Pühapäev, 24. september 2023
Telliskivi Loomelinnakus üleval olnud välinäituse “Eesti tsiklinaised” ümber lahvatanud skandaal paisub järjest suuremaks. Palusime kommentaari linnaku sisujuhilt Raimo Matverelt. Tema sõnul eksponeeriti näitust isegi kauem kui tagasiside põhjal seda tegema oleks pidanud.

Raimo Matvere, kõigepealt palun vabandust, et helistan Teile pühapäeval, aga skandaal tsiklinaiste näituse ümber on paisunud sedavõrd, et tahaksin saada otsekommentaari. Ühtlasi pean vabandama ka, et Teie nimi oli uudises valesti – meieni jõudnud materjalis esines vale nimekuju, see viga on nüüd parandatud.

Tere, jah, tänan.

Palun öelge, kas teil oli motoklubiga sõlmitud näituse eksponeerimiseks leping ning millised olid selle tingimused?

Lepingu osas… see on natuke keerulisem teema. Tegu on Telliskivi Loomelinnaku väligaleriiga, millel on eraldi kuraatorid. Nendega käis ka suhtlus lepingute osas. Ma ei saa nende eest rääkida, ega tea, kas ja mida oldi paberil kokku lepitud. Meil on kokkulepped väligaleriiga.

Mis ikkagi põhjustas näituse mahavõtmise, millised on need peamised põhjendused? Pilte on nüüd vaadanud mitmed inimesed, sealhulgas fotokunsti asjatundjad ning seal ei paista olevat midagi sellist, mis riivaks silma?

Peamise olen juba öelnud ja seda saab internetist ka lugeda, palju mul lisada ei ole. Oleme täna tsikliklubiga ka otse suhelnud ja veel selgitanud asju.

Meile hakkas näituse kohta tulema tagasisidet juba näituse ülespaneku esimestel päevadel ning seda tuli tavalisest märksa rohkem. Me saime võrreldes teiste näitustega märgatavalt rohkem tagasisidet, et see sinna keskkonda väga hästi ei sobitu.

Väligalerii puhul on see erinevus, et see ei ole tasuline näitus, sealt käivad inimesed mööda ja tahad või ei taha, sa näed seal neid pilte. Päriselt nii on, et inimesed tundsid, see ei ole päris see, mis sobiks Loomelinnaku üldiste tõekspidamistega.

Skandaal on päris suur, inimesed siiski ei saa aru, mis täpselt nende piltide juures häiris…

Annan endale aru, et inimestel ongi tõlgendamisruum ja see, kuidas nad reageerivad, on hästi erinev, ja selle tõttu mõistan inimeste meelepaha, kes ei saa aru, miks näitus maha võeti.

Samas olen ma pettunud, eriti motofännides… ei tahaks küll öelda, et on algatatud laimukampaania, aga et nad nii laialt selle teemaks võtsid, ei ole õige.

Oleme püüdnud leida mõistlikku lahendust – tänasel hetkel siis see, et püüame jõuda kokkuleppele selles osas, et näituse tegemisega olid klubil kulutused, need (plakatid) on tehtud pikema perspektiiviga.

Millist lahendust te püüate leida selles osas?

No palusime, püüdsime seda perioodi lühemaks tõmmata, arutame praegu asju, kas saame kulude osas kokkuleppele. Ka väligaleriiga räägime läbi, kas saab näitust mujal näidata.

Ja seda me tõesti ei teinud, et ütlesime, “võtke homme maha”, nii me pole teinud. Ma ei oska täpselt öelda, mis kuupäeval väligalerii teatas seda motoklubile, aga täna on selline seis, et näitus jõudis üleval olla 2 nädalat.

Tegelikult tuli tagasiside juba 2-3 päeva pärast näituse ülespanekut, et see peab minema muutmisele. Aga me ei tee üleöö rahmeldavat otsust, lasime näitusel natuke aega üleval olla. Et jõuame ka mõelda näitusele, mis sinna asemele tuleb.

Mis tuleb sinna väligaleriisse motonaiste asemele?

Sinna tuleb arhitektuurinäitus.

Telliskivi Loomelinnakus on olnud mitmeid motonäitusi. Kevadel alustasid sealt oma paraadi vanad autod näiteks. Mis erinevus siis on autode ja motonaiste piltide vahel?

Põhimure või õigemini kitsaskoht – et see on väligalerii, mis on kõigile näha. Ning see, kuidas me Loomelinnakus püüame asju ajada – meie ootused on neutraalsemad, et ei oleks provokatiivsed, et ei jätaks seda küsimust, kas üks või teine on sobiv või nii sellesse keskkonda.

See vanaautode üritus oli ammu kokku lepitud, see oli kavandatudki lühikese ühekordse üritusena, mitte nädalateks sinna jääma. Nad tõesti seisid, ei tossutanud ning liikusid siit edasi paraadile. Autovabal alal olid kõige vanemad autod, mis lihtsalt seisid seal.

[dropcap]TOIMETAJA[/dropcap]Loomelinnaku sisujuht Raimo Matvere lubab ametlikku kommentaari 26. novembril umbes kella 14.00-ks.  28.11 kell 00:37 ei ole Matverelt tulnud ühtegi täiendust ega seisukohta. Viimane kiri temalt laekus Ylle Rajasaarele 26. novembril kell 13. 41 (avaldame muutmata kujul):

“Me püüame veel korra läbi mõelda ja võimalikult selgelt sõnastada ja veidi tausta rohkem avada, miks me sellised otsused tegime.
Telefonis jooksu pealt oli seda keeruline teha, seetõttu pisut lisaaega tarvis on ja oleks hea, kui kommentaari avaldamine veel veidi viibiks (nii sai telefonis ka räägitud, et saame omalt poolt enne avaldamist veel üle lugeda ja täiendada).
 Aitäh. Kinnitan veel, et teen vastamise kiiruse osas oma parima 🙂 “
26.novembril on Eesti tsiklinaiste asemel Loomelinnakus üleval Londoni arhitektuurinäitus. Foto autor: Reimps

Pildid: Dark Diamonds MC

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.