Esmaspäev, 17. juuni 2024
Massid on viimaks hakanud mõistma, kui tasuv on tööle sõitmiseks kasutada jalgrattaid. Elektriratastest on saanud Euroopa rattaturu suurim trend. Autoroolist elektriratta sadulasse ronimist on võrreldud liha söömisest loobumisega: veganiks päevapealt ei saa, aga paremaid valikuid on võimalik tasapisi teha.

Üha enam ettevõtteid Euroopas ning mõni ka kaugemal, pakuvad oma töötajatele toetust, et soetada töö ja kodu vahet liikumiseks jalgratas, nn ametijalgratas.

Eestiski on mõni ettevõte oma töötajate liikumisvahendite valikuid toetanud ning üks kindlustusfirma pakkus möödunud suvel vahetusauto asemel võimaluse võtta remondi ajaks jalgratas.

Uuringutest tuleb välja, et toetused kasvatavad nõudlust… elektrirataste järele. Meie lähinaabritest on Soome trendist oma järeldusi teinud ja teenuseosutajaid lisandub nagu seeni pärast vihma.

„Elektrilise jalgratta ja autoga sõitmise suhet võib võrrelda liha söömisega – vähem inimesi on valmis järsku veganiks hakkama, kuid nad on sellegipoolest nõus oma nädalasse lisama paar taimetoidupäeva. Samamoodi asendab elektrirattasõit autosõidu-päevi juba praegu ja tulevikus enamgi veel,” kirjeldab rattateenindusele spetsialiseerunud Vapaus Bikes Finland Oy tegevjuht Mikko Ampuja. 

Uusi rattaid müüakse Euroopas juba rohkem kui registreeritakse autosid, üksiti on sel ka muid põhjusi peale keskkonnasäästlikumate valikute, näiteks on autoturg praegu muutuste keerises ja varuosade nappuses ning uut autot ei olegi niisama lihtne osta. Üha rohkem on linnasid, kus küsitakse ummikumaksu ning parkimistasu kesklinnas autoga parkijale on mõttetult suur.

Elektrirattad on niisiis Euroopa turu suurim trend, ja arvatakse, et nende aastane müük kasvab 2030. aastaks 13,5 miljonini. Jalgrataste rendiettevõtted õilmitsevad ja teenustepakett laieneb. Mainitud Soome Vapause jalgrattateenust töötajatele kasutab juba üle 750 sealse ettevõtte.

“Soomes eelmisel aastal kehtima hakanud maksusoodustus töötajate jalgratastele tõi nähtavale varjatud huvi rattasõidu vastu, mis üllatas paljusid ettevõtteid. Peaaegu 100 protsenti meie äriklientidest võtavad meiega ise ühendust ning sageli on põhjuseks soov saada töötaja jalgrattahüvitist,“ räägib Ampuja.

Jalgrattasõidu populaarsuse kasvuga on viimase pooleteise aastaga jõudsalt kasvanud ka Vapaus Bikes Finland. Neil on kaalumisel plaan oma teenust mujale laiendada, sest sektoril on kasvupotentsiaali küllaga: töötajate jalgrataste maksusoodustus on kehtestatud veel mitmes teiseski Euroopa riigis.

“Algselt oli ametiratta idee eriliselt huvipakkuv juba aktiivsetele jalgratturitele, kuid nüüd on hakanud valdav enamus mõistma, kui kasumlik on tööratta tarvitamine. Seetõttu on rattatööstuse kasvuvõimalused tohutud,” sõnab Ampuja.

„Meie eesmärk on järgmise aasta jooksul laiendada ettevõtte jalgrattateenust ka Rootsi. Pärast seda on plaanis laieneda Prantsusmaale või Saksamaale.”

Hetkel on ettevõttel käsil aktsiate emiteerimine kasvufinantseerimisfirma Springvest kaudu. Ampuja usub, et tänu elektrirataste laialdasele levikule kasvab Soomes talvine rattasõit. Tavalise rattaga lörtsi sees sõitmine võib tunduda liiga raske, kuid elektrirattaga väntamine on kergem.

Ampuja tuletab meelde, et elektriratas on väga energiasäästlik. Energuide lehe andmetel on elektrijalgrataste elektrikulu vaid ca 0,5–1 kWh/100 km, samas kui näiteks elektriauto kulutab tavaliselt umbes 15–20 kWh/100 km.

Elektriratas on üks energiasäästlikumaid liikumisvahendeid maailmas. Ühe laadimisega saab sõita 100 km ja mõnel juhul pisut rohkemgi ning ühtlasi saab energiakulu ise vändates reguleerida.

Allikad: Kauppalehti, Energuide. Foto: Eik Erik Sikk

 

blank

Eik Erik Sikk (alias EiK) on eesti luuletaja, muusik, lavastaja ja montaažirežissöör. Viimase 8 aasta jooksul on ta avaldanud 6 plaati, neli neist koostöös plaadifirmaga TIKS rekords. Ta on teinud koostööd erinevate kodumaiste autoritega nagu Jarek Kasar, Sander Mölder, Maris Pihlap ja Stig Rästa. Acceleristas on Eik senini töötanud peamiselt just monteerijana, luues klippe koos klientidega nagu TalTech, Transpordiamet ning Toyota. 2022. aastal ilmub ERR-i "Eesti lugude" sarjas tema lavastatud ning monteeritud dokumentaalfilm, mille tiimi kuulus muuhulgas mitu Accelerista ajakirjanikku. Autorina keskendub Eik kultuuri-, keskkonna- ja teadusteemadele.

KOMMENTEERI SIIN