Reede, 14. juuni 2024
Pühapäeval, 5. mail 2024 toimub Harjumaal Tagadi külas traditsiooniline Tagadi Restauraatorite päev, mis seob endas Baltikumi suurima, enam kui 400 kauplejaga vanatehnikalaada, Eesti vanasõidukite hooaja avamise ning uunikumautode näituse. Avatud on ka Ungari legendaarse lipulaeva, mootorrattamargi Pannonia 70. sünnipäevale pühendatud väljapanek.

Kui ürituse korraldaja, Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto aastakümneid tagasi restauraatorite päevi korraldama hakkas, kogunesid mõnikümmend asjahuvilist. Tänaseks on nii Tagadi kui ka Kurtna laada all tuntud vanatehnikaüritus saavutanud rahvusvahelise ürituse mastaabi, kuhu kogunevad ostjad ja kaupmehed lisaks Eestile Soomest, Lätist, Leedust ning Poolast.

Tagadi Restauraatorite päev on enamat kui lihtsalt laadamelu. Avatud on Unic-Moto infotelk, kust saab infot Eesti ja välismaiste vanatehnikaürituste ja klubi tegevuse kohta. Infopunkti ees on sel korral välja pandud Ungari mootorrattamargi Pannonia 70. aastapäevale pühendatud väljapanek, avatud on mootorrattaparkla tsikliga tulijatele ning eraldi parkla vanade autode näituseks. Väravad avatakse ametlikult pühapäeval kell 8 ja sündmus lõppeb kell 15. Külastaja pilet maksab 5 eurot (arveldamine sularahas), parkimine on kõigile tasuta.

Restauraatorite päev on iga aasta mai ja oktoobri esimesel pühapäeval toimuv vanatehnikalaat, mis alustab ja lõpetab kohaliku vanatehnikahooaja. Kuigi suur osa tänasest kaubandusest ja muust elust on kolinud internetti, leiab Unic-Moto juhatus ja liikmeskond, et vanatehnika puhul on laada korraldamine reaalsel kujul endiselt vajalik. Laada lisaväärtusteks on mõnus omavaheline suhtlus, vanade tuttavate kohtumised ning ühiste teemade arutelud.

Oodatud on kõik inimesed, keda huvitab Eesti ajalugu, kes tegelevad vanatehnika kogumise või restaureerimisega. Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto eesmärk on ühendada vanatsikliomanikke ja -huvilisi, säilitada vanatehnikat parimal võimalikul moel ning tutvustada inimestele vanu mootorrattaid. Selleks korraldatakse igal aastal vanamootorrataste kokkutulekuid, motomatku ja võistlusi, antakse välja oma ajakirja Tempo ning hoitakse elus Tagadi Restauraatorite päeva ligi 30-aastast traditsiooni.

Unic-Moto sai alguse peaaegu 50 aastat tagasi, kui 1976. aastal loodi ENSV Ühing Autom juurde vanatehnikaklubi Unic, mis jagunes veo- ja sõiduauto-, velo- ning mootorrattasektsioonideks. Aastast 1994 kantakse nime Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto MTÜ. Klubis on ligi 180 liiget.

Rohkem infot leiab Unic-Moto veebilehelt ning Tagadi Restauraatorite päeva Facebooki ürituse lehelt.

Fotod: Gerli Ramler, Pannonia

KOMMENTEERI SIIN