Kolmapäev, 24. juuli 2024
Teadlased on mures: maailmamere temperatuur on tõusnud aegade kõrgeimale tasemele – ja see on alles algus. El Niño fenomeni käivitudes kasvab vee temperatuur üle keskmise ja toob kaasa hävingut ning erakordseid ilmastikunähtusid.

Märtsi keskel hakkasid okeanograafid häirekella lööma, sest maailmamere keskmine temperatuur on tõusnud kõrgemale kui kunagi varem usaldusväärsete andmete kogumise ajal. Kui juba märtsi keskpaigas on merevesi tavalisest soojem, siis aasta edenedes muutuvad tingimused ekstreemsemaks, hoiatavad teadlased.

Merevee keskmine temperatuur on tõusnud viimased neli aastat, mis on teadlasi üllatanud, sest ookeanid on seni kogenud La Niña fenomeni, mis jahutab vett. Nüüd on trend pöördunud, põhjusel, et Maa temperatuurid on pidevalt tõusnud ja järjest lähevad kirja uued kuumarekordid. See kajastub ka merevee temperatuuris.

Mereteadlased on arengu pärast väga mures, sest La Niña fenomen on nüüd muutumas vastupidiseks ehk El Niño fenomeniks. El Niño ajal tõuseb veetemperatuur üle keskmise.

La Niña ja El Niño on loodusnähtused. Eriti on neid tunda Vaikses ookeanis, aga ka teistes maailmamere osades.

Merede soojenemine kiirendab üleilmset soojenemist, see omakorda toob kaasa talumatud kuumalained ning ohtlikud orkaanid. Korallrifid surevad ja liigirikkus kahaneb ennaktempos.

Järgmise El Niño tugevust on teadlastel raske ennustada: kuigi osa mudelitest näitavad, et fenomen jääb seni kogetu tasemele, siis valdav osa hoiatab siiski ennenägematu tugevusega loodusnähtuste eest.

Loe lähemalt USA riikliku ookeani- ja atmosfääriameti (NOAA) lehelt

Kaanepilt: Jonatan Pie/Unsplash

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN