Reede, 21. juuni 2024
16. augustil sai Politsei- ja Piirivalveamet uue reostustõrjevõimekusega patrull-laeva. Uus laev sai nimeks Raju.

2017. aasta aprillis välja kuulutatud laeva nimekonkursile laekus 205 ettepanekut. Konkursile saadetud nimede seast valiti välja eesti vanade mehenimede seast tuntud ning viimastel aastatel taas populaarseks tõusnud Raju. Raju ristiema on President Kersti Kaljulaid.

MITMEOTSTARBELINE MOODNE ALUS

Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid sõnas laeva ristimistseremoonial, et Raju teenistusse võtmisega on PPA laevastik oma merereisiga jõudnud tänaseks punkti, kus kõik neli suuremat alust on uued või suhteliselt värskelt moderniseeritud.

„See – uudsus ja moodsus – ei ole tingimata väärtuseks omaette, kuid tähendab, et kõik laevad on pidevalt valmis koheselt merele minema ja oma ülesandeid täitma. Sest vaid merel olles saab laevastik tuvastada võimalikke meie vetes liiklevaid kahtlaseid aluseid, turvata ja kontrollida väikesaari, kaitsta keskkonda või päästa meie vetes hätta sattunud meremehi. Samuti teha koostööd nii keskkonnakaitsjatega kui ka Eesti Mereväega ning seda igal ajal ja iga ilmaga. Kõiki neid ülesandeid hakkab täitma ka Raju vaatamata sellele, et nimetuse poolest on eelkõige tegemist reostustõrjelaevaga,“ kõneles President.

Siseminister Andres Anvelti jaoks on oluline, et see ainulaadne laev on ehitatud Eestis: “Raju on kaasaja tehnoloogia parim näide, see on keskkonnasõbralik ja selle varustust saab kasutada erinevate siseturvalisuse ülesannete lahendamisel.”

Lisaks merereostuse seiramisele ja likvideerimisele suudab Raju vajadusel ka tuld tõrjuda ja on võimeline suurõnnetuste puhul päästma üle saja inimese elu. Kaasaegne reostustõrjevõimekus on abiks merereostuse lokaliseerimisel ja likvideerimisel.

PPA peadirektori asetäitja Priit Pärkna tõdes, et aastas juhtub Eestis umbes kümme väiksemat reostustõrje juhtumit, kus Rajul jaguks tööd: “Samas juhtub aga mitmeid õnnelikke õnnetusi, kus reostus ei jõua vette. Need juhtumid hoiavad meid valmisolekus vajadusel sündmusele kiiresti reageerida,“ lisas Pärkna.

KIIRE JA OPERATIIVNE

PPA uus patrull-laev Raju varustatakse uusima radariga, mis võimaldab pinnareostuse avastamise vähemalt viie meremiili kauguselt. Samuti on laeval külgvaatesonar, millega saab jälgida allveereostuse olemasolu või kontrollida torujuhtmeid.

Lisaks reostustõrjele saab uus laev täiendavalt ülesandeks merepiiri valvamise, otsingu- ja päästetööd ning õiguskorra tagamise merealal. Pardal on kaks võimsat veekahurit, mida saab kasutada erinevate põlengute kustutamiseks.

Soome lahel veetakse igal aastal üle 160 miljoni tonni kütust, lisaks on Tallinna lahel väga tihe laevaliiklus. See kõik tähendab, et laevastikul peab olema pidev valmisolek, et juhtumitele operatiivselt reageerida.

Aluse suudab arendada kuni 27-sõlmelist kiirust, see aitab PPA-l merepatrullides sündmustele kuni kaks korda kiiremini reageerida.

Uue patrull-laeva kogupikkus on 45 meetrit, laius 9 meetrit ja süvis 2,6 meetrit. Laev maksab kokku 16 056 000 eurot ja seda rahastatakse Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi toel, millest 15% on Eesti riigi osalus.

PPA käsutuses on nüüd sadakond erinevat alust, nende seas erineva suurusega laevu, kaatreid, mootorpaate ja ka hõljukeid. Raju annab senisest suurema võimaluse Eesti mereturvalisuse eest maksimaalselt hoolt kanda.

Allikas ja fotod: PPA

KOMMENTEERI SIIN