Laupäev, 15. juuni 2024
10 päeva kestnud Tour d’ÖÖ juubeliaasta jalgrattatuuril vändati kokku rohkem kui 40 000 kilomeetrit.  Kampaaniakorras said 1000 ratturit “tuled külge”. Korraldajad rõõmustavad osavõtjate rohkuse üle ent tõdevad, et rattataristu osas on Eestil veel pikk tee minna.

27. augusti õhtul jõudis lõpule suur Tour d’ÖÖ Eesti juubeliaasta jalgrattatuur, millega sõideti kümne päeva jooksul läbi 11 linna Eestis ja väisati põgusalt ka Lätit. Jalgratturite ühissõidud toimusid 17.-26. augustini ning kokku osales 3000 jalgratturit, kes kumulatiivselt väntasid üle 40 000 kilomeetri.

Tour d’ÖÖ rattatuur sai alguse Haapsalust, seejärel sõideti Kärdlas, Kuressaares, Pärnus, Viljandis, Valgas ja Valkas, Võrus, Tartus, Narvas, Elvas ja lõpetati pühapäeval sõiduga Tallinnas.

PUUDULIK TARISTU

Tour d’ÖÖ ühe korraldaja Tõnis Savi sõnul nägi sõitude jooksul väga palju rõõmsaid ja kokku hoidvaid rattakasutajaid.

“Paraku on Eesti linnadel rattataristu koha pealt veel pikk töö ees – linnade sisesed rattateed on puudulikud ja üksteisega ühendamata. Meie kaheksa aasta pikkune Tour d’ÖÖ kogemus näitab, et inimesed kasutaks meeleldi igapäevaselt linnas liiklemiseks jalgratast, aga teede olukord seda paraku ei soosi,” rääkis Savi.

Ta avaldas lootust, et ratast hakatakse nägema igapäevase transpordivahendina ka omavalitsuste poolt ning keskkondi luuakse järjest enam jalgrattureid arvestades. Sellisel juhul saaksime mõne aasta pärast rääkida ka Eestist kui riigist, kus on tõelised rattalinnad.

TULED KÜLGE!

Kõigis linnades jagasid korraldajad enne sõidu algust tuledeta ratturitele Maanteeameti toetusel tasuta kätte korralikud rattatuled, ilma milleta on väntamine ebaturvaline. Kokku jagati osalejatele 1000 rattatulede komplekti (esi- ja tagatuli) ja 600 komplekti kodarahelkureid.

“Tuled peavad rattal peal ja sisse lülitatud olema. Enne veel kui on päris pime, soovitavalt juba siis, kui tundub, et alles hakkab hämaramaks minema. Tuledeta rattur on nähtamatu rattur. Nähtamatu rattur võib aga peagi olla kadunud rattur,” pani Savi kõikidele jalgratturitele veel kord südamele.

Paralleelselt öösõitude ringreisiga sõitsid Eesti rattaentusiastid samadel päevadel jalgratastega ringkäigu linnast-linna kaasa. Rattastuudio Jooks korraldatud Eesti tuuri käigus läbiti linnade vahel jalgratastel kokku 1147 kilomeetrit, mis kõigi osalejate arvestuses tegi kumulatiivselt kokku ligikaudu 3700 kilomeetrit.

Tour d’ÖÖ ühissõite on Eestimaa eri paigus nüüdseks korraldanud juba kaheksa aastat. 2011. aastal Tallinnast alguse saanud ja viimastel aastatel hooga ka teisi linnu kaasanud Tour d’ÖÖ ratturite öösõidud propageerivad rattakasutust kui igapäevast, kiiret ja mugavat liikumisviisi.

Rattakasutuse kasvu läbi saame inimsõbralikuma ja puhtama linnakeskkonna, tervemad ja aktiivsemad inimesed ning tolerantsema ja sõbralikuma suhtumise kõikidesse liiklejatesse linnaruumis. Näitame, et meie linnad on rattaga sõidetavad ja et meil on rattureid kõigis kohtades, et ratas on meeldiv ja kasulik liikumisvahend.

Foto: Tallinna sõidu lõpp Katariina kail (Tour d’ÖÖ)

KOMMENTEERI SIIN