Reede, 12. aprill 2024
Novembris möödus kaks aastat Tallinnas esimese moodsa ja kõiki elektriautosid laadida võimaldava avaliku kiirlaadija paigaldamisest. Novembri lõpu seisuga on Eestisse nüüdseks rajatud enam kui 75 avalikku kiirlaadimispunkti, mis on aidanud kiirendada elektriautode levikut.

Avalikest kiirlaadijatest üle poole ehk 42 on suurematesse linnadesse rajanud Eleport, mille tegevjuhi Raul Potisepa hinnangul on laadimistaristu kiire areng olnud vältimatu, et üleminek elektriautodele hoo sisse saaks. „Eestis on tõenäoliselt selle aasta lõpuks kokku üle 2500 elektriauto, millest tervelt kolmandik on lisandunud vaid selle aasta jooksul,“ ütles Potisepp.

„Tänu moodsatele kiirlaadijatele ehk nii Euroopa (CCS) kui ka Jaapani (Chademo) standardiga elektriautode laadijate lisandumisele üle Eesti on inimestel kindlus olemas, et elektriautoga saab mööda Eestit murevabalt sõita. Eleport on alustanud järgmise põlvkonna laadijate paigaldamist, mis suudavad laadida mitu autot korraga ning laevad autot kiiremini – 15 minutiga saab laadida sama palju kui vanasti poole tunniga. Järgmisel aastal ulatub kiirlaadijate võrk kindlasti ka juba üle 100 laadimispunktini, kuna kõik turuosalised on asunud aktiivselt oma võrku laiendama,“ lisas ta.

Eleport on novembris avanud kokku 6 avalikku kiirlaadimispunkti Tallinnas, Laagris ja Pärnus ostukeskuste kõrval. „Meie eesmärk on tuua avalikud laadimispunktid inimeste igapäevaste toimetuste trajektoorile, et auto laadimine toimuks enamasti taustategevusena ning selle jaoks eraldi aeg kulutama ei peaks. Eesti suurte kaubanduskeskuste juures ei tohiks igatahes enam tekkida olukorda, et sobiv laadija puudub,“ sõnas Potisepp.

Lisaks oktoobri alguses Rocca al Mare keskuse parklasse Tallinna kaasaegseima laadimispunkti rajamisele on Eleport avanud kiirlaadijad Tallinnas Kristiina keskuse parklas ja kaks Tornimäel, samuti Laagris Selveri parklas ja Pärnu Keskuse parklas. Potisepa sõnul on paigaldatud laadijate puhul tegemist tulevikukindlate laadijatega, kuna nende võimsusi on võimalik suurendada kuni 200 kW, et vastata aina võimsamateks muutuvatele elektriautode akudele.

KOMMENTEERI SIIN