Teisipäev, 18. juuni 2024
Starman ja Elisa esitlesid äsja oma uuenenud nutitele keskkonda, mille kasutamine on senisest lihtsam. Esimesena Eestis on Starmani uus nutitelevisioon jagatud temaatilisteks “maailmadeks”, kus soovitud telesaate või filmi leiab mõne nupuvajutusega.

Eestis on ühtekokku 600 000 teleperekonda, kellest 200 000 vaatavad telerit üle õhu. Augusti algus tõi nn. vabakäigu-klientidele kehva uudise, kui vabalevist lahkus Kanal2. See tähendab, et kuni septembri lõpuni valiva paljud sobivat teleteenust. Starmani Zuum TV ja uudne Binge-teenus on teinud üsna puhta töö, pakkudes soodsaid üle-õhu TV-lahendusi. Üha rohkem otsitakse nutikaid võimalusi telerit kasutada.

Elisa ja Starmani juhatuse liikme Andrus Hiiepuu sõnul näitavad nii rahvusvahelisel tasandil kui ka Starmani klientide seas läbi viidud uuringud, et kuigi saadete ja filmide vaatamise ning äppide kasutamise võimalused nutitelevisioonis aina laienevad, on klientidel meelepärast sisu üles leida üha keerulisem.

MA TAHAN, ET MULLE PUTRU LUSIKAGA SUHU PANNAKSE!

Kui võimalusi on liiga palju, satub klient segadusse. Puldiga nutiteleri ees sebimine ja mitte soovitud tulemuseni jõudmine teeb kurjameelseks ja raiskab aega. Kui kohe soovitut kätte ei saa, on kuri karjas.

“Nii valdabki klienti telekava sirvides sageli tunne, et midagi head ei olegi parasjagu justkui vaadata või saab ta hoopis nädal aega hiljem teada, et mõnelt telekanalilt tuli film, mida ta soovis juba ammu vaadata. Nende murekohtadega on kliendid meie poole pidevalt pöördunud,“ rääkis Andrus Hiiepuu ning lisas, et pole ka ime, et on üha raskem leida meelepäraseid saateid, sest Starmani ja Elisa teleteenus pakub võimalust vaadata korraga rohkem kui 30 000 saadet ja filmi.

Rahvusvahelised uuringud on kõnekad. Kui Eestis lisandub kuu jooksul televisiooni andmebaasi 100 000 saadet ja filmi, siis mujal maailmas on see kogus veelgi hoomamatum. Nii leiabki uuringu põhjal 65% televaatajatest end pidevas või kohatises frustratsioonis, oskamata midagi tohutu hulga saadetega pihta hakata.

Üha suurem on nõudlus nn. ettenämmutatud menüü järele: lausa 44% vaatajatest ootab, et talle putru lusikaga suhu tõstetakse ja sobivaid TV saateid ja filme soovitatakse. 58% tahavad, et lisaks pudrule saaksid nad valida ka lusika värvi ehk nõuavad kategooriateks jagatud sisulahendusi.

NII PALJU IMELISI TV-MAAILMU!

Just sellistele hädalisele Starman ja Elisa nüüd appi tulevadki. Teleteenus Starmani uus TV aitab Starboxi kasutajal meelepärase sisu ruttu üles leida. Teleekraanil avaneb kõigepealt nn. maailmade vaade, mis jaguneb filmi-, spordi-, laste- ja täiskasvanute maailmaks (see on koodi all, aga pidavat olema väga hea sisuga).

Soovitud “maailmale” klikkides avaneb terve tele-võlumaa kuni 7 päeva järelvaadatavate ning reaalajas jälgitavate, pausile pandavate ja salvestatavate saadetega. Salvestusteenus jääb endiseks: kui mõni saade väga meeldib, saab selle endale tuleviku tarbeks salve panna ja seal püsib see igavesti. Või kuni kasutaja selle maha kustutab.

“Kui seni pakkus Starman traditsioonilist TV, järelvaatamise ja salvestamise teenust, siis nüüd oleme astunud suure sammu edasi,“ sõnas Starmani teenuste ja – toodete juht Silver Soomre. “Tänaseni pidid kliendid meelepärase saate või filmi leidmiseks liikuma telekavas, nüüd aga on kõik see tehtud oluliselt lihtsamaks ja viidud vaid mõne nupuvajutuse kaugusele. Kõik, mis telekast tuleb, on leitav temaatiliste maailmade alt – Filmimaailm, Spordimaailm, Lastemaailm, Täiskasvanute maailm. Lisaks on võimalus otsida pooleli jäänud saadet või filmi kataloogist – Viimati vaadatud. Alles jääb ka kõik senine hea – otsida järelvaadatavat sisu telekavast või läbi otsingu, saateid salvestada ning rentide filme videolaenutusest,“ lisas Soomre.

Filmimaailmas on lisaks olemas soovitused, Ajamasina klientidele viimase 7 päeva filmide järelevaatamise võimalus ja enim vaadatud filmide edetabel.

Spordimaailm teeb spordihuvilisele oma lemmikspordialade ülekannete vaatamise lihtsaks ja kiiresti kättesaadavaks. Maailma on koondatud nimekiri kõikide hetkel eetris olevate spordiülekannete nimekirjast ja ühe nupuvajutusega vaatamise võimalus. Soovi korral saab vaadata hiljuti eetris olnud spordiülekandeid ajas järele ning omal kohal on ka spordiuudiste ülevaade.

Lastemaailm sisaldab endas kogu lastele mõeldud sisu – multikaid, lastefilme ja telelavastusi. Lisaks leiab maailmast ka kõik lastekanalid. Kõik on tehtud nii lihtsaks, et ka kõige väiksemad saavad ise hakkama omale meelepäraste saadete leidmisega.

Täiskasvanute maailma põnevamad filmid ja kanalid on turvaliselt luku taga, kuid soovi korral saab selle kas või teleriekraanilt endale tellida.

AGA UUDISED, DOKUMENTAALID, TEADUSSAATED?

Unustage ära, et selles imeilusas ja sädelevas telemaailmade loetelus on midagi, mille nimi oleks “Uudisilm” või “Head filmid” või “Teadusmaailm”. Ei. On lapsed, täiskasvanud, sport… Uudiseid tuleb ikka otsida käsitsi või siis vaadata reaalajas.

Proovisime kohapeal üles leida Rakett69 viimase nädala jooksul eetris olnud saateid – see oli täitsa võimalik, kui sisestasid puldiga tähestikus tähti taga ajades saate nime (pärast kolmandat tähte hakkab programm õnneks ise juba saate pealkirju pakkuma) ning siis avanes kogu teadussaate imemaa.

Siiski ei peaks tõsisema televisiooni austajad heituma, jätkuvalt saab lemmikkanalist teha oma loendi ning kõik head dokud ja haridussaated salvestama panna. Õnneks on telekava digine, mis tähendab, et saadete ülesleidmine ei nõua kioskist telekava toomist. Saab paari minutiga, kui tead, mida otsid.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Lihtsamaks, mugavamaks, rohkem, palju rohkem! Nii see läheb. Kuna me jätkuvalt veedame teleka ees ligi 4 tundi oma ärkveloluajast (ei tea küll, kes tegelikkuses need jõledad tunnid ära istub, et see 4 keskmiselt kokku tuleks, sest mitte-telerivaatajate hulk kerkib järjest?), siis peab see aeg olema võimalikult lõdva randmega sisustatav.

Seda, et teadus ja haridus tahaplaanile jäävad – see ei ole kuidagi teenusepakkuja süü vaid televaataja valik. Starman ja Elisa ehitasid oma uue teenuse üles Eesti televaataja tegelikest soovidest lähtuvalt. Nii palju siis eestlastest kui raamatu – ja metsarahvast.

Samas lubasid kõik tänased esitlejad kogu südamest, et tulevad ka uudised, teadus, dokud ja haridus – nutitelevisioon on nutikas, valmisolek maailmade “juurdeehitamiseks” on ju olemas. Eks jääme siis ootama. Seni aga on parim sõber ikka otse.err.ee leht, kust AK uudiseid vaadata.

Allikas: Starman ja Elisa. Kohal käis: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN