Laupäev, 20. aprill 2024
Küsisime 2016. aasta esimese kümne kuu müüduimate mudelite TOP 10 maaletoojatelt, millised on inimesed, kes neid autosid ostavad? Klientide eelistuste põhjal on võimalik luua adekvaatne ostjaprofiil, mis sobib spikriks nendele, kes alles “oma ja õiget” otsivad. “Ütle mulle, kes sa oled, ja ma ütlen, millise auto sa võiksid osta” Eesti moodi on teie ees!

2016. aasta on Eestis uute sõiduautode müügi osas eelmise aastaga kõrvutatuna  näidanud kerget kasvutrendi. Jaanuarist oktoobrini on ühtekokku müüdud 19 288 uut sõiduautot ning november ja detsember lisavad sellele numbrile veel vähemalt paar tuhat autot.

Võrreldes kõigi aegade rekordtulemusega 2007. aastal, mil müüdi 30 902 uut sõiduautot, on see number tagasihoidlik. Üldiselt aga võib turul märgata positiivset meeleolu, uute autode ostmine on paljudel päevakorras.

Automarkide esikümmet on kogu tänavuse aasta valitsenud Toyota ja Škoda, Volkswagen ja Honda püsivad neil kindlalt kannul. Mudelite esikümnes on ilma teinud Škoda Octavia, millel on tihedalt sabas Toyota Avensis ja Auris.

Paaril viimasel kuul on toredat müüki teinud ka Renault Mégane ja Opel Astra; neist kahest üks võib aasta lõpuks esikümne praeguse rivi ka segamini lüüa. Üksnes popimate mudelite põhjal otsustades ei ole eestlased sugugi ainult maasturilaadsete toodete usku –  esikümnest leiab neli tõsiseltvõetavat linnamaasturit ning ühe kõrgendatud nelikveolise (Subaru Legacy/Outback).

JAANUAR-OKTOOBER 2016. EESTI AUTOMARKIDE TOP 10
Mark 2016 kokku
   
TOYOTA 3,046
ŠKODA 2,104
VOLKSWAGEN 1,501
RENAULT 1,401
HONDA 1,369
KIA 1,087
NISSAN 1,081
SUBARU 944
OPEL 762
PEUGEOT 752

.

JAANUAR-OKTOOBER 2016. POPULAARSEMATE MUDELITE TOP 10
Koht Mark Mudel 2016 kokku
       
1 ŠKODA Octavia 964
2 TOYOTA Avensis 761
3 TOYOTA Auris 690
4 NISSAN Qashqai 674
5 HONDA CR-V 600
6 VOLKSWAGEN Passat 584
7 SUBARU Legacy 512
8 TOYOTA RAV4 499
9 KIA Sportage 479
10 ŠKODA Fabia 460
     

[huge_it_gallery id=”255″]

KES NEID AUTOSID OSTAVAD? MIS AUTO SOBIKS SULLE?

[dropcap]10. ŠKODA FABIA [/dropcap]Fabia ostjad võib laias laastus jagada kolmeks. Fabia HB keretüübi puhul on ostjateks enamasti naisterahvad vanuses 35-45. See auto ostetakse perre teiseks autoks või siis ostavad Fabia HB endale üksikud nasiterahvad, kes ei taha vana auto remondiga tegeleda.

Teise suure grupi moodustavad paarid, vanuses 50+. Enamuse jaoks on tegemist elus esimese uue autoga ja suurem osa neist väidab, et arvatavasti jääb see enne pensionile minekut ka viimaseks soetatavaks autoks. Nende paaride eelistatuim mudel on Fabia Combi, sest sobib hästi maakoju või suvilasse sõitmiseks ja tarvilike asjade veoks.

Kolmas Fabia sihtgrupp on praktilise meelega ärikliendid. Ka nende valik langeb enamasti Fabia Combi peale, sest universaalkerega auto katab mahutavuse vajadused ning selle hind on soodne. Ka ei ole selles klassis Fabiale eriti arvestatavaid alternatiive.

Loe siit Ylle Škoda Fabia proovisõidulugu

[dropcap]9. KIA SPORTAGE [/dropcap]Kia Sportage peamise ostjaskonna moodustavad pered, kus kasvab kaks last. Selle pere liikmed on aktiivse maailmavaatega, sportlikud, keskmisest kõrgema sissetulekuga, aga sealjuures teadlikud ja praktilise meelega ostjad.

Sportage’i ostja on tänapäeva mõistes noor, aga mitte enam ülikoolinoor: autot ostavad noored vanuses alates 30 eluaastat. Sportage ostetakse tihtipeale peresse teiseks autoks.

Varustustasemetest levinumad on EX, EX Plus ja Comfort Pack (45%) GT Line ja GT Line plus (31%). Eelistatumad värvid on must (21%), valge (21%), helehall (21%) võrdselt, alles seejärel tuleb “kõikide naiste lemmik ju” punane (14%). Nõnda kinnitab ka Sportage’i ostja värvivalik tema praktilist meelt.

Argipäeva mõõdukas taustajõud Kia Sportage

[dropcap]8. TOYOTA RAV4 [/dropcap] Naksakas linnamaastur RAV4 on eriti populaarne oma hübriidversioonis. Hübriidmootoriga autod näiksegi olevat järjest popimad kogu Toyota mudelivalikus – seega võib Toyota-märki kandva auto osjat pidada keskkonnasõbralikult mõtlevaks Eestimaalaseks!

Ligi pool 2016. aastal seni müüdud RAV4 linnamaasturitest on hübriidajamiga ning huvi just hübriidversiooni järele näitab jätkuvalt kasvutrendi. RAV4 puhul tulevad kaksikajami eelised välja – linnamaastur liigub reipalt edasi, on vaikne ja sealjuures ökonoomne.

RAV4 soetab inimene, kelle vanus on umbes 35-55 eluaastat, kes elab nii linnas kui ka maal ning liigub reipalt ringi. Ostjate seas on mehi ja naisi peaaegu võrdselt.

RAV4 on eelistatult eraklientide auto. Kogemus näitab, et kes kord on Toyota ja eriti RAV4 kunagi valinud, jäävad margile ja mudelile aastateks truuks.

Nauditavalt dünaamiline Toyota RAV4 Hybrid

[dropcap]7. SUBARU OUTBACK (LEGACY)  [/dropcap]Olgu kohe alguses ära õiendatud üks segadus nimedega: kõik 512 AMTELi tabelis olevat Subaru Legacy’t on tegelikult Subaru Outback’id. Nõnda kirjeldamegi edaspidi Subaru Outbacki ostjat ja tema eelistusi.

Subaru Outbacki ostja on keskmisest suurema sissetulekuga klient, kes väärtustab vabadust ja lihtsust minna sinna, kuhu iganes ja millal iganes nad soovivad. Kõige muu kõrval peab sellist vabadust neile tagama ka nende sõiduvahend.

Erinevalt luksusautode ostjatest ei osta Subaru kliendid asju, vaid kogemusi. Nad hindavad Outbacki puhul võimekaid ja meie kliimas aastaringselt pädevaid sõiduomadusi, reaalselt toimivat nelikvedu, töökindlust, mõistlikke ülalpidamiskulusid ning kõrget järelturuväärtust.

Viienda põlvkonna Subaru Outbacki pakutakse kolme erineva varustustasemega, mille nimed on inspireeritud mägironimisest: Base, Ridge ja Summit. Suurem osa Outbacki soetanutest eelistavad kõrgema, Summit ning Ridge varustusega mudeleid.

Popluaarseimad kerevärvid on beež, valge, tumehall ja must.

Subaru igaks elujuhtumiks ehk sümfoonia sümmeetrilisele nelikveole

[dropcap]6. VOLKSWAGEN PASSAT [/dropcap]Volkswagen Passati ostjaskond on üsna mitmekesine ning ühist ning täpset kliendiprofiili raske välja tuua. Selline “erinevus rikastab” olukord on tingitud Passati mootori ning lisavarustuse laiast valikust, mis tähendab, et igal inimesel on võimalus kujundada endale sobiv auto.

