Esmaspäev, 15. juuli 2024
Toyota Yaris Cross on läbi teinud väikese uuenduskuuri – lisandus 130 hj hübriidajam, tehti tööd mürasummutusega, muudeti veermikuseadistust sõidumugavuse nimel, lisati moodsaid ohutuslahendusi jne. Kokkuvõttes on popp B segmendi SUV värskem, võimsam ja vaiksem.

 

 • Uus võimsam, 130hj hübriidajam
 • Edasiarendatud mürasummutus
 • Uus Toyota Smart Connect multimeediasüsteem ja kohandatav 12.3-tolline näidikupaneel
 • Uuendused Toyota T-Mate juhiabisüsteemides, värskeimad Toyota Safety Sense ohutuslahendused
 • Uus Premiere Edition mudel

Toyota Yaris Cross jõudis linnamaasturite peole siis, kui pillerkaar käis juba täie hooga. Hoolimata vaid nelja-aastasest ajaloost on sellest mudelist saanud populaarseim Toyota ja nüüd ka kõige rohkem müüdud väike SUV Euroopas. 2023. aastal otsustasid koguni 200 000 ostjat Yaris Crossi kasuks.

Yaris Crossi eduvalemis on koos kõik see, mida Toyota hästi oskab – kompaktne, väga sõidetav ning säästlik hübriidajamiga auto, millel oma segmendis üsna unikaalselt on saadaval ka nelikvedu.

Yaris kui end tõestanud mudelinimi siia juurde ning Toyotaga kaasnevat usaldusväärset mainet vist ei peagi eraldi mainima – tootja annab hübriidajamile silma pilgutamata 10 aastat garantiid.

Nüüd sai Yaris Cross väikese värskenduse, et konkurentsitihedas B-SUV segmendis veel tugevamalt kanda kinnitada.

Välimus

Yaris Cross on endiselt äratuntava ilmega, disainiuuendused on pigem detailides. Valikusse tulnud Premiere Edition mudel kannab eksklusiivset Urban Khaki värvitooni, mida täiendavad 18″ tumehallid valuveljed.

GR SPORT mudeli kujunduselemendid vihjavad ralliradadele ja rõhutavad jõulisust, kuid tegemist on siiski peamiselt disainiversiooniga. Nii on rohkem valikut erinevale maitsele.

This slideshow requires JavaScript.

Sõitjateruum ja kasutajamugavus

Yaris Crossi interjööri on värskendatud uute viimistlusmaterjalide ja disainielementidega. Näidikupaneeli alaosa on saanud pehmema katte, lisandunud on ka istmete kattevalikuid.

Tehnoloogialahenduste osas on aga uuendusi rohkem. Juhi ees laiub kohandatav 12.3-tolline näidikupaneel, uusim versioon Toyota Smart Connect multimeediasüsteemist koos juhtmeta Apple CarPlay ja Android Autoga.

Uus multimeediaekraan tundus olevat kiire reaktsiooniga, nii et selles vallas pole midagi ette heita. Meeldivalt täpse ajastusega olid ka navisüsteemi juhised. Juhtmeta laadimisalus ning kaks USB-C pistikut on moodsate sõiduvahendite puhul enesestmõistetavad.

Autojuhi isteasend on mugav, meeldiva klassikalise kujuga rool näidikuid ei varja. Meeldib ka hästi nähtav ja lihtsalt positsioneeritav tuuleklaasinäidik.  Kõik tundub olevat läbimõeldult omal kohal. Ja hea uudis on see, et alles on elementaarsed nupud!

Kliimaseadet, helitugevust, istmesoojendust ja muud vajalikku saab mugavalt ja kiiresti käsikaudu juhtida, ilma ekraanimenüüdesse sukeldumata. Väga tänuväärt!

Kõrgema isteasendiga kaasneb hea väljavaade, ees istujail on mugavalt ruumi. Tagaistmel on keskmist kasvu täiskasvanul endasuguse taga istumine täiesti võimalik.

Kuna tegemist siiski väikese linnamaasturiga, siis täiskasvanutel taga istudes mugav olla ei saa, aga nii on ka konkurentidel.

Pagasiruumi on endiselt 400l (nelikveolisel 320 l), pagasiruumi põhi on reguleeritav. Huvitav lahendus on ka kergest painduvast tekstiilmaterjalist pagasiruumi kate – kaalusäästu annab see kindlasti, kuid kõrgema pagasi puhul võib see ilmselt olla ka päris mugav.

Sõidukogemus

Sõita õnnestus uue Premiere Edition mudeliga. Üks oluline uuendus on täiustatud mürasummutus, nüüd on Yaris Crossil parandatud akustiliste omadustega esiklaas, paksemad küljeklaasid ja parem mootoriruumi isolatsioon. Esialgsele versioonile heideti ette suhteliselt suurt mürataset.

Leedu kolleegil oli üsna äsjane kogemus meeles ja tema kinnitusel on nüüd tõepoolest vaiksem sõita. Tõsi, suurematel maanteekiirustel kuuleb küljepeeglite või küljepiilari juurest tuulemüha ka nüüd, kuid väikeses B autoklassis vaikset sõitu soovides peab vaatama ehk pigem Lexuse poole.

Kapoti all on valikus nüüd ka võimsam, 130 hj hübriidajam nimega Hybrid 130, mis on võrreldes senise 115 hj hübriidiga erksam, kiirendab 10,7 sek sajani ehk pool sekundit nobedamini.

Saadaval on ka elektriline nelikvedu (st elektrimootor tagateljel). Võimsam hübriidajam on mudelitel alates Elegant varustustasemest. Nelikveo või esisillaveo vahel saab valida kõikidel mudelitel, välja arvatud GR Sport, mis on vaid esiveoline.

Ja loomulikult oli hübriidsüsteemi uuendamisel eesmärgiks kütusesäästlikkus ja madal heitmetase. Hybrid 115 on end näidanud väga säästlikuna, Yaris Cross saavutas tipptulemuse Ühendkuningriigi väljaande ‘What Car?’ kütusesäästlikkuse testis. Säästlikkus oli võimsama Hybrid 130 väljatöötamise oluline eesmärk.

Seekordse, ligi 600 km sõidu keskmiseks kütusekuluks tuli 5.2 l/100km (ametlikud numbrid on 4.5-5.2 l/100 km ja CO2 heitmetase 101-116 g/km, mis on mõlemal versioonil sarnased).

Toyota GA-B platvorm annab Yaris Crossile madala raskuskeskme ja korraliku kerejäikuse, mis omakorda hoolitsevad stabiilsuse ning hea juhitavuse eest. Veermikku seadistati, et sõit oleks mugavam ja roolimine täpsem. Tegemist ei ole sportliku autoga, kuid tuleb tunnistada, et Yaris Crossiga on meeldiv sõita. 130 hj/96 kW jõuajam võimaldab piisavalt särtsakalt kohaltvõttu ja ka maanteekiirustel möödasõite teha.

Linnas võib Yaris Crossiga sõita ainult elektri jõul, kui gaasipedaaliga hellalt käituda. Kui bensiinimootor sõitu sekkub, on seda muidugi kuulda, eriti kui pöörded kõrgeks kisuvad –  seda nad tugevamal kiirendusel teevad.

Stabiilsel sõidul on kõik taas rahulik. Tegelikult on Yaris Cross väikese SUV kohta igati mõistlik. Korralik eelis on aga nelikvedu, mida enamikul konkurentidest pakkuda ei ole.

Sõiduomadused on konkreetsed, samas mugavad. Kurvilisel teel kenasti kuulekas. Rool on kerge, kuid mitte häirivalt. Yaris Cross on igati korralik igapäevaauto, mis saab hakkama nii linnas kui maanteel.

Juhiabisüsteemid

Toyota eesmärk on muuta Yaris Cross omasuguste hulgas kõige turvalisemaks autoks. Toyota T-Mate hõlmab hulgaliselt lahendusi, mis teevad sõitmise ja parkimise ohutumaks ja lihtsamaks.

Uuenenud Yaris Cross pakubki paljusid niisuguseid lahendusi uuendatud kujul. Uusima generatsiooni Toyota Safety Sense süsteemid on Yaris Crossi standardvarustuses. Kõigi sellesuunaliste täienduste kirjeldamine läheks väga pikaks.

Kokkuvõtteks

Värskendatud Toyota Yaris Cross peaks sobima üsna laiale ostjaskonnale. Praktiline, säästlik ja mugav väike linnamaastur on korralikult varustatud ja näeb kena välja, rääkimata nelikveost.

Uuenenud Yaris Cross on jõudnud müügiesindustesse kohale ja hinnad algavad 25 250 eurost. Kuni augusti lõpuni kehtib Toyota kampaania, mis sisaldab velgedel talverehve ja soodsaid liisingutingimusi.

Hinnakiri on lähemaks tutvumiseks siin

Konkurendid B-SUV segmendis on näiteks Volkswagen T-Cross, Nissan Juke, Renault Captur, Peugeot 2008, Hyundai Bayon ja Kona, Kia Stonic, Dacia Duster, Skoda Kamiq, Mazda CX-3 jne.

Plussid:

 • Võimsam Hybrid 130 ajam on parema jõudlusega, ent samavõrra säästlik kui Hybrid 115
 • Nelikvedu ühe vähesena omas klassis
 • Rikkalikult juhiabilahendusi põhivarustuses
 • Füüsilised nupud ja lülitid muudavad kasutamise mugavaks ja ohutumaks
 • Madalam müratase

Miinused:

 • Kiirendusel häälekas mootor
 • Häälekad juhiabid
 • Sihtrühm võib eelistada rafineeritumat sõitjateruumi digistumise asemel

Vaata siit, millised olid Otto esmamuljed Yaris Crossi esimese põlvkonnaga

Fotod: Toyota pressimaterjalid

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN