Esmaspäev, 17. juuni 2024
“Kurvilise tee legendid” on lugu Eesti tipp-rallisõitjatest, kes sportlastena Nõukogude Liidu absurdses süsteemis pidid raskustele vaatamata tegema tulemust. “Ott Tänak – The Movie” tegijate uus film esilinastub 26. aprillil ja jõuab kinodesse üle Eesti.

Eestlased olid 80ndatel nii kiired, et Nõukogude Liidu koondises sõitis igal hooajal mitu meie ekipaaži. Ott Tänaku ja Markko Märtini kombel maailma tipptiimides sõitmine oli toonastele rallisõitjatele kättesaamatu unistus.

Nende jaoks oligi tipp Nõukogude Liidu koondise liikme staatus, sest kaugemale ei olnud võimalik raudse eesriide tõttu pürgida. „Ei olnud mõtet unistadagi, see oli meie saatus,“ ütleb filmis endine kaardilugeja ja Harju KEK-i rallitiimi juht Toomas Diener.

Liidu koondise sõitja koha nimel käis tihe rebimine, seal sõitmine oli iga võidusõitja unistus teiselgi põhjusel – riigis, kus kõik oli defitsiit, sõltus välismaale pääsemisest ka meeste majanduslik heaolu.

Lisaks meenutustele saab dokumentaalis osa nelja peategelase, Ilmar Raissare, Vello Õunpuu, Hardi Metsa ja Vallo Sootsi, kunagiste autode taassünnist.

Tänaseks kultusobjetiks saanud Lada VFTS-e toodeti Leedus teeneka võidusõitja Stasys Brundza juhtimisel. Kuigi need olid 1/6 planeedi kiireimad ralliautod, oli ikkagi tegemist “vene tehnikaga”.

Legendaarne spordireporter Are Eller meenutab filmis, et isegi tollased välismaised tipp-rallisõitjad ei saanud olla imestamata, milliseid suuri tegusid meie mehed nende “kastidega” maailmas korda saatsid.

Praeguse aja standardeid vaadates võib tõepoolest peaga kätest kinni hoida – kuidas julgeti üldse sellistega rajale minna!? Ju olid mehed rauast ja tahtmine sõita nii suur, et muu polnudki tähtis.

Filmi produtsent on Eero Nõgene, režissöör Tarvo Mölder, stsenarist-toimetaja Kaidi Klein, kaamera Margus Malm ja Tauno Sirel, tegevprodutsendid Urmas Kibur, Aleksander Ots ja Simo Koskinen.

Sterotek Film on varem tootnud lisaks „Ott Tänak – The Movie“ filmile ja teleseriaalile ka dokumentaalid „Ruja – Keelatud!“, „Emotsionaalsed hobujõud“, „Eesti muld ja Eesti Ruja“, „Lydia“ ja „Päris Rannap“.

Filmi ja selle tegelastega saab lähemalt tutvuda jälgides FB-lehte: facebook.com/vftsfilm või www.vftsfilm.ee.

KOMMENTEERI SIIN