Reede, 29. märts 2024
Sügisel jõuab Eestis müügile uuenenud Fiat 500X kompaktne linnamaastur. Uuenenud on nii auto välimus kui interjöör, ka jõuallikate valik saab täiendust. Sõidukile on paigaldatud rida uusi mugavus- ja ohutussüsteeme. Hind algab 16 990 eurost.

Fiat 500X kompaktmaasturi uuenduskuuri olulisim osa on uued jõuallikad, mis on senisest säästlikumad ja keskkonnasõbralikumad. Täiesti uued kolme- ja neljasilindrilised turbomootorid võimaldavad saavutada 20% võrra suuremat säästlikkust ja vähendada mürataset.

Lõuna-Euroopas ning eriti Itaalias on Fiat 500X omas segmendis üks populaarsemaid müügiartikleid. Selleks, et liidripositsioon säiliks, on tootja panustanud auto värskendamisel valdkondadesse, mida ostjad hindavad – vähem müra, vähem kütust, rohkem ühenduvust. Vaata ka lühifilmi uuenenud kompaktmaasturist.

UUED TULED

500X põhiliseks ja kõige paremini nähtavaks väliseks uuenduseks on tuled. Uued ovaalsed päevasõidutuled ja leed-tagatuled näevad välja moodsad ja omanäolised.

Lisavarustuse valikus on koos Magnetti Marelliga loodud Leed-lähi- ja -kaugtulede süsteem, mis valgustab teed 20% eredamalt ja tarbib viis korda vähem energiat kui eelmise versiooni ksenoontuled.

Leed-tuled vähendavad juhi silmade väsimust, kuna valgustavad teed nii, nagu oleks päev ja parandavad samas märkimisväärselt ka ohutust.

Tänu eredamale valgusvihule märkab 90-kilomeetrise tunnikiirusega sõitev juht takistust umbes 4 sekundi võrra varem kui halogeentuledega autos. Reaalsuses tähendab see 100-meetri võrra varasemat nägemist ja olukorrale reageerimist.

Lisavarustusena on võimalik tellida Adaptive High Beam tuledesüsteemi, mis vahetab kaugtuled automaatselt lähituledele, kohe kui autoaju teeb kindlaks, et vastu tuleb sõiduk või jõutakse järele teisele autole, mida on oht pimestada. Kaugtuled lülituvad peale taas siis, kui teel teisi autosid ei tuvastata.

UUENENUD SÕITJATERUUM

Uuenenud on ka Fiat 500X sõitjateruum, kus on tähelepanu keskpunktis juhi mugavus. Esipaneelil on täiesti uus armatuurlaud, mille graafiliste elementide tähendus on hetkega mõistetav.

Traditsiooniliselt on kogu info jaotatud kolme ringikujulisse näidikusse: äärtes on tahhomeeter ja spidomeeter, keskel aga 3,5-tollise läbimõõduga TFT-ekraan, kus kuvatakse põhilist teavet teekonna ja auto kohta.

Täiesti uus on ka nahkkattega rool, mida on nüüdsest veelgi mugavam käes hoida. Roolil asetsevad nupud võimaldavad ilma käsi lahti laskmata nii raadiokanaleid vahetada kui ka mitmeid muid toiminguid teha.

Fiat 500X uuendused hõlmavad ka keskkonsooli, mille keskmes asub 7-tolline puutetundlik ekraan, auto paljusid funktsioone saab aga juhtida UconnectTM süsteemi abil.

See tähendab Bluetoothi ühilduvust, häälkäsklusi, sõnumite lugemist ja palju muud. Apple CarPlay või Android Auto rakenduste kasutajad aga saavad oma nutiseadme auto süsteemidega ühendada ning Google Mapsi, Spotifyd ja teisi programme otse Fiat 500X ekraanil kasutada.

UUED JÕUALLIKAD

500X on esimene Fiati mudel, mille aiste vahele on pandud uusimad jõuallikad. Näiteks diiselmootorid on 20% eelmistest vaiksemad, bensiinimootorid aga 20% säästlikumad. Kõik on alati 20%, pange tähele!

Kõik uued mootorid vastavad rangeimatele Euro 6/D-TEMP keskkonnanõuetele. Tootja pöörab eriti suurt tähelepanu mootorite töökindlusele, mistõttu need läbivad 75 000 tundi virtuaalteste, 60 000 tundi laboriteste ja 5 miljonit kilomeetrit reaalsetes sõidutingimustes.

Fiat 500X mootorivalikusse kuulub kaks bensiini- ja kolm diiselmootorit. 1-liitrise töömahuga kolmesilindriline bensiinimootor saavutab 120 hj ja 190 Nm, 1,3-liitrise töömahuga neljasilindriline aga 150 hj ja 270 Nm.

Neid mõlemaid kasutatakse esisillaveoga mudelites. Kolmesilindrilise mootoriga kasutatakse 6-käigulist käsikäigukasti, neljasilindrilisega aga 6-käigulist topeltsiduriga DCT automaati.

Kõigil MultiJet2 II diiselmootoritel on uusimad SCR-filtrid, mis muudavad kahjutuks suure osa süsinikdioksiidi osakestest.

Kõige väiksem 1,3-liitrine mootor on 95-hobujõuline ja pöördemomendiga 200 Nm, keskmise 1,6-liitrise diisli vastavad näitajad on 120 hj ja 320 Nm, võimsaimal 2-liitrisel aga 150 hj ja 350 Nm.

Need mootorid paistavad silma nii muljetavaldava ökoloogilisuse, kui ka paindlikusega: 1,3- ja 2,0-liitrised mudelid saavutavad suurima pöördemomendi 1500 pöörde juures minutis.

95- ja 120-hobujõuliste mootoritega autod on esisillaveoga, 150-hobujõulised aga neljarattaveolised. 95 hj diiselmootoriga autol on kasutusel 6-käiguline manuaalkäigukast, 120 hj – 6-käigulise käsi- või automaatkast, 150 hj aga Fiati kontserni moodsaima 9-käiguline automaatkäigukast.

OHUTUS STANDARDINA

Kuigi nii Fiat 500X välimuses, kabiinis kui ka mootorivalikus on palju uuendusi, leiame neid kõige rohkem siiski mugavus- ja ohutussüsteemidest.

Auto standardvarustusse kuulub kiiruskontroll koos liiklusmärkide ja kiiruspiirangute jälgimissüsteemiga. Antud funktsioon on eriti sobiv äärelinna tingimustes, kus on palju erinevate kiiruspiirangutega teelõike.

Süsteem jälgib kiirust piiravaid liiklusmärke ja hoiatab, kui auto kiirus on lubatust suurem. Piisab vaid ühest nupuvajutusest, et kiiruskontroll auto kiirust kuni antud teelõigul lubatuni vähendaks.

Sõidurajal püsimise abi toimib siis, kui auto sõidab 60- kuni 180-kilomeetrise tunnikiirusega. Spetsiaalne optiline andur jälgib sõiduradu ning, kui auto sõiduraja piirjoone ületab, pöörab süsteem õrnalt rooli vastassuunas ja suunab Fiat 500X endise sõiduraja keskele tagasi.

Varustuse hulgast leiame ka spetsiaalse ohutu kauguse anduri ja piduriabi, mis toimivad püsikiirushoidjaga koos. Kui teisele autole kiiresti lähenetakse, vähendab süsteem kiirust automaatselt, takistuse kaugenemisel aga suurendab taas kiirust.

Väike linnamaastur „jälgib“ ise teed ja „näeb“ erinevaid takistusi. Kui juht ootamatult teele ilmunud takistusele ja hoiatussignaalidele ei reageeri, võib Fiat 500X ka ise pidurdada ning nii kokkupõrget vältida, või vähemalt selle tagajärgi leevendada.

Ohtliku olukorra tuvastamisel tõstab kokkupõrke ärahoidmise süsteem Brake Assist automaatselt rõhku pidurisüsteemis, lühendades nii auto pidurdusteekonda.

Allikas ja meedia: tootja

KOMMENTEERI SIIN