Kolmapäev, 17. aprill 2024
Siis, kui psühholoogid kliente ei nõusta, tegelevad nad kummaliste uurimistöödega. Wayne’i ülikooli noorteadlased koos Detroit’i autotootjate ning New Yorgi disainikeskuse värvipsühholoogidega viisid läbi uuringu, milles kirjeldasid inimeste iseloomu autovärvi valiku põhjal. Selleks reastati 10 eelistatumat autovärvi ja analüüsiti nende omanike iseloomu, harjumusi ja eelistusi.

uuring auto toyota hilux

Ütle mulle, mis värvi auto sul on; ja ma ütlen sulle, kes sa oled! See ei ole üllatus, aga on teaduslikult tõestatud, et suur osa inimesi identifitseerib end auto järgi. Autofännid “tunnevad” autosid nägupidi nagu inimesi ning eriti mehed samastavad ennast tihtipeale oma neljarattalisega. Huvitav on ka see, et auto värv “kandub” muudesse eluvaldkondadesse: näiteks kannab punase auto ostnud inimene tõenäoliselt punast riietust või eelistab sinise auto omanik jalgrattapoes siniseid velosid.

Omaette klass on inimesed, kes eelistavad peavoolust erinevaid värve – kuldset, leherohelist, oranži, jm. Nende valik kõneleb häälekalt erilistest isiksuseomadustest, ka soovist silma paista. Seegi oleks justkui iseenesest mõistetav, aga et psühholoogidelt mitte nende leiba käest ära kiskuda, laseme neil selle kenasti ära tõestada.

[sam_pro id=”1_1″ codes=”true”]

Autovärvide TOP10 on reastatud populaarsuse järjekorras – just neid kümmet värvi eelistavad inimesed enda sõnul kõige rohkem. Müügistatistika, mis on maailmaturult kokku kogutud, ei pruugi siiski päris täpne olla, aga suure tõenäosusega on siin nimetatud värvid kõikjal üle ilma põhjusel või teisel populaarsuse tipus.

1. VALGE AUTO

uuring valge auto

Valge on moodsate ekstravertide värv. Inimene, kes sõidab valge autoga, hindab värskust, noorust ja moodne-olemist. Valge auto kõneleb omaniku heast maitsest ja elegantsist. Ka sümboliseerib valge ausust ja laitmatut käitumist.

Seega, kui sõidad valge autoga, ei sobi sul liikluses huligaanitseda. Praktilist põhjust meie kliimavöötmes valge auto omamiseks ei ole – kui sa just ei käi kuudepikkustel kõrbereisidel, kus valge värv õigustab end füüsikalisest aspektist, peegeldades tagasi päikesevalgust ja kuumust.

Ühesõnaga, valget autot on keeruline puhtana hoida ning seetõttu sobib see tõelisele pedandile, kes ei riku reegleid, armastab sealjuures aga kanda moodsaid rõivaid ning uskuda, et igavese nooruse retsept on siiski olemas.

Statistiliselt on valge kõige populaarsem autovärv. Seega on suur osa planeedi elanikest nooruslikud, vooruslikud, puhtad ja süütud. Või siis kujutavad nad endale ette, et nad seda on.

2. MUST AUTO

Lexus must auto

Pole kahtlustki, must on klassika ja must on luksuse värv. Kui uskuda statistikat, ostetakse maailmas kõige rohkem just musta värvi luksussõidukeid. Kallis maitse ei anna häbeneda, seda peab jõuliselt demonstreerima.

Musta autoga sõitev naisterahvas demonstreerib oma peent maitset – must auto on nagu väike must kleit, mida igal ajal ja igasugustel sündmustel kanda. Kui aga musta auto ostab vanem proua, siis on see kinnitus tema elutarkusest ja suurest kogemusest.

Musta autot eelistavad haritud, keskmisest kõrgema sissetulekuga inimesed, sõltumata soost või vanusest. Must on jõudemonstratsioon, näidates selle auto omaniku teatavat üleolekut maailmast, mis on üks hädaorg. Tema on seal sees kui üks lõhnav lilleke.

Meie kliimas on must auto  – kui see ei sümboliseeri sõitja staatust või kuninglikku päritolu – tõeline julgustükk. Talvel kolme minutiga räpaseks, suvel ühe päevaga ühtlaselt halliks. Rääkimata sellest, et suvel on mustas autos päris palav olla… vaene konditsioneer, mis orjama peab!

*Mõnel juhul võib suur must auto mõjuda ka tõeliselt hirmutavalt. Astuge näiteks lähemale öömustale viimase põlvkonna Lexus RX mudelile, ja vaadake temaga tõtt. Jah, see on Darth Vader, “Tähtede Sõjast”. Hirrrrrrrrrmus. Aga võimukas!

3. HÕBEDANE AUTO

2014_Lexus_IS_350_027

Hõbedane värv kõneleb innovatsioonist, tehnikarevolutsioonist, nanodest ja gigabaitidest. Mõelda, kui ilusasti päikese käes helgib roostevaba teras, kuidas säravad kroomdetailid! Hõbedane on turvalisuse ja stiilsuse sünonüüm!

Hõbedase auto ostja rõhutab oma klassilist kuuluvust – las kalad näevad, siin on rikas mees, mitte mingi keskklassi kuuluv peavoolutöll! Hõbedase auto omanik teab, et tema staatus on suurem kui elu; ja ta ei häbene seda kogu maailmale oma autoga välja näidata.

Praktilise poole pealt on hõbedane värv kahtlemata hea valik – tolm ei paista nii hästi välja kui mustalt või tumesiniselt. Ka ei kuumene hõbedane auto üle nagu luksuslik must. Ja tegelikult on hõbedane piisavalt neutraalne valik, et demonstreerida omaniku praktilist meelt. Hõbedane värv on statistika põhjal maailmas kolmas eelistatud autovärv.

Võta siis kinni – oled sa hõbedase neljarattalise roolis istudes suurem kui elu või lihtsalt praktilise meelega inimene, kes Eesti kehvas suusailmas on kitsi autot ülepäeviti pesuruumi viima…? Ja üldse, piir hõbedase ja halli vahel on õhuke ning sõltub tihtipeale tootja suvast, anda oma mudelite värvidele kummalisi nimesid. Silver Gray (hõbehall) – väga levinud värvinimi, mis võib põhimõtteliselt tähendada mida iganes, mis pole valge, must ega punane.

4. HALL AUTO

Hall Porsche

Kas hallil ja hõbedasel on üldse mingit vahet? On muidugi, koguni viiskümmend halli varjundit… või siis pisut rohkem. Kui hõbedase auto omaniku ego on suurem kui auto, millega ta sõidab, siis halli auto omanik ei soovi mingil juhul välja paista. Kuidas teha hallil ja hõbedasel vahet? Kõige kindlam viis on identifitseerida auto värvi omaniku  järgi – kui ta on tagasihoidlik ja tasane, siis mis ka poleks kirjas auto passis, see auto on hall!

Hall esindab meie meeltes väärikust, traditsioone, küpsust. Ka üleküpsust ja tähtaja ületamist, kui soovite. Vanamoodsust, vanadesse asjadesse kinnijäämist. Inimene, kes sõidab halli autoga, ei hooli mitte staatusest vaid status quo’st. Seisev vesi, konnatiik.

Hall on neutraalsuse, isikliku arvamuse puudumise lipulaev. Maailmas populaarsuselt neljandal kohal olev autovärv, Eestis troonib TOP3-s. Halli värvi eelistatakse igas suuruses ja hinnaklassis sõidukite puhul. Õnneks ei ole see üheselt, igavalt, emotsioonitult hall maailm. Hallil on erinevaid toone ja mõni neist võib olla ka erakordselt elegantne. Vaadake kasvõi seda klassikut seal ülal. Hall sobib talle nagu valatult.

5. PUNANE AUTO

hilux vanagas

Julgus, tegutsemistahe, võim, dominantsus, mehelikkus, jõud – jätkake samasuunalist loetelu ja saate umbes aimu, milline on iseloomult inimene, kes ostab punase auto. Ootamatult selgub, et punast autot vaatavad ja ostavad rohkem mehed, ehkki linnalegendi järgi tahtvat just naised autost vaid seda, et see oleks punane…

Mees, kes ostab punase auto, annab maailmale teada, et tema on siin. Ta muudab maailma. Ta on kas jurist või finantsist, aga igal juhul on tal muskel, mida punnitada ja selle muskli nimi on rahakott. See mees – piltlikult muidugi – röögib kogu maailmale: “Vaadake mind, ma olen nii vinge!” Tõeline ekshibitsionismi ja edevuse laat!

Naistega on lugu teine. Punase auto valivad naised, kelle jaoks elu on rõõmus seiklus. Nad on enesekindlad ja saavad autoroolis hästi hakkama. Naised ei karju – ei otse, ei kaude – “vahi mind” – nad teavad, et neid vahitakse. Jõllitavad muidugi mehed, kelle jaoks naine punase (sport)auto roolis on kõige ebamaisemalt seksikas olend. Ka selle kohta on tehtud üks uuring; mis on nii detailideni asja välja uurinud – maailma kõige seksikam naine (meeste silmis) istub/lamab/seisab punasel BMW-l.

6. SININE AUTO

sinine auto

Nagu kõikide värvidega, on ka sinisega seotud ikoonilised autod. Näiteks on kõige “õigem” Subaru WRX STI WR-sinisena. Isegi kui omanikule meeldinuks rohkem punane, võtab ta sinise, sest nii on õige ja hea ning selle auto turuväärtus säilib kolm nädalat kauem.

Jättes ainuõiged valikud kõrvale, on sinine hea ja praktiline valik. Sinise autoga sõidab inimene, kes on mõistliku meelelaadiga, aga üldiselt rõõmsameelne. Tema jaoks assotsieerub sinine avarusega ja vabadusega, suve- ja tähistaevaga.

Sinine sümboliseerib stabiilsust, usaldusväärsust, kirkust ja selgust. Kui pereema valib sõitmiseks sinise mahtuniversaali, kujutab ta endale ette igavesti kestvat õnnelikku ja rahulikku pereelu. Sinise suur populaarsus pereinimeste seas on teistel seda värvi autode ostmise innukust vähendanud – kes ikka tahaks avalikult tunnistada, et tegelikult olen ma lapselemb diivanipadi…

Tänu Subarule, Porschele, Lexusele, kes on viimastel aastatel turule tulnud põnevate siniste varjunditega, hakkab ebalus üle minema. Siiski on taevakarva toon jätkuvalt pigem naisjuhtide lemmik, aga siniseid  preemiumklassi sõidukeid ostavad üha meelsamini ka praktilise meelega ettevõtjad.

7. PRUUN VÕI BEEŽ AUTO

pruun auto

Oh hoia, kes tahaks endale pruuni või beeži autot? Selgub, et mehed tahavad! Pruun seostub mägede väärika vaikusega, rahuga, mõtestatud teekonnaga… sõnaga, säärane hipsterimõõtu mõtelusemoment. Aga! Igaks juhuks tasub mitu korda mõelda, kas alustada suhtlust inimesega, kes sõidab kaka – või liivakarva autoga… suure tõenäosusega on tegu kitsipungaga!

Inimene, kes valib pruuni sõiduvahendi ei taha tõenäoliselt osta ühtegi uut asja – kui võimalik, võtaks ta midagi sekondhändist või siis ei võtaks üldse midagi, sest vana kärab veel küll! Essukarva autos kügeleva juhi sõnum maailmale on lihtne – jätke mind rahule, laske mul oma elu elada! See, et ta näeb selles autos välja nagu oleks keegi seda juba ükskord söönud, jätab teda täiesti ükskõikseks. Ta lihtsalt ei hooli stiilist. Sandaalid ja valged sokid – miks neid koos kanda ei võiks?

Eesti oludes on pruun auto muidugi hea valik. Sitt suusailm ei paista sellelt sõidukilt välja ka siis, kui seda kolm aastat järjest talle peale kallata. Ja nii üldiselt – meie rahvuslik minapilt sisaldab sissejuurdunud tõdesid nagu “700 aastat orjapõlve”, “elu on üks hädaorg, ära surema peab kord”, “kõik teevad mulle liiga”, jms. Osta pruun auto. Osta kohe kaks, sitakarva ja kakakarva, et oleks, mille juures halada ja iriseda.

8. KOLLANE VÕI KULDNE AUTO

kollane auto

Kollase auto roolis istub tõenäoliselt taksojuht. Kui see ei ole taksist, kes kollase autoga sõidab, siis on ta tõenäoliselt üks neist  “don’t worry, be happy” – tüüpidest, kellel on juhtumisi leidunud natuke raha, et endale mingi auto osta. Ja noh, kui see sattus olema kollane, siis on ju kõik väga häppi – armatuurile tekib justkui iseenesest ridamisi kollaseid kleepse ning kui see tüüp sõnumeid saadab, siis on need täis lõug laual irvavaid emojisid. Üks on kindel, tüüp kollase auto roolis on positiivse ellusuhtumisega, aga ära nõua temalt, et ta su nime meelde jätaks või kellapealt kohale ilmuks.

Omaette seltskond on kollase autoga keskealised mehed, kelle lapsepõlv jäi maha möödunud aastatuhande kaheksakümnendatesse. Tegelikult ei jaksa sa nendega väga kaua suhelda, sest sulle külge löömise ainus eesmärk on, et sa nad liivakasti viiksid ja neil seal senikaua mängida lubaksid kuni pannkoogid valmis saavad. Kui kõht täis pugitud, tahavad nad lihtsalt kaissu. Ärme lasku detailidesse, eks.

Naised, kes kollase auto ostavad, on enamjaolt pisikesed ja peast segi. Nad armastavad loomi, eriti tiigrikutsikaid ja tibusid, sest need on ju kaaaaa kollased ja niiiii nunnud! Tõsiasi, et tiiger on metsloom ja võib pea otsast hammustada, nende maailma ei mahu – see on rõve ju!

Kollase autoga naisterahva aksessuaaride hulgas on kindlasti ka fuksiaroosa telefon ja lilleline kleidike, mis on tilluke veidike. Kui päris ausalt rääkida, oleksid nad ostnud roosa auto, aga see on üsna rariteetne nähtus – nõuab kas eritellimust või ülevärvimist, aga nii kaua nad kannatada ei jaksa.

Kaasliiklejad tajuvad kollases autos riski – juhul muidugi, kui tegu pole taksoga. Igatahes ei sisenda kollane kuigivõrd usaldust ja kindlustunnet. Hea teada!

9. ROHELINE AUTO

roheline auto

Noo, roheline on ju loodus, sõbralikkus, tasakaalukus. Viimased kaks kümnendit me muust ei räägigi kui Greenpeace’ist, rohelisest energiast ja erkrohelisest mõtteviisist. Biogaas ja need teised looduslikud asjad sinna juurde ja hakkabki kujunema.

Paraku on inimesed rohelisest tüdinud ja nii ei lähe see värv auto küljes kuigi hästi kaubaks; mõni üksik erand – uus Škoda Fabia näiteks, kus pärlmutterrohelist raamivad mustad ja valged lisandid – välja arvata. Rohelisel on täna rohkem vastaseid kui poolehoidjaid. Mida vähem on müügisaalides rohelist, seda tõenäolisemalt jäävad kunded ringi vaatama.

Rohelise auto ostmist võib seega pidada teatud seisukohavõtuks, väikeseks revolutsiooniks. Sa oled piisavalt julge, et luua oma trend ja kimada ringi sitikrohelise kaarikuga. Miks ka mitte?

10. ORANŽ AUTO

oranž auto

Nüüd kisub kakluseks. Oranž on värv, mis autode puhul tekitab kõige rohkem vastakaid arvamusi. Meestele meeldib, naised jälestavad. Ühest küljest räägib oranž säästmisest, kokkuhoiust, oskuslikust majandamisest, enesega hakkamasaamisest. Teisest küljest aga on sõnum vastupidine – oranži MINI Cooper S roolis näitad sa, et sul pole olnud rahast kahju, kui otsustasid eristuva sportliku auto kasuks.

Sama grupi teine bränd- BMW- mõjub oranžina esimese hooga kohatult. Kui lähemalt uurida, istub apelsinikarva auto roolis inimene, kes otsustas oma raha mängu panna selle nimel, et lollist maailmast uttu tõmmata, või noh, sõita nii kaugele, kui kannatab. Perekondlikud kohustused ja kaheksast viieni toolinühkimine on viimane, millega see tüüp tegeleda tahaks.

Võib- olla just sellepärast on oranž üks kehvemini müüvaid autovärve üldse – kes ikka tahaks avalikult näidata, mis ta sellest maailmast tegelikult mõtleb. Ja kui mõtlebki, siis miks pagana päralt peaks ta selleks oma autot kulutama? Maailmarevolutsiooni tehakse ju ikka jalgrataste ja salatinärimisega, mitte puuvilja meenutava BMW-ga, maiäss.

Allikas: DuPont , tekst Ylle Rajasaar. Pildid: Ylle Rajasaar ja Pixabay

Uuring: need 10 autot tõmbavad kõige rohkem naiste tähelepanu

KOMMENTEERI SIIN