Teisipäev, 18. juuni 2024
Portaalis Soov on üleval müügikuulutus, mis kutsub ostma korraga kolme identset, sama numbriga Nissan Micrat. Lugeja haarab prillide järele, kahtlustades nägemisviga, meie küsisime maanteeametist ja PPA-st, kuidas selline asi on võimalik?

Kuulutuses ütleb müüja, et müübki korraga kolme autot: üks tänavasõidukõlbulik, autol kehtib ülevaatus ja on kindlustus ning selle läbisõit on 100 000 km. Teised kaks (Micrat) võimaldavad sõita rallit. Kolmiku hind kokku on 1000 eurot.

Sama numbrimärk tekitab aga segadust – ostan ühe, saan küll kolm, aga milline neist nüüd see tänavakõlbulik täpselt on?! Ja kas see kõik on seaduslik?

KOLMEST ÜKS VÕI ÜKS KOLME EEST?

Kust otsast ka ei vaataks, olukord tundub kahtlane, sest kõik autod on sama registrinumbriga: 205 BCG. Maanteeameti e-teeninduses sõiduki taustakontrolli tehes selgub, et tõepoolest, selle numbriga auto on olemas, kenasti registris, kindlustatud. Ainult üks auto. Aga teised kaks?

Saadame maanteeametile ja Politsei- ja piirivalveameti pressituppa küsimuse, kuidas säärane asi on võimalik? Kui tihti teeb politsei rutiinse dokumentide kontrollimise käigus juhile ettepaneku näidata ette auto VIN-kood? Juhul, kui koodi pole võltsitud, oleks võimalik “rallikõlbulik” auto rajalt maha võtta.

MAANTEEAMET: SEE EI OLE VÕIMALIK!

Märten Surva, maanteeameti sõidukite registriosakonna peaspetsialist vaatab kuulutust ja ütleb, et selline asi, et kolm autot on sama registrieerimisnumbriga, ei saagi olla (seaduslikult) võimalik:

“Igale sõidukile omistatakse üks kindel registreerimisnumber, seega selline asi ei olegi võimalik. Kui kasutatakse sõidukile mitteomistatud registreerimisnumbrit, tuleb see välja näiteks sõiduki tehnilises ülevaatuses või mujal, kus sõiduk identifitseeritakse.”

Surva soovitab, et ssõidukit ostes on mõistlik üle kontrollida, kas sõiduki VIN kood ja registreerimisnumber lähevad kokku. Seda saab teha Maanteeameti e-teeninduses sõiduki taustakontrollis.

POLITSEI: KÕIK ON SEADUSLIK

PPA pressiesindaja Seiko Kuik palub ajakirjanikul korraks hobuseid hoida ja laseb kohalikul politseil asja uurida. Kulub kaks päeva, ja juba saadabki PPA kolleegide vastuse meile edasi:

“Viljandi politseijaoskonna patrullitalituse juht Alar Sadam võttis asjaolude selgitamiseks ühendust kuulutuse postitanud mehega. Selgus, et tegemist ei ole millegi pahatahtliku ega ka seaduse mõttes süüteoga.

“Huvitavama pildi nimel oli mees ühele autole ette jätnud õige numbrimärgi, teisele autole pannud ette esimese sõiduki tagumise numbrimärgi ja kolmandale võtnud parkimiskohanumbri ja sellest sõiduki numbrimärgi teinud.

Nagu ka kuulutuses öeldud on müügis olevatest sõidukitest liikluskõlbulik vaid üks, mis on ka registrisse kantud. Mees mõistis, et pilt võib tekitada segadust ning lubas selle asendada sobivamaga.”

3. veebruari seisuga ei ole müüja kuulutust veel uuendanud, ju on vimkaga pilt väärt, et seda üleval hoida. Nagu näha, on tähelepanu garanteeritud ning juurdlust pidanud toimetama ka asjatundjad.

Meiegi oleme rõõmsad – Seiko tänas vihje eest ning soovitab inimestel ollagi tähelepanelikumad sääraste segadusseajavate kuulutuste puhul – kunagi ei tea, millal huumorist saab seaduserikkumine.

Allikas: PPA, maanteeamet, Soov

KOMMENTEERI SIIN