On selgunud, et Maardu on äpitakso teenuse alustamiseks hea koht, sest sealne omavalitsus väljastab dokumente juhi keeleoskusse ja auto tehnilistesse üksikasjadesse süvenemata. Mupo on hädas Maardust Tallinna teenust osutama tulevate taksojuhtidega ja tuletab neile meelde, et pealinnas tuleb järgida kohapealseid nõudeid. 

Möödunud aasta juunis kontrollis mupo patrull Toompuiesteel, Balti jaama taksopeatuse vahetus läheduses seisnud sõidukit. Autol oli katusel plafoon kirjaga „takso“ ning autole oli väljastatud sõidukikaart Maardus.

Kontrollimisel väitis juht, et ei osuta taksoteenust vaid ootab reisijaid, keda ta äsja Maardust Balti jaama ning siis kohe tagasi sõidutab. Seega ei osuta ta Tallinnas taksoteenust vaid teenindab Maardu kliente.

Ligi tunniajalise ootamise järel aga väidetavaid Maardusse sõitjaid kohale ei ilmunudki. Reisi eest oldi juba makstud ja juht tšekigi mehele pannud: tõendust, et raha on kätte saadud, ta ei leidnud. 

Meeldetuletusena, et kui taksojuht soovib osutada äpitaksoteenust mujal, kui dokumendid väljastanud omavalitsuse teeninduspiirkonnas, siis peab ta järgima teise omavalitsuspiirkonnas kehtestatud nõudeid.

Seega Maardust sõidukikaardi saanud juht peab pealinnas teenindades järgima kohalikke norme. Vastavalt Tallinna Linnavolikogu 2015 a määrusele „Tallinna taksoveonõuded“ tohib Tallinnas taksoteenust pakkuda vähemalt Euro 5 standardile vastavad sõidukid, maardulase auto vastas aga vaid Euro 4 standardile.

Patrull juhtis tähelepanu ka asjaolule, et kui juht taksoteenust ei osuta, siis vastavalt seadusele peab plafoon sõidukilt olema eemaldatud.

Antud autol oli aga peal plafoon kirjaga „takso“, mis lisaks seisis taksopeatuse vahetus läheduses. Taksojuhile määrati trahv 200 eurot, mille too Harju Maakohtusse edasi kaebas.

Tänaseks on kohus oma otsuse teinud, jättes Maardu taksojuhi kaebuse rahuldamata. Muude põhjenduste hulgast jääb kohtuotsusest kõlama lause:“ … kui taksoteenust ei osuta, võta plafoon katuselt maha, sest muul juhul loetakse sind teenuse osutajaks, olenemata sellest, millised on väljamõeldud jutuversioonid.“

Kohtu hinnangul on karistusena kohaldatud rahatrahv väärteoasja asjaolusid arvestades piisav karistus, et taksojuht teeks temale mõistetavast karistusest vajalikud järeldused ning edaspidi väldiks süütegude toimepanemist. 

Neile juhtidele, kes tahaksid Tallinnas taksot sõita paneb Mupo südamele, et neil oleksid olemas taksokaardid ja tahe järgida kohaliku omavalitsuse poolt kehtestatud nõudeid.

Muuhulgas peab juht suhtlustasandil oskama eesti keelt, olema kliendi vastu viisakas, auto peab olema korras ja Euro 5 nõuetele vastama. 

Kui kõik tingimused täidetud, on rahul nii kliendid kui ka korrakaitsjad. Mupo on võtnud Tallinnas taksode kontrollimise oma prioriteediks ja seda tehakse koostöös politseiga. Igapäevaselt!

Ajaleht Postimees on võtnud äpitaksonduse luubi alla. Maardu bardakist pikemat lugu saab lugeda siit. Postimees on välja uurinud, et Yandex tegutseb Eestis seadusevastaselt. Lisaks on Aivar Pau koostanud nimekirja juhtidest, kes ei täida äpitaksoteenust osutades seadust. 

Loe siit, miks Mupo on hädas ukrainlastega

Kaanepilt: Ylle Tampere

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.