Esmaspäev, 15. juuli 2024
Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) disaini ja tootearenduse tudengid tutvustasid kolme uut lahendust, mis muudavad lennukiga lendamise lihtsamaks ja mugavamaks.

Tallinna Lennujaamas toimunud tudengite EXPO „Hooliv Nordica“ käigus näidati, millised mugavuslahendused võiksid tulevikus rahvusliku lennukompaniiga reisimise veel mõnusamaks teha. Tähelepanu all olid koos reisijad, lapsed ning reisipalavikuga kaasneda võivad pisimured.

Tudengitiimid otsisid lendamisega seotud elulistele probleemidele uuenduslikke lahendusi. Koos rahvusliku lennufirmaga Nordica uuriti sügavuti reisijate tegevusi kogu lennureisi vältel ja nende emotsioone, lennufirmade traditsioonilistest kompetentsipiiridest väljapoole vaadates.

“Nordica ambitsioon on pidevalt otsida uusi lahendusi, kuidas lennukiga reisimine inimestele lihtsamaks teha. Kõik head ideed on alati kaalumist väärt,” kirjeldas koostööd Nordica turundus- ja kommunikatsioonijuht Toomas Uibo.

“Oleme noor ambitsioonikas ettevõte ja meie „minapilt“ on alles kujunemisjärgus. Koostöö disaini ja tootearenduse tudengitega on olnud ülimalt huvitav ja kasulik. Isegi kui kõik ideed ei realiseeru, oleme saanud tugeva tõuke mõelda oma igapäevastest tööülesannetest väljapoole ja vaadata kaugemale tulevikku. Lennufirmana peame olema pidevas arengus ja uudishimulikud uute trendide ja võimaluste osas,” lisas Uibo.

“Tudengite eesmärk oli leida üles lennureisimisel ebamugavad elemendid ning pöörata need plussideks,” kirjeldas tudengite eesmärke üliõpilaste juhendaja Janno Nõu. “Lennundus on väga reguleeritud ja seetõttu suhteliselt aeglaselt muutuv majandusharu. Ilma väliste mõjudeta kipuvad lennundusfirmad pigem optimeerima kui uuendama.”

Nõu tõdes, et tal on heameel näha, et meie rahvuslik lennufirma on avatud mõtlemisega ja vaatab innovatsiooni kui ettevõtte naturaalset osa. “Esitlemisele tulevad ideed on arendatud lennufirmade harjumuspärasest piiridest kaugemale ning pakuvad välja ärivõimalusi kohtades, mis tunduvad esmapilgul küsitavad,” leiab Nõu.

Teenuse- ja tootelahendused lennureisijate mugavuse suurendamiseks arendasid välja TTÜ ja EKA ühisõppekava Design & Engineering tudengid. Õppekava eesmärgiks on siduda teadus, tehnoloogia ja disain ühtseks loovaks distsipliiniks, luues seeläbi viljakama pinnase innovaatiliste tootelahenduste väljatöötamiseks.

BATCH, KIIL JA NEST

[dropcap]BATCH [/dropcap]on tööriist neile, kes reisivad mitmekesi. Selle teenuse abil saab ühiselt planeerida lennu aegu, ümberistumisi ning leida kõiki reisijaid rahuldav lahendus. BATCH võimaldab reisijaid käsitleda grupina andes kindluse, et piletid saadakse samale lennule, samas saab osta lennupiletid välja eraldi.
tudengid

Autorid: Liina Vaino, Mati Uustal, Yunus Emre Ayaz, Vladyslav Shvets

[dropcap]KIIL [/dropcap]Nordica digiassistent “kiil” vähendab reisimisega seotud valupunkte ja üldist ärevust. Väikesed abistavad märkused aitavad reisijat terve lennureisi vältel.

Nordica digiassistent annab infot kümnetele logistiliste pisiprobleemide kohta: kas näiteks pagas on jõudnud kohale, mida peab tegema kui lend tühistatakse või kuidas saada lennujaamast kesklinna.

Autorid: Arnav Khan, Martin Schumann, Volkan Gokturk

[dropcap]NEST [/dropcap]Perega lendamine võib olla keeruline, eriti kui reisile tulevad ka lapsed. Piiratud ruum lennukis ning võimalike tegevuste vähesus muudab lennukogemuse stressirohkeks nii lastele, vanematele kui ka kaasreisijatele.

Nest muudab lastega lendamise mänguliseks ja puhkust pakkuvaks elamuseks. Lennuki istmete vahel pesitsevad kiilid pakuvad tuge magamiseks ning volditavatest kiili tiibadest saab tekitada nii mängukoopa kui kasutada neid magamisel tekina.

Autorid: Martti Rosenblatt, Naidu Chakradhar, Sophie Farines

Tudengid said juhendamist Ionel Lehari ja Janno Nõu poolt.

Allikas ja meedia: Nordica, TTÜ ja EKA. Kaanepilt: Nordica

KOMMENTEERI SIIN