Teisipäev, 16. juuli 2024
Norras on viirusepuhang võetud vastu stoilise rahuga: elu läheb edasi. Märtsis tehti uute autode müügis uus rekord: ¾ kõigist sõiduautodest olid elektrilised. Populaarseim mudel Audi e-tron, II kohal Tesla Model 3. Kolme kuuga on Norras registreeritud üle 22 000 uue e-auto.

Norsk elbilforening (e-autode ühendus) annab teada, et 2020. aasta märtsis püstitati uute autode arvelevõtmisel uus omalaadne rekord: koguni 75,2% kõigist sõiduautodest olid elektrilised.

Üleilmne pandeemia on mõjutanud loomulikult Norraski uute autode müüki: võrreldes kõigi aegade rekordiga kukkus e-autode müük võrreldes kõigi aegade rekordiga mullu märtsis 26 protsenti: toona müüdi kuuga 12 764 elektriautot – siis õhutas elektripalavikku äsja müügile jõudnud Tesla Model 3.

Kuid mitte kunagi varem ei ole elektriautode osakaal kogumüügist moodustanud kolmveerandit, ja kuigi müüdi “vaid” 9358 e-autot, on see kinnitus, et norralased ei lase elul mööda voolata ka kõige raskematel aegadel. 2020 märts oli kõigi aegade teine EV-de müügitulemus Norras.

Märtsi võitja on mitmendat kuud järjest Audi e-tron linnadžiip, mida müüdi 1681 ühikut. Järgnesid Tesla Model 3 ning Volkswagen e-Golf (mööndustega, sest registris on lihtsalt Golf ja arvesse lähevad ka tavamudelid, sama ka Hyundai Konaga, kus on arvesse võetud nii ICE-d kui pistikuhübriidid). 

Pistikuhübriidide ja sisepõlemismootoriga autode müük kukub Norras mitmendat aastat järjest: diiselautosid müüdi u’ 10% ja bensiinimootoriga sõiduautosid 7,7%. Märtsis võeti esmakordselt arvele umbes kolmandiku võrra vähem uusi sõiduautosid tavalisega võrreldes, seda tähelepanuväärsem on e-autode osakaal.

Tänavu kolme kuuga on Norras registreeritud 22 568 uut elektriautot. Võrreldes mullusega on langus 3%. Valitsus on seni jätkanud e-autode ostu toetamist kuigi juba mõnda aega on räägitud elektriautost kui ühest võimalikust valikust muude autode kõrval ning peatsest soodustuste lõpetamisest. Praegu oleks see ilmselt ääretult vale samm. 

Märtsis müüdi Norras neid e-autosid

1. Audi e-tron – 1 681
2. Tesla Model 3 – 997
3. Volkswagen e-Golf – 688 (sh ICE)
4. Hyundai Kona Electric – 530 (sh PHEV ja ICE)
5. Nissan Leaf – 518
6. BMW i3 – 298
7. Renault ZOE – 242
8. Škoda CITIGOe iV – 216

Loe siit e-troni kohta

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN