Neljapäev, 25. juuli 2024
Päästeameti taotlusvoor meie saarte kriisivalmiduse suurendamiseks jagas 500 000 eurot generaatorite ostuks, nende ühendamise valmiduse loomiseks hoonetele ning alternatiivsete sidevahendite soetamiseks.

Erakorraline toetusmeede saarte elektrivarustuse toimepidevuse parandamiseks loodi siseministri otsusega möödunud aasta lõpul.

„Möödunud talve tormidest tingitud elektrikatkestused näitasid, kuivõrd habras on saarte varustuskindlus. Majapidamised, ettevõtted ja omavalitsused pidid päevi ilma elektrita toime tulema – see pole aktsepteeritav. Tulevikus peab riik elektrivõrkude kindlust maapiirkondades ja saartel paremini tagama, aga neid puudujääke pole võimalik koheselt likvideerida. Seepärast lõimegi toetusmeetme, mille abil kohalikud omavalitsused saavad soetada elektrigeneraatoreid ja muud vajalikku, et selliste elektrikatkestuste korral paremini toime tulla,“ ütles siseminister Lauri Läänemets.

Päästeametile laekus 18 projektitaotlust kogusummas, mis ületas projekti eelarvet. „Taotlused olid väga põhjalikud ja läbimõeldud. Kui projektides ette nähtud tööd ka tehtud saavad ja seadmed paigaldatud, on jälle astutud edasi oluline samm saarte kriisivalmiduse arendamisel,“ kommenteeris Päästeameti kohalike omavalitsuste kriisivalmiduse nõunik Terje Lillo.

Toetusvooruga toetas Päästeamet 22 ühenduskoha loomist hoonetele ning ligi 40 generaatori, 12 alusvankri (haagise), ühe kütusekäru, kahe satelliittelefoni ja 10 käsijaama ostu.

Toetust said küsida kõik meie suuremad saared: Saaremaa, Hiiumaa, Muhu, Kihnu, Vormsi, Ruhnu ja saarelise osaga kohaliku omavalitsuse üksused.

Oma väikesaarte kriisivalmiduse parandamiseks sais taotluse esitada Saaremaa vald Abrukale, Kõinastule, Vilsandile; Hiiumaa vald Heinlaiule; Muhu vald Kesselaiule, Viirelaiule.

Viimsi vald soovis parandada Naissaare, Prangli ja Kräsuli; Pärnu linn Manija, Kuusalu vald Mohni; Tartu vald Piirissaare, Lääne-Harju vald Väike-Pakri ja Tallinna linn Aegna saare olukorda. Toetuse piirmäärad sõltusid ka elanike arvust saarel.

2022. aastal said kõik kohalikud omavalitsused taotleda raha kriisivalmiduse parandamiseks. Taotletud 2,28 miljoni euro eest hangitakse alternatiivseid sidepidamisvahendeid ja generaatoreid.

Allikas: Päästeamet. Kaanepilt: Ylle Tampere, Mohni saar

KOMMENTEERI SIIN