Reede, 17. mai 2024
Elektriautode ostutoetuse I voor sai läbi 4 tundi peale avamist: selle ajaga laekus rohkem taotlusi kui meetme kogumaht 1,2 miljonit eurot võimaldaks. Allpool ongi 3 küsimust, 3 vastust, milliseid e-autosid osta soovitakse ja kas kedagi eelistatakse toetuse väljamaksmisel.

KIK sulges E-keskkonnas elektriautode ostutoetuse taotlemise võimaluse 17. jaanuaril kell 13:00. Selleks ajaks oligi kogu meetmeks ette nähtud raha – 1,2 mln euro eest taotlusi täis tiksunud. Taotlejatest ⅔ olid juriidilised isikud, ⅓ eraisikud. Esimesi toetuse otsuseid on oodata juba kolme nädala pärast.

Kui algselt oli plaan teha teine taotlusvoor, siis praeguse seisuga seda ei tule, aga täie kindlusega saab nii väita kui läbi on vaadatud kõik laekunud avaldused.

Milistele autodele toetuse taotlusi kõige rohkem tuli?

Selle statistika väljavõtmine võtab aega ja nõuab nn käsitööd. Selleks tuleb kõik enam kui 200 taotlust ükshaaval läbi vaadata.

Me võime seda mingil hetkel loomulikult teha, aga kuna seda peaksid tegema need samad inimesed, kes ka taotlusi läbi vaatavad ja taotlejatega suhtlevad, siis laseks neil esmalt kohe tööle asuda, sest taotlejad ootavad nüüd otsuseid. Töövoog on suur.

Kui paljud inimesed KIKis hakkavad projekte hindama?

Projektide läbivaatamisega alustati juba täna. KIKis tehakse e-autode ostutoetusega seotud töö ära olemasolevate inimestega, kes igapäevaselt menetlevad ka muid meetmeid.

Suuname oma töövoo sinna, kus hetkel rohkem jõudlust vaja. Kindlasti saavad kõik taotlused hinnatud ja nende kohta otsused tehtud määruses sätestatud tähtaja jooksul.

Millal saavad taotlejad vajadusel hakata parandusi sisse viima?

Projektide menetlusega alustasime täna. Nagu öeldud, siis vaatame need läbi laekumise järjekorras maksimaalselt 70 päeva jooksul.

Loodetavasti saame esimesed otsused teha juba kolme nädala pärast, kuid kõik sõltub, kui korrektselt taotlused on koostatud ja kui palju peab taotlejatega suhtlema ja lisaküsimusi küsima.

Boonusküsimus ka!

Kuna taotlusi tuli ootamatult palju, tekib küsimus, kuidas otsustatakse, kes saab ja kes ei saa raha? Kas oleks mõistlik anda roheline tuli neile, kes projekti korrektselt täitnud ja saaksid asjaga kohe edasi minna kui et pidada “järjekorrast” kramplikult kinni ja oodata parandusi neilt, kes eespool, aga projektid poolikud?

Kui on suur konkurents, keda siis eelistatakse, kas ettevõtteid, eraisikuid või neid, kel projekt on korrektselt esitatud? Oleks ju õiglane, kui inimene on töö põhjalikult ära teinud, et tema saaks toetust ja välja jääks see, kes on ülejala lasknud?

Vaatame taotlused läbi laekumise järjekorras vahet tegemata kas eraisik või ettevõte.

Vaata AMTELi nimekirja toetusmeetmesse mahtuvatest e-autodest siit

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN