Esmaspäev, 20. mai 2024
Samal ajal kui Palangas kogunes traditsioonilisele kestvussõidule „Kuldne 1006 km” sadu võimsaid sisepõlemismootoritega autosid, kogus vaikselt ja kannatlikult Leedu äärealadel kilomeetreid veidi teistsugune ekipaaž.

Kuigi võistlusärevust otseselt polnud, ei jäänud adrenaliinist puudu ka Vitoldas Miliusel ja Dainis Jakasel – Leedu automaailmas tuntud mehed võtsid eesmärgiks Kia e-Niro elektriautoga teha Leedule ring peale, sõites kattega teedel ja tehes seda nii kiiresti kui võimalik.

Kia e-Niro rekordsõit ümber Leedu

Pärast ligi kakskümmend neli tundi kestnud rännakut said entusiastid kergemalt hingata – uus Leedu rekord oli taskus. Rekordiomanikel õnnestus läbida 1176 km pikkune teekond ümber riigi 20 tunni, 28 minuti ja 22 sekundiga.

Hetkel ootab meeskond rekordile veel ametlikku kinnitust vastavalt agentuurilt, kuid oma tulemuses mehed ei kahtle. Täpselt kolm aastat tagasi jaanipäeval sõitsid Milius ja Jakas esimestena ringi ümber Leedu, kasutades selleks eelmise põlvkonna elektriautot Kia e-Niro. Siis läbisid nad distantsi 21 tunni, 58 minuti ja 41 sekundiga. Toona laadisid rekordimehed auto akut neljal korral. Nüüd parandasid nad enda püstitatud rekordit veelgi.

„Tahtsime teha kõike täpselt nii nagu kolm aastat tagasi. Muutunud on ainult auto, sest sõitsime nüüd uuema mudeliga, samuti on muutunud taristu olukord. Aga eesmärk oli selge – oma rekordit parandada,” rõhutas Milius.

Kia e-Niro rekordsõit ümber Leedu

Tõde selgub praktikas

Reede hommikul startinud mehed sõitsid peatusi tegemata, tehes pause vaid elektriauto laadimiseks. Nende marsruut algas taas Palangast, teel läbiti Klaipėda, Šilute, Jurbarkas, Šakiai, Kybartai, Druskininkai, Varėna, Šalčininkiai, Vilnius, Nemenčinė, Pabradė, Švenčionys, Ignalina, Visaginas, Zarasai, Rokiškis, Biržai, Pasvalys, Žeimelis, Joniškis, Žagarė, Pašakarniai, Mažeikiai, Skuodas ja Lenkimai, kuni jõuti Vilniusesse.

Ajakirja Auto Bild Lietuva väljaandja Vitoldas Miliuse sõnul sündis idee taas elektriautoga Leedule ring peale teha ning rekord sihikule võtta pärast seda, kui otsustati uurida, kuidas kõige kiiremini arenev transpordiliik on viimaste aastate jooksul muutunud. Ajakirjanik märkis, et mitte ainult elektriautod, vaid ka neile mõeldud teenused ja äpid arenevad kiiresti.

„Seega tahtsime ise teel olles näha, kas elektriautojuhtide elu on Leedus tõesti muutunud lihtsamaks, sest üldiselt on kolme aasta jooksul toimunud palju. Kas need muutused ka meie marsruudil täpselt kajastusid, jääb siiski otsese vastuseta, kuid tuleb mõista, et rekordi püstitamises peitub alati oma mängu ilu,” muigas Milius.

Kia e-Niro rekordsõit ümber Leedu

Rekordiomanike poolt välja valitud uue Kia e-Niro jõuallikaks on 150 kW elektriajam. Aku mahutab 64,8 kWh ja keskmine elektrikulu 16,2 kWh / 100 km võimaldab esiveolisel krossoveril ühe laadimisega läbida kuni 460 km. Sellised näitajad hõlbustasid tuntavalt entusiastide teekonda uue rekordi poole. Miliuse tiimikaaslase Jakase sõnul, kes peab blogi nimega 100procentuelektrinis.lt, erineb uue põlvkonna e-Niro eelmisest mudelist täielikult. Ainus, mis neil ühist on, on nimi.

„Auto on ehitatud täiesti teisele platvormile ja on eelmisest väga erinev, aga me sõitsime mugavamalt kui eelmisel korral. Meil oli uuem auto, mis sai ühe laadimisega veidi kaugemale sõita, aku, mis laadis veidi kiiremini, nii et paratamatult pidime rekordini jõudma kiiremini. Võib öelda, et jälgisime oma edenemist hoolikalt, sest kui oleksime olnud aeglasemad kui eelmisel korral, siis see tähendanuks, et edasiminekut pole,” naeris elektriautode spetsialist.

Kia e-Niro rekordsõit ümber Leedu

Tõsi, laadimisjaamade arengutempo jääb endiselt kõvasti alla autojuhtide elektrimudelitele ülemineku kiirusele. Seetõttu sõltuvad autojuhid pikematel sõitudel endiselt suuresti oma neljarattaliste võimekusest – aku mahutavusest ja elektrisõiduki jõudlusest.

„Mõnes piirkonnas on taristu jäänud samaks nagu see oli kolm aastat tagasi, kuid elektriautode arv on kordades kasvanud,” juhtis Jakas tähelepanu kõnekatele arvudele.

Tegelikud olud määravad

Elektriautode rekordsõitu traditsioonilise „1006 km” võistluse ajal nimetab Milius mitte lihtsalt juhuseks. Ajakirjaniku eesmärk on igal aastal samaaegselt kuulsa võistlusega püstitada erinevate autodega huvitavaid tulemusi ning elekter jõuab tema hinnangul paratamatult ka traditsioonilisse autosporti.

„Tootjad liiguvad väga jõuliselt elektromobiilsuse suunas. Seetõttu saavad need võidusõidud ja elektriautod tõesti kokku nii tuleviku, tehnoloogia kui ka tänase päeva mõttes. Võib-olla oleks kohe täna raske kestvusvõidusõitudel elektriautodele üle minna, kuid juba praegu saab näidata nende võimeid,” oli rekordiomanik kindel.

Kia e-Niro rekordsõit ümber Leedu

Milius ja Jakis ei valmistanud rekordsõiduks ette erilist taktikat ning laadimisvõimalusi arvestasid nad juba reisil olles. Nad pidid arvesse võtma nii teeäärsete laadimisjaamade hõivatust kui ka auto energiavarusid antud ajahetkel.

„Elektriauto juht peab praegu olema üsna nutikas, sest isegi ette teades, kus laadimiseks peatuda, võib olukord teekonna käigus muutuda. Mitmesugustest äppidest on abi. Seetõttu oli meil kahekesi lihtsam, kuna üks sõitis ja teine jälgis olukorda. Nii saab teel olles lihtsamalt ümber otsustada kus ja kui kaua laadida. Lisaks tuleb järgida liiklusseadust, mis surub valitud strateegia nii ehk teisiti oma raamidesse,” selgitas Milius.

Fotod: Vitoldas Milius ja Dainis Jakas

KOMMENTEERI SIIN