabalt võib juhtuda, et seks ajaks on juba olemas ka muud võimsusversioonid 130 hj kõrval. Hinnalisa senise 1,6-liitrise 120-hobujõulise diisliga võrreldes pole õnneks suur: Prantsusmaal 350 eurot, Saksamaal sõltuvalt varustustasemest 200 kuni 400.

PRANTSUSE GOLF VÕI OPEL ASTRA POOLVEND?

Kui praegune 308 aastal 2013 debüteeris, nimetati teda mõnikord ka Prantsuse Golfiks. Uudismudelile pandud ootusi-lootusi kinnitas Euroopa Aasta Auto tiitel.

Volkswageni menukiga 308 küll võistelda ei suuda, ent 760 000 seni müüdud autot on täiesti korralik tulemus.

Äsjane facelift tähendab, et 308 on jõudnud enam-vähem elutsükli keskele. Tulevik on aga põnev, sest vahepeal jõudis PSA kontsern alla neelata Opeli. Prantsuse-Saksa allianss toob kaasa laialdase unifitseerimise ja tehnoloogiasiirded.

Kui väiksemate mudelite puhul hakkavad tehnilised lahendused liikuma pigem Peugeot’lt-Citroënilt Opelile, siis suuremate autode puhul kujuneb liikumissuund ilmselt vastupidiseks. Kas tulevane 308 saab tehniliselt olema (tulevase) Opel Astra poolvend? Elame, näeme.

This slideshow requires JavaScript.

Pildid: Toomas Vabamäe, Peugeot

KOMMENTEERI SIIN