Natuke siiski teame tüüpilisest Passati ostjast: selle auto valib inimene, kel on vanust rohkem kui 30 eluaastat. Tal on autole kõrgemad nõudmised – see pole pelgalt sõiduvahend punktist A punkti B vaid peab toetama ostja elustiili.

Mehed ostavad Passatit rohkem kui naised. Populaarseim mootor on automaatkastiga 150 – hobujõuline bensiinimootor, mis moodustab kõigist müüdud autodest ligikaudu 60%.

Värvieelistuste seas domineerib must, seejärel tulevad kuldne, tumehall ning hõbedane kerevärv. Varustustasemetest eelistatakse Passati puhul Highline (40%), Comfortline (40%) komplekte, Trendline’i eelistajaid on 20%.

Uus Passat GTE ja Passat Alltrack jõuavad turule

[dropcap]5. HONDA CR-V  [/dropcap]CR-V on olnud Honda müüduim mudel juba aastaid. Värskeim mudelipõlvkond oli pärast oma turuletulekut Eestis üle aasta kõige müüdum mudel. Head positsiooni hoiab CR-V tänaseni, olles omas, keskmise suurusega linnamaasturite segmendis kõige müüdum mudel.

CR-V fenomen peitub eelkõige tema mugavuses, mahutavuses ja praktilisuses. Ülimalt hinnatud on klientide poolt CR-V kaasaegsed ohutuslahendused ja korralik varustus. CR-V ostja eelistab auto võtta kõrgemas varustuses, sest tahab saada maksimaalselt tänapäevase sõiduki. Ka on ostjad järjest teadlikumad lisaväärtusest, mille annab kõrgem varustustase järelturul.

CR-V mudelivalik on väga lai, alates esiveolisest käsikastiga 2WD MT mudelist kuni nelikveolise, 9-käigulise automaatkastiga 4WD 9AT-ni. Tänavu on ostjad kõige rohkem küsinud uue 1,6- liitrise (160 hj) diiselmootoriga CR-Vsid.

CR-Vd soetatakse palju pereautoks. Ka ettevõtjad ei ütle korralikust CR-Vst ära, nende jaoks on tähtis ühendada praktilisus ja esinduslikkus. Lisaks toovad nad välka auto isikupära ning töökindluse.

Värvidest on CR-V puhul eelistatumad must, tumepunane, beež ja valge metallik.

Honda CR-V on meeste auto. Koguni 70% ostjatest on tugevama poole esindajad ning vaid 30% CR-Vdest veereb salongist koju kauni daami käevangus. Linnapildis aga märkab selle auto roolis rohkem pigem nägusaid naisi.

Loe Tõnu Trammi CR-V proovisõidulugu siit

[dropcap]4. NISSAN QASHQAI  [/dropcap]Qashqai on olnud alates lansseerimisest üks edukamaid automudeleid Eestis. Võib väita, et see auto meeldib kõigile. On kliente, kellele Qashqai on esimene auto ja on neid, kes ostavad selle omale viimaseks.

Qashqai ostjate seas domineerivad naised, aga on ka mehi. Qashqai läheb kaubaks nii eestlastele kui ka teistest rahvustest klientidele.

Põhjusena, miks tahetakse kõrgemat/suuremat sõiduautot, toovad kliendid välja, et krossoverist on parem nähtavus, lumes või tolmuteedel sõitmine on kõrge kliirensiga lihtsam, tunne on turvalisem.

Miks just Qashqai? Selle auto valinud inimesed ütlevad, et see on algupärane ja parim crossover, oma segmendi etalon. Lisaks tuuakse esile head välimust, rikkalikku varustust ning taskukohaseid lisasid ja üldiselt mõistlikku hinnastust.

Ostetuim jõuallikas on hea hinnaga 1.2-liitrine baas-bensiinimootor (115hj), selle mootori osakaal on ligi 2/3 kogumüügist. 1/3 ostjatest eelistab diiselmootorit ning paar protsenti soetab võimsama bensiinimootoriga Qashqai.

Automaatkasti eelistab napilt alla poole ostjatest. Nelikvedu pole teemaks, selle valib vaid 5% kõigist Qashqai ostjatest.

26% autodest müüakse Tekna-tippvarustuses. 68% müüdud autodest on tippvarustuses või sellele eelnevas, N-Connecta või N-TEC varustuses (N-Connecta asendas sel aastal senise N-TEC mudeli).

Värvidest populaarsemad on metalliktoonid. Neist müüduim on hall (34%, sh. tumehall 25% ja hõbedane 9%), valge (19%), pronksivärv (13%), must (11%) ja punane (7%).

Loe Ylle Qashqai proovisõidulugu Emapiduri blogist

[dropcap]3. TOYOTA AURIS  [/dropcap]Ka Aurise puhul on näha keskkonnasäästliku mõtteviisi võidukäiku: vähemalt iga kolmas müüdud Auris või Auris Touring Sports on hübriidsõiduk ning hübriidide osakaal kasvab pidevalt.

Kui eraklientide hulgas on hübriidide osakaal alati suur olnud, siis viimased aastad on plahvatuslikult tõusnud just ettevõtete arv, kes valivad oma töötajatele sõidukiteks hübriidsõidukid.

Argumentideks on peamiselt mugavus (automaatkäiguast, sujuv, vaikne), madalam kütusekulu ning ka keskkonnasõbralikkus.

Ostjate vanus on Aurise puhul väga lai, kuskil 25 – 60 eluaasta vahel, keskmine vanus jääb 40 eluaasta ringi. Naisi ja mehi on Aurise klientide hulgas võrdselt.

Loe Ylle proovisõidulugu Aurisega siit

[dropcap]2. TOYOTA AVENSIS [/dropcap]Avensise kliendiks on võrdselt nii era- kui ka ärikliendid. Neist poole moodustavad ettevõtted, kus Avensis on kasutuses tööautona ning teine pool on erakliente, kelle jaoks Avensis on sobiv pereauto.

Avensist ostab väga erinevas vanuses inimene, kõige rohkem kliente on vanuserühmas 30-55 eluaastat.

Ostjate seas on Avensise puhul mõnevõrra rohkem mehi kui naisi. Avensist nähakse kui stiilset peresõidukit ning samas ka kui prestiižset ametiautot. Avensis nagu Auriski on väga populaarne rendifirmade poolt ostetud sõiduvahend.

Loe Tõnu Trammi proovisõidulugu Avensisega siit

[dropcap]1. ŠKODA OCTAVIA  [/dropcap]Octavia müüginumbrid peegelduvad väga laias sihtgrupis. Selge on see, et tegemist on väga tugeva ärikliendi sihtgrupi autoga (enamasti kõikvõimalikud müügiesindajad projektijuhid, objektijuhid jms.).

Eraisikust ostjad on peamiselt perekonnad vanuses 30+, kes ostavad väga heas varustuses Octavia, sest tegemist on üldjuhul pere ainukese autoga, millega sõidab nii naine kui ka mees.

[dropcap]OCTAVIA RS  [/dropcap]Lisaks on Octavia puhul veel üks huvitav sihtgrupp – Octavia RS ostjad. Need on üldjuhul keskmisest kõrgema sissetulekuga meesterahvad, kelle vanus jääb alla 30 eluaasta.

Nad on varasemalt sõitnud võimsamate sportlike autodega, nüüd aga loonud perekonna ning otsivad senisele autole alternatiivi, kuhu mahuks lapsevanker ja asjad, aga mis ei jääks võimekuselt sportlikemale sõiduvahenditele alla.

Vaata ja imetle! Selline näeb välja uuenenud Škoda Octavia, mida saab peagi tellida!

Allikas: AMTEL,  Eesti maaletoojad. Meedia: tootjad, Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